Po południu w większości powiatów województwa wielkopolskiego, w tym także w powiecie gostyńskim, spodziewane są gwałtowne zjawiska pogodowe. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje burze.
- Burze będą występować przede wszystkim w pasie od Warmii i Mazur, przez Kujawy, Wielkopolskę, Mazowsze i Ziemię Łódzką, po Dolny Śląsk i Opolszczyznę - czytamy w serwisie Burza-Alert-IMGW.
Burze mają pojawiać się już około południa. Według ostrzeżeń IMGW prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska to 75%.
Burze nad Gostyniem. Ostrzeżenie IMGW
Ostrzeżenie przed burzami obejmuje 28 powiatów wielkopolski, w tym powiat gostyński, a także sąsiednie.
- Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silniejsze opady deszczu z wielkością opadów od 15 mm do 25 mm. Lokalnie wystąpią opady gradu oraz porywy wiatru do około 70 km/h - przewidują synoptycy. - Silniejsze zjawiska towarzyszące burzom pojawiać się będą na ograniczonym obszarze.
Alert obowiązuje dziś, czyli 21 maja 2025 roku, od godz. 12.00 do 21.00.
- Burze przemieszczać się będą niezbyt szybko z zachodu na wschód. Największej ich intensywności należy spodziewać się w godzinach popołudniowych (14.00 - 17.00) - prognozują meteorolodzy IMGW.
Błyskać, grzmieć, wiać i padać może także w nocy ze środy na czwartek (21 na 22 maja). IMGW niewyklucza przedłużenia alertu.
Jak zachowywać się podczas burzy?
W czasie burzy trzeba zachować ostrożność i stosować się do zasad bezpieczeństwa, zarówno przebywając na zewnątrz, jak i w domu, aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji.POZA DOMEM:
- jak najszybciej znaleźdź bezpieczne schronienie,
- unikaj przebywania pod drzewami oraz na otwartej przestrzeni,
- jeżeli znalazłeś się na otwartej przestrzeni - znajdź, o ile to możliwe, obniżenie terenu i kucnij ze złączonymi i podciągniętymi pod siebie nogami. Nogi powinny być złączone, ponieważ w przypadku uderzenia pioruna, na skutek powstania różnicy napięć (tzw. napięcia krokowego) może dojść do przepływu prądu między stopami,
- unikaj dotykania przedmiotów zrobionych z metalu oraz przebywania w ich pobliżu - przedmioty metalowe mogą „przyciągać” pioruny,
- pozostań w samochodzie (jeżeli jesteś akurat w podróży) - samochód stanowi dobrą ochronę przed uderzeniem pioruna,
- natychmiast przykucnij, jeżeli czujesz ładunki elektryczne w powietrzu, a włosy „stają dęba”,
- osoby przebywające w grupie na otwartej przestrzeni powinny się rozproszyć na odległość kilkudziesięciu metrów, aby w przypadku uderzenia pioruna część grupy mogła udzielić pomocy porażonym,
- jeżeli widzisz zwisające przewody elektryczne, natychmiast powiadom odpowiednie służby. Pod żadnym pozorem do nich nie podchodź.
W DOMU:
- unikaj używania sprzętów elektrycznych i elektronicznych zasilanych z sieci (suszarki do włosów, miksery itp.), ponieważ korzystanie z tych urządzeń, w przypadku uderzenia pioruna w naziemną sieć elektroenergetyczną, grozi porażeniem impulsem rozchodzącym się w przewodach instalacji elektrycznej,
- odłącz od sieci elektroniczny sprzęt domowy (sprzęt RTV, komputery) - to uchroni go przed uszkodzeniem w przypadku tzw. przepięcia, będącego skutkiem uderzenia pioruna w infrastrukturę elektroenergetyczną,
- przygotuj latarkę z bateriami, na wypadek przerw w dostawie prądu,
- jeżeli widzisz iskrzenie domowej instalacji elektrycznej, popalone przewody lub czujesz swąd - wyłącz elektryczność oraz gaz i natychmiast wezwij odpowiednie służby techniczne.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.