reklama
reklama

Uczniowie ZSZ w Gostyniu w finale prestiżowej olimpiady. Mają zapewniony wstęp na uczelnie bez rekrutacji

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: arch. ZSZ w Gostyniu

Uczniowie ZSZ w Gostyniu w finale prestiżowej olimpiady. Mają zapewniony wstęp na uczelnie bez rekrutacji - Zdjęcie główne

Jan Juskowiak i Aleksander Wajs - w finale prestiżowej Olimpiady Wiedzy Technicznej - Inżynieria w Elektroenergetyce | foto arch. ZSZ w Gostyniu

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Dopiero zasiądą do egzaminu dojrzałości, a już wiedzą, że większość uczelni państwowych kształcących w branży technicznej stoi przed nimi otworem, bez rekrutacji. Jan Juskowiak i Aleksander Wajs, reprezentujący Zespół Szkół Zawodowych z Gostyniu, to finaliści, a jeden jest nawet laureatem Olimpiady Wiedzy Technicznej.
reklama

Jan Juskowiak i Aleksander Wajs co prawda egzamin maturalny zdać muszą, ale już się cieszą. Rekrutację na większość kierunków państwowych uczelni, do których należą m.in. Politechnika w Poznaniu czy Wrocławiu mają z głowy. Nawet na najbardziej obleganych przez maturzystów kierunkach. 

W ostatnim tygodniu „zawodówka” otrzymała wyniki etapu centralnego Olimpiady Wiedzy Technicznej - Inżynieria w Elektroenergetyce, do której młodzież zaprosiła Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT z siedzibą w Warszawie. Konkurs skierowany jest do zdolnych uczniów szkół ponadpodstawowych interesujących się tematyką związaną z ogólnie pojętą techniką, zjawiskami fizycznymi i opisem matematycznym tych zjawisk, który umożliwia analizę działania urządzeń technicznych oraz ich projektowanie.

Nauczyciel gostyńskiego technikum Leszek Niemczyk do udziału w konkursie wybrał dwóch zdolnych uczniów z klasy maturalnej: Jana i Aleksandra. 

-  Są oczytani, lubią pogłębiać wiedzę w zakresie techniki poza szkołą i mają smykałkę techniczną. Ich wiedza zawsze wychodziła poza zakres szkolnego programu. Mogę powiedzieć, że na zajęciach bywało tak, że w szczegółach niektórych zagadnień „uczeń przerósł mistrza” - uzasadnia swój wybór Leszek Niemczyk, który przygotowywał swoich podopiecznych do jubileuszowej edycji Olimpiady Wiedzy Technicznej. 

W zmaganiach wzięło udział 1.631 uczniów, reprezentujących 173 szkoły ponadpodstawowe.

Uczniowie ZSZ w Gostyniu w finale Olimpiady Wiedzy Technicznej 

Jan Juskowiak i Aleksander Wajs rozpoczęli udział w Olimpiadzie od etapu szkolnego - wtedy test był rozwiązywany na komputerowej aplikacji przygotowanej przez Federację Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych. Otrzymali pytania testowe oraz zadania do obliczenia. W drugim etapie  - już na poziomie wojewódzkim - rozwiązywali zadania obliczeniowe. Dzięki ciężkiej pracy i pasji, stanęli na wysokości zadania i dotarli do finału, gdzie znaleźli się w grupie 35 uczestników z wyjątkowymi umiejętnościami.  

Na tym poziomie wymagano od nich nie tylko wiedzy teoretycznej, ale i praktycznego zastosowania umiejętności technicznych - mówi opiekun abiturientów ZSZ w Gostyniu.

W prestiżowych zawodach technicznych, które odbyły się w historycznych progach „starej kotłowni” Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej, uczniowie z całej Polski mieli okazję wykazać się swoją wiedzą i umiejętnościami inżynierskimi. Zmagania finałowe, polegające na wyborze i rozwiązaniu jednego z dwóch skomplikowanych zadań obliczeniowych oraz dodatkowego problemu technicznego, były prawdziwym testem dla młodych adeptów nauk technicznych.

Druga część zadania był problemowa. Chodziło o dobór paneli słonecznych. Uczniowie musieli wykazać się nie tylko wiedzą matematyczną, znajomością wzorów, fachowością, ale i pomysłowością, by zweryfikować, ile paneli jest potrzebnych, żeby konstrukcja działała - wyjaśnia Leszek Niemczyk.

Jan Juskowiak osiągnął znaczący sukces, kończąc zawody na imponującym 9. miejscu i zdobywając tytuł laureata. To wspaniałe osiągnięcie, które świadczy o jego umiejętnościach i ciężkiej pracy. Aleksander Wajs również pokazał swoje zdolności, zajmując 19. miejsce i otrzymując tytuł finalisty. Obydwaj zawodnicy wykazali się determinacją i talentem.

Moi podopieczni wzięli udział w konkursie, który jest na liście Ministerstwa Edukacji i Nauki. To oznacza, że w większości uczelni technicznych w Polsce, jako finaliści i laureaci mają wstęp bez rekrutacji, chociażby na Politechnikę Poznańską czy Politechnikę Wrocławską, na większość prowadzonych tam kierunków. Cieszą się, gdyż mogą wybrać sobie kierunek, nawet ten najbardziej oblegany - uzupełnia Leszek Niemczyk.

Laureaci z ZSZ w Gostyniu będą mieli zaszczyt uczestniczyć w gali w Warszawskim Domu Technika NOT, która odbędzie się 3 czerwca. Uroczystość nie tylko podsumuje tegoroczne osiągnięcia, ale również uczci jubileusz 50-lecia olimpiady. Wydarzenie to ma być również inspiracją dla przyszłych pokoleń inżynierów i naukowców, którzy będą kontynuować poszukiwanie innowacyjnych rozwiązań dla wyzwań współczesnego świata.

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama