Reklama

W czasie mrozu nie bądźmy obojętni wobec osób samotnych i potrzebujących. Pamiętajmy - mróz może zabić!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Adobe Stock

W czasie mrozu nie bądźmy obojętni wobec osób samotnych i potrzebujących.  Pamiętajmy - mróz może zabić! - Zdjęcie główne

foto Adobe Stock

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Nadeszła druga fala zimowych mrozów. Zdecydowana większość z nas jest do nich odpowiednio przygotowana. Ale powinniśmy zdać sobie sprawę, że są tacy którzy - ze względu na wiek, choroby, niepełnosprawność, niesamodzielność, biedę, czy różne sytuacje losowe - nie poradzą sobie są ze skutkami mrozów.

Reklama

Niektórzy nie radzą sobie ze skutkami mrozów. Są to osoby bezdomne, pozostające bez schronienia; osoby niedołężne, niesamodzielne, samotne, wymagające pomocy i opieki.

Przyczyny bezdomności są różne, np. sytuacja w domu albo konflikt z prawem, w następstwie którego, po odsiadce, nie  ma  gdzie  wrócić. Każda  osoba ma inną historię. Nie jest tajemnicą, że  znaczna  część  spośród  nich ma problem  z  alkoholem. Problem jest tym poważniejszy, że bez dobrej woli samych bezdomnych wszelkie działania pomocowe, kierowane do nich, są daremne. 

- Pamiętajmy o nich! - apeluje MIroslaw Sobkowiak, dyrektor PCPR w Gostyniu.

Program "Zima 2021/2022"

W gminach powiatu gostyńskiego realizowany jest „Powiatowy program pomocowy „Zima” 2021/2022”. Projekt ma na celu zabezpieczenie potrzeb osób narażonych na działanie niskich temperatur. 

W ramach programu przygotowano w placówkach powiatowych 11 miejsc interwencyjnych, a dodatkowo ośrodki pomocy społecznej przygotowały też schronienie w noclegowniach i schroniskach poza powiatem gostyńskim. Zaplanowano też szereg działań monitorujących oraz wspierających funkcjonowanie w środowisku osób narażonych na działanie zimowych temperatur. 

Adresatami programu są osoby bezdomne, osoby pozostające bez schronienia; osoby niedołężne, niesamodzielne, samotne, wymagające z różnych względów opieki i pomocy. Program jest realizowany w okresie zagrożenia działaniem niskich temperatur – od listopada  2021 r. do marca 2022 r.

Program został przygotowany przez gminne i powiatowe jednostki organizacyjne pomocy społecznej, ochrony zdrowia oraz organizacje pozarządowe, działające na terenie powiatu gostyńskiego. Informacja o programie została rozpowszechniona wśród wszystkich instytucji i specjalistów, którzy mogą zetknąć się z ww. problemem (policjanci, strażnicy miejscy, lekarze rodzinni, lekarze pogotowia ratunkowego, pracownicy socjalni, pielęgniarki środowiskowe, kuratorzy sądowi, pedagodzy szkolni, nauczyciele, radni powiatowi i gminni, burmistrzowie, wójtowie, urzędnicy samorządowi). 

Dyrektor PCPR Mirosław Sobkowiak w imieniu realizatorów programu apeluje o wrażliwość i reagowanie na sytuacje zagrażające zdrowiu lub życiu osób narażonych na działania niskich temperatur, wymagających wsparcia, a przede wszystkim o informowanie o takich sytuacjach policji, straży miejskiej, pogotowia ratunkowego, Ośrodków Pomocy Społecznej: w Borku Wlkp., Gostyniu, Krobi, Pępowie, Piaskach, Pogorzeli czy Poniecu, urzędów gmin, ośrodków zdrowia czy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu.

- Nie bądźmy obojętni, gdy gdzieś w pobliżu, w sąsiedztwie marzną ludzie. Pomóżmy im w miarę naszych możliwości, bo może powodem ich trudnej sytuacji jest tylko np. nieumiejętność zakupu opału w składnicy albo nieszczelne drzwi czy okna, albo awaria systemu grzewczego, którą łatwo usunąć, a jeśli pomoc przerasta nasze możliwości, poinformujmy ww. służby - mówi Mirosław Sobkowiak. 

Apeluje, by reagować nawet wtedy, gdy widzimy na ulicy, w rowie, czy gdzieś pod drzewem siedzące lub leżące osoby, będące pod wpływem alkoholu. Niestety, to one są najczęściej ofiarami mrozów. Prawie wszystkie krajowe przypadki śmierci osób z powodu wychłodzenia organizmu to przede wszystkim osoby pijane, w tym młode i zdrowe. 

Mirosław Sobkowiak  zwraca się też do osób nadużywających alkoholu, by zachowały kontrolę oraz nie wystawiały na próbę wrażliwości społecznej innych ludzi, zwłaszcza, że zaśnięcie lub zasłabnięcie poalkoholowe może się zdarzyć w miejscu, w którym nikt się na czas nie pojawi.

- Apeluję również do właścicieli mieszkań, by nie oszczędzali na ogrzewaniu i na swoich lokatorach, zwłaszcza na osobach starszych, niepełnosprawnych czy rodzinach z małymi dziećmi. A takie sytuacje, jak pokazują doświadczenia ostatnich lat, niestety mają miejsce - mówi dyrektor PCPR w Gostyniu.

Można przekazywać odzież

Dobrze widziane jest przekazywanie niepotrzebnej i zbędnej ciepłej odzieży zimowej, kurtek, butów oraz kocy i kołder. Za pośrednictwem gminnych ośrodków pomocy społecznej i powiatowego centrum pomocy rodzinie trafią one do najbardziej potrzebujących.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy