Reklama

W Gostyniu będzie opieka wytchnieniowa - także całodobowa - i asystent osobisty. Wszystko za ponad 620 tysięcy złotych

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Adobe Stock

W Gostyniu będzie opieka wytchnieniowa - także całodobowa - i asystent osobisty. Wszystko za ponad 620 tysięcy złotych - Zdjęcie główne

foto Adobe Stock

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Ponad 620 tys. zł gmina Gostyń otrzymała na realizację zadań związanych z opieką nad osobami z niepełnosprawnością, które będą wdrażane przez Miejsko-Gminy Ośrodek Pomocy Społecznej w Gostyniu w ramach programów „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” i „Opieka wytchnieniowa” na rok 2022

W 2021 roku MGOPS w Gostyniu wydał wszystko

Dla Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gostyniu działania w zakresie opieki wytchnieniowej nie są czymś nowym. - Gmina Gostyń w 2021r. pierwszy raz poczyniła starania, żeby pozyskać fundusze na realizację ministerialnego programu „Opieka wytchnieniowa”. Dostaliśmy w czerwcu 90 tysięcy złotych dla 12 osób, z tego dla czwórki dzieci. W sierpniu wdrażany był program i wykorzystaliśmy wszystko - poinformował Karol Jasiak, kierownik MGOPS w Gostyniu.

Pracownicy MGOPS koordynujący działania opieki wytchnieniowej byli zaskoczeni, że w 2021 roku ośrodek pomocy społecznej zdołał wykorzystać otrzymane fundusze co do grosza. 

- Pod koniec roku otrzymywaliśmy telefony od mieszkańców, że potrzebowaliby takiej opieki. Doszliśmy do wniosku, że warto poszerzyć zakres pomocy w tym kierunku - dlatego weszliśmy w opiekę całodobową i dodatkowo w realizację projektu dotyczącego asystenta osobistego. Cieszymy się, że udało nam się pozyskać tak duże dofinansowanie - wyjaśnia Natalia Miler, z zespołu świadczeń pomocy społecznej MGOPS w Gostytniu.  

Gostyń dostał więcej kasy z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej

Głównym celem programu „Opieka wytchnieniowa” jest wsparcie członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności oraz osobami posiadającymi orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności. W 2022 r. ośrodek pomocy społecznej wnioskował również o pieniądze na realizację zadań z zakresu opieki wytchnieniowej. Na wdrożenie programu gmina Gostyń otrzymała więcej kasy, bo ponad 172 tys. zł. 

- Po drugie - w tym roku poszerzyliśmy zakres i formę pomocy o opiekę całodobową. Na realizację zadań związanych z opieką wytchnieniową dla osób z niepełnosprawnością, w formie dziennej - w miejscu zamieszkania przyznano nam172 800 zł. Z tego w gostyńskiej gminie może skorzystać 18 osób, w tym 6 dzieci - wyjaśnia Karol Jasiak.

Opieka wytchneniowa całodobowa - jak działa MGOPS w Gostyniu

Nowością dla gminy Gostyń w 2022 r. w projekcie „Opieka wytchnieniowa” jest całodobowa forma opieki. 

- Na ten cel przeznaczyliśmy dodatkowo 81 200 zł dla 8 mieszkańców, w tym trojga dzieci - dodaje kierownik MGOPS w Gostyniu.

Urząd Miejski w Gostyniu ogłosił konkurs, by wyłonić firmę, która będzie realizowała zadania opieki wytchnieniowej w formie dziennej. Ofertę misał szansę złożyć każdy podmiot, który może zatrudniać opiekunki czy też inne osoby świadczące usługi dla osób z niepełnosprawnością. 

- Jeśli chodzi oświadczenie opieki w formie całodobowej, to będziemy się kontaktować bezpośrednio z tą instytucją, która takie usługi realizuje przez 24 godziny. Do nich należą domy pomocy społecznej, a także stowarzyszenia, które prowadzą różnego rodzaju ośrodki dla osób z niepełnosprawnością. Musimy postarać się o to, by taka placówka była wpisana w rejestr wojewody - chodzi o to, że musimy mieć pewność, że oferowany standard usług jest akceptowany przez wojewodę - wyjaśnia Karol Jasiak. 

Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej także w gminie Gostyń

Pomoc społeczna gminy Gostyń przyłączyła się również do realizacji programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej”. Celem projektu jest przede wszystkim poprawa jakości życia osób z niepełnosprawnościami. Zadania polegają nie tylko na udzielaniu pomocy w czynnościach dnia codziennego, ale też towarzyszeniu podopiecznemu przy wizycie w urzędzie, wydarzeniach kulturalnych, rozrywkowych czy sportowych. Na ten cel MGOPS w Gostyniu pozyskał 367.700 zł dla 15 osób (10 osób dorosłych, 5 dzieci). W 2022 roku osoby z niepełnosprawnościami będą mogły korzystać z pomocy asystenta w ramach dwóch programów resortowych finansowanych z Funduszu Solidarnościowego, adresowanych do jednostek samorządu terytorialnego i organizacji pozarządowych.

Czym różni się opieka wytchnieniowa od asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej?

Opiekun zatrudniony w ramach opieki wytchnieniowej wspiera pielęgnacyjnie osobę potrzebującą, wyręcza rodzinę, która się nią zajmuje - na czas opieki nad osobą z niepełnosprawnością, rodzina czy prawni opiekunowie mogą a właściwie powinni załatwić swoje prywatne sprawy: pójść do fryzjera, urzędu, lekarza, na zakupy czy inne najbardziej pilne, na których załatwienie wcześniej nie mieli czasu.

- Jeśli chodzi o asystenta osobistego - wynajęta osoba asystuje, na co wskazuje nazwa, przy wykonywaniu różnego rodzaju czynności życia codziennego. Najczęściej są to czynności pielęgnacyjne przy osobie samotnej lub z niepełnosprawnością. Asystent może wyjść na spacer z podopiecznym, do urzędu założyć e-PUAP. Ministerstwo wymyśla programy, które często nakładają czy zacierają się między sobą - mówi Karol Jasiak. 

Na co gostyński samorząd może przeznaczyć wsparcie z programu "Asystent osobisty (...)"?

Obowiązuje tu inny podział dofinansowania, niż w przypadku opieki wytchnieniowej. Fundusze można przeznaczyć m.in. na wynagrodzenia dla asystentów. Pieniądze z programu przeznaczone są też na zakup środków ochrony osobistej – do 50 zł miesięcznie, transport asystenta w związku z wyjazdami, które dotyczą realizacji usługi w ramach programu (np. bilety komunikacji publicznej, prywatnej, taksówka itp.) oraz zakup biletów wstępu na wydarzenie kulturalne, rozrywkowe czy sportowe dla asystenta towarzyszącego uczestnikowi programu – do 300 zł miesięcznie.

Do tego dochodzi koszt ubezpieczeń asystentów związanych ze świadczeniem usług asystenta, w wysokości nie większej niż 150 zł rocznie, przy czym zapewnienie ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkiem samorządu.  

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy