reklama

Uczniowie zmierzyli się z „królową nauk”. Mieli 20 zadań do rozwiązania w ciągu 60 minut

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościDrużyny z trzech szkół ponadpodstawowych wzięły udział w powiatowym konkursie matematycznym. Po raz 18. odbył się w auli Zespołu Szkół Zawodowych w Gostyniu. Wygrana tegorocznej edycji należy do gospodarzy konkursu.
reklama

Konkurs odbywa się pod nazwą „Matematyka liczy się w życiu”. Wiodącą ideą jest popularyzowanie "królowej nauk" wśród uczniów, a przede wszystkim zwrócenie uwagi na jej szerokie zastosowanie w życiu codziennym oraz pracy zawodowej. Udział w konkursie to również kształcenie umiejętności stosowania zdobytej wiedzy w zadaniach praktycznych. 

Po co matematyka? Powiatowy konkurs odpowiedzią

Matematyka jest trudnym przedmiotem. Uczniowie, jak wskazuje Ewa Michałowicz, nauczycielka matematyki i współorganizatorka konkursu, często na lekcjach dopytują: „gdzie nam się to przyda w życiu, po co się tego uczę, jak to wykorzystam?”.

Konkurs jest odpowiedzią - ma tę dobrą cechę, gdyż zadania, jakie należy rozwiązać pokazują czy charakteryzują to, gdzie ta matematyka w życiu może być wykorzystana. Oczywiście to nie są wszystkie miejsca, ale uczestnicy widzą, że przydaje się w banku, w sklepie, w połączeniu z fizyką, a wiedza matematyczna także jest podstawą w branży finansowej, ekonomicznej - podkreśla.

reklama

31 marca rywalizowały pomiędzy sobą pięcioosobowe drużyny, po 2 z każdej szkoły ponadpodstawowej. W tym roku do konkursu uczniów wystawiły 3 placówki: ZSOiZ Krobi, ZSO w Gostyniu i ZSZ w Gostyniu.

Startowali uczniowie ze starszych klas. Wydawało nam się, że mają największe szanse, jeśli chodzi o zwycięstwo - powiedziała Ewa Michałowicz, nauczycielka matematyki w ZSZ w Gostyniu. 

Uczniowie skupieni w 6 zespołach otrzymali do rozwiązania 20 zadań w czasie 60 minut.

Temat konkursu mówi o wykorzystaniu matematyki w życiu codziennym i wskazuje, że uczesnicy powinni udowodnić - czy potrafią teorię zdobytą  na lekcjach matematyki wykorzystać w praktyce w życiu codziennym.

- Chodzi o kwestie ekonomiczne, operacje bankowe, optymalizację, dla jakiej wartości coś będzie miało bardzo duży zysk albo odbędzie się mniejszym kosztem. Było również trochę fizyki - prędkość, czas. Diagramy, wykresy, to z czym przeciętny człowiek ma do czynienia - z umiejętnością odczytywania danych z wykresu - wyjaśnia Ewa Michałowicz, nauczycielka matematyki w ZSZ w Gostyniu, która wraz z nauczycielką Joanną Krawiec przygotowuje konkurs od lat.

reklama

Podczas konkursu matematycznego w ZSZ w Gostyniu pracowali w zespołach 

Istnieje ogólne przekonanie o sile takiej umiejętności, jak praca zespołowa. Na współczesnym rynku pracy stanowi ona jedną z najbardziej pożądanych przez pracodawców cech.

- Jeżeli ktoś podejdzie samodzielnie do zadania, to ciężar spada na jednostkę. Natomiast w drużynie zawsze jest jakoś raźniej, można wymieniać się informacjami. Ktoś czegoś nie umie, to jeden drugiemu uzupełni. Przyglądaliśmy się, jak te drużyny rozwiązywały zadania. Była dyskusja, więc to się też liczy. To jest ważne w tym współczesnym świecie, żeby jednak nie być taką odosobnioną jednostką, tylko radzić sobie i umieć pracować w zespole. I tutaj taka cecha była bardzo widoczna - przekładali między sobą kartki, jeden zaczął liczyć zadanie, drugi patrzył, jednak pomyślał, oderwał się od swojego i zaczęli dyskutować nad zadaniem. Myślę, że nie było jakieś takiej rywalizacji, z zawziętością, ale raczej ta zdrowa - mówi Ewa Michałowicz.

reklama

Wyłoniono zwycięzców

Największą liczbę punktów i tym samym zwycięstwo w tegorocznej 18. edycji Powiatowego Konkursu Matematycznego zdobyła drużyna z Zespołu Szkół Zawodowych w Gostyniu w składzie:

  • Piotr Gbiorczyk
  • Jan Juskowiak
  • Szymon Kaczmarek
  • Aleksander Wajs
  • Patryk Wojtkowiak
Zadowoleni są zarówno zwycięzcy, jak i ich nauczyciele. Uczniowie sami przygotowywali się do konkursu. Nie brali udziału we wcześniejszych edycjach, gdyż ze względu na pandemię była przerwa organizacyjna. Osoby, które w tym roku przystąpiły do rywalizacji nie miały możliwości, żeby zobaczyć, jak to wygląda, gdyż wiosną 2019 roku konkurs odbył się po raz ostatni. Dlatego bazowali na arkuszach i zestawach z wcześniejszych lat. 

reklama

Powiatowe konkursy matematyczne będą kontynuowane

Organizatorzy z ZSZ w Gostyniu zapowiadają, że konkursy, w których można się zmierzyć z "królową nauk" będą kontynuowane. Nauczycielka matematyki ma nadzieję, że te osoby, którym nie udało się zwyciężyć w tym roku, jeśli nie są w klasach programowo wyższych (nie mogą przystępować uczniowie z klas maturalnych), przystąpią do rywalizacji w przyszłym roku.

- Na pewno będą o ten rok mądrzejsi z matematyki i pójdzie im lepiej - mówi Ewa Michałowicz.

Zespoły uczestniczące w konkursie otrzymały nagrody ufundowane przez: Starostwo Powiatowe w Gostyniu, Radę Rodziców ZSZ w Gostyniu, PUP w Gostyniu oraz gostyńską firmę Netbox Polska. Była jeszcze niespodzianka - dla zwycięskiej drużyny Lodziarnia Smerf z Gosynia ufundowała bon na "słodki deser".

Nagrody i dyplomy po ogłoszneiu wyników wręczyli: naczelnik Wydziału Oświaty Starostwa Powiatowego w Gostyniu - Marek Smektała oraz wicedyrektor ZSZ w Gostyniu Jacek Kasperski.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama