Reklama

Urodziny OSP. Ciężki wóz strażacki już zamówiony

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Agnieszka Andrzejewska

Urodziny OSP. Ciężki wóz strażacki już zamówiony - Zdjęcie główne

Flota OSP Pępowo i zaproszonych strażaków z innych gmin | foto Agnieszka Andrzejewska

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Strażacy z tego OSP mają w sercach mieszkańców gminy zarezerwowane szczególne miejsce. Nie dziwi więc, że na pomysł zakupu nowego wozu strażackiego odpowiedział nie tylko wójt Pępowa ale i władze powiatu, solidarnie zbierając niebagatelną kwotę ponad miliona złotych.

Flota wozów strażackich w OSP Pępowo liczy teoretycznie 4 sztuki, jednak tylko 1 z nich jest typu ciężkiego, przystosowany docelowo do działań ratowniczo- gaśniczych.

- Wśród pojazdów jest wiekowy Mercedes z 1975 r., dar od holenderskich strażaków, operacyjny Opel Astra z 2001 r., Frod Transit ratownictwa technicznego z 2004 r. i 21- letni wóz strażacki, któy może pomieścić 2000 l wody - wylicza Grzegorz Wabiński, wiceprezes naczelnik OSP Pepowo.

Dla załogi pępowskiej straży, która liczy łącznie 30 druhen i druhów, może i jest to ilość wystarczająca, jednak dla skuteczności interwencji strażaków- ochotników oraz dla ich bezpieczeństwa nowy samochód to po prostu wymóg czasów. Przypomnijmy, że już w 1995 r. OSP Pepowo zostało włączone do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego, co oznacza, że w razie potrzeby będzie podejmować działania na terenie całego kraju.

W drodze konkursu ofert wyłoniono ciężki samochód ratowiczo - gaśniczy Scania P370 4x4, mogący pomieścic 5000 l wody. Na jego wyposażeniu są m.in. wciągarka elektryczna przednia, radiostacja przewoźna, mocowanie aparatów oddechowych w kabinie, maszt oświetleniowy z dwoma najaśnicami LED i fala świetlna. Koszt tego pojazdu to ponad 1 mln zł.

- Czekamy teraz na umowę z WFOŚiGW, w dalszej kolejności podpisana zostanie umowa z wyłonionym oferentem [firma Szczęśniak z Bielsko- Białej- przyp. redakcji]- wyjaśnia wójt Pępowa, Grzegosz Matuszak. - Samochód powinien zostać dostarczony do końca tego roku.

Na niedawno hucznie obchodzonych 140 „urodzinach” OSP Pępowo do prezentu dołożyli się również przedstawiciele powiatowych władz: Robert Marcinkowski, starosta gostyński i Alfred Siama, przewodniczący Rady Powiatu Gostyńskiego. Poinformowali wtedy o przyznaniu dotacji w kwocie 30.000 zł na pomoc w zakupie nowego wozu strażackiego dla szacownej jubilatki.

Ciężki samochód ratowiczo - gaśniczy Scania P370 4x4 to koszt ponad 1 mln zł. Na zakup złożyły się:

  • 550 tys. - dotacja z gminy Pępowo (w tym 30 tys. dotacji z powiatu gostyńskiego)
  • 200 tys. zł - środki finansowe przekazane przez zakłady ubezpieczeń
  • 300 tys. zł - środki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Razem 1.050.000,00 zł (a ściślej 1.049.805,00 zł)

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy