Reklama

UWAGA! Inne harmonogramy odbioru odpadów. Warto sprawdzić

Opublikowano: pon, 30 gru 2019 17:13
Autor:

UWAGA! Inne harmonogramy odbioru odpadów. Warto sprawdzić - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Kolejna istotna zmiana dla mieszkańców gmin, należących do Komunalnego Związku Gmin Regionu Leszczyńskiego (Gostyń, Krobia, Poniec, Pogorzela i Pępowo) w kwestii zagospodarowania odpadów komunalnych.

Od stycznia 2020 r. zmienią się harmonogramy odbioru śmieci z nieruchomości, zabudowanych obiektami jednorodzinnymi - nie wystarczy, jak dotychczas, zapamiętać dzień tygodnia. Poza tym śmieciarka będzie odbierała odpady zmieszane co drugi tydzień, na przemian z odpadami biodegradowalnymi z brązowego pojemnika (zasady segregacji TUTAJ).

- Na rozrzedzenie częstotliwości odbioru odpadów zmieszanych zdecydowaliśmy się w celu obniżenia stawki podatku śmieciowego. Inaczej kwota za zagospodarowanie odpadami, jaką mają płacić mieszkańcy wynosiłaby nie 24 złotych miesięcznie, a może nawet 30 złotych - wyjaśniał Eugeniusz Karpiński, przewodniczący zarządu KZGRL na jednej z sesji Rady Miejskiej w Gostyniu.

Dotychczas do każdej nieruchomości przyjeżdżała śmieciarka raz w tygodniu po odpady zmieszane. Od stycznia 2020 r. będzie przyjeżdżała co dwa tygodnie.

 

- Ale jednocześnie - w związku z wejściem w życie obowiązku segregowania odpadów biodegradowalnych, co dwa tygodnie będą odbierane śmieci kuchenne z brązowego pojemnika. Z praktycznego punktu widzenia, przy nieruchomościach jednorodzinnych pojawi się śmieciarka co tydzień - raz będzie odbierała bioodpady, raz śmieci zmieszane - dodał Eugeniusz Karpiński.
 

Od stycznia 2020 r. inaczej będą wyglądały harmonogramy odbioru odpadów komunalnych. Będą „kalendarzowe” - z określonymi datami odbioru odpadów dla poszczególnych gmin.

- Do tej pory harmonogramy były bardzo przyjazne dla mieszkańców - to znaczy wystarczyło zapamiętać dzień tygodnia, w którym przyjeżdżał samochód odbierający odpady. Od nowego roku nie będzie to już oparte o dzień tygodnia - a przynajmniej nie we wszystkich miejscowościach i nie na wszystkich ulicach, tylko w oparciu o kalendarz - tłumaczył zmiany Eugeniusz Karpiński.
 

Haromonogramy są już dostępne na stronie internetowej Komunalnego Związku Gmin Regionu Leszczyńskiego. Warto się z nimi zapoznać, może nawet wydrukować je (kliknij w nazwę miejscowości).


18 grudnia KZGRL ogłosił trzeci przetarg na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych z nieruchomości objętych systemem Komunalnego Związku Gmin Regionu Leszczyńskiego. Nie został on jeszcze rozstrzygnięty - firmy wywozowe mogą zgłaszać oferty do 20 stycznia.

Aby nie pozostawić mieszkańców bezradnych, z nieodebranymi śmieciami i bałaganem przed posesją, KZGRL podpisał umowę na świadczenie usług związanych z wywozem i zagospodarowaniem odpadów komunalnych z podmiotami, które do tej pory odbierały śmieci z nieruchomości. Do końca kwietnia będą zabierały od nas odpady następujące podmioty: Miejski Zakład Oczyszczania Sp. z o.o. Leszno, REMONDIS Sanitech Poznań Sp. z o.o. - Oddział Kościan oraz „ZGO-NOVA” Sp. z o.o. Jarocin.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE