Reklama

Trzecia dawka dla wszystkich pełnoletnich. Od kiedy szczepienia uzupełniające w Gostyniu?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Adobe Stock

Trzecia dawka dla wszystkich pełnoletnich. Od kiedy szczepienia uzupełniające w Gostyniu? - Zdjęcie główne

Dawka uzupełniająca szczepienia przeciw Covid-19 dla wszystkich pełnoletnich. W Gostyniu również | foto Adobe Stock

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Szczepienia dawką przypominającą szczepionki przeciw Covid-19 dla wszystkich chętnych po 18. roku życia rozpoczną się w Gostyniu w przyszłym tygodniu. Po rekomendacji Rady Medycznej Ministerstwo Zdrowia wydało odpowiednie rozporządzenie w tej sprawie

Po rekomendacji Rady Medycznej o dopuszczeniu możliwości przyjęcia przypominającej dawki szczepionki przeciw COVID-19 dla osób powyżej 18. roku życia, punkty szczepień masowych - także ten w Gostyniu - otrzymały rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia w tej sprawie.

- Wdrugiej kolejności przychodzi decyzja ministerstwa w charakterze rozporządzenia. Dopiero wtedy możemy oficjalnie podawać preparat uzupełniający wyznaczonym osobom - mówi Jędrzej Grześkowiak, koordynator szczepień masowych w powiecie gostyńskim.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował w ubiegłym tygodniu w Programie 1 Polskiego Radia, że szczepienia dawką przypominającą wszystkich powyżej 18. roku życia mają być wykonywane preparatem firmy Pfizer - BioNTech. Nie wykluczone, że w przyszłości - w przypadku rekomendacji Rady Medycznej - możliwe będzie dopuszczenie kolejnej dawki także dla innych szczepionek.

- Od 2 listopada chcemy rozszerzyć tę dawkę przypominającą dla wszystkich powyżej 18. roku życia. Na razie będzie to preparat Pfizer, ale […] są doniesienia z zagranicy, że może tę dawkę przypominająca stosować także innymi preparatami. Czekamy na wypowiedzenie się Rady Medycznej czy tylko tym preparatem, który teraz stosujemy czy też innymi będziemy mogli tę dawkę przypominającą - mówił wiceminister Kraska w radiowej Jedynce.

Wytyczne ministerstwa zdrowia dotarły do punktu szczepień masowych w Gostyniu. A to pozwala na szczepienie wszystkich chętnych osób pełnoletnich od 2 listopada.

- Każdy pacjent, który ma wystawione skierowanie na otrzymanie trzeciej dawki szczepienia, przypominającej może zgłosić się do punktu szczepień, bezpośrednio lub przez infolinię i zapisać się na szczepienie w punkcie szczepień powszechnych - wyjaśnia Jędrzej Grześkowiak.

Przypomnijmy, że trwają już szczepienia kolejną dawką personelu medycznego i osób po 50. roku życia. Dotychczas - w okresie kilku tygodni, kiedy przypominającą dawkę udostępniono dla mieszkańców w tym wieku, zgłaszało się kilkadziesiąt osób tygodniowo.

- Jest dużo mniej pacjentów, niż było szczepionych pierwszą i drugą dawką. Zdecydowanie więcej mamy uprawnionych do otrzymania dawki uzupełniającej, niż zgłasza się po jej przyjęcie - przynajmniej do naszego punktu - mówi Jędrzej Grześkowiak.

Zaznacza, że szczepionka przeciwko Covid-19 jest jedynym sposobem na skuteczną ochronę przed zakażeniem koronawirusem, a trzecia dawka uzupełniająca preparatu jest jak najbardziej wskazana, żeby jeszcze poprawić skuteczność, przynajmniej w tym okresie, kiedy liczba zakażeń danego dnia wzrasta.

- Obecnie chętnym podajemy preparat Pfizera - pierwszą i drugą dawkę oraz dawkę uzupełniającą. Jednocześnie podajemy preparat Johnson & Johnson - cały czas preparaty tych firm są w punkcie w Gostyniu dostępne. Jest dużo wolnych miejsc. Dla każdego pacjenta jesteśmy w stanie w danym tygodniu znaleźć wolny termin, aby się mógł zaszczepić - pierwszą czy drugą dawką albo też przypominającą - zapewnia Jędrzej Grześkowiak.

Mówi, że są incydentalne przypadki, kiedy osoby, które zostały zaszczepione pierwszą dawką, z drugiej zrezygnowały.

- Zwykle osoba nie przyjmowała drugiej dawki, dlatego że występowały powikłania po szczepionce. Nadal zgłaszają się mieszkańcy po podanie pierwszej szczepionki. Widzimy, że zmieniła się troszkę tendencja i więcej osób pojawia się na preparat firmy Pfizer niż na jednodawkowe zaszczepienie preparatem Johnson & Johnson. Wcześniej zainteresowanie preparatem jednodawkowym było dosyć duże, teraz tendencja się zmieniła. Ale jest to znacznie mniejsze zainteresowanie szczepieniami w ogóle, niż było w poprzednich tygodniach czy w punkcie szczepień masowych w hali sportowej. Widzimy, że z każdym tygodniem ta liczba nowo zapisujących się osób na przyjęcie pierwszej dawki jest dużo mniejsza - tłumaczy Jędrzej Grześkowiak. 

Jako trzecia dawka dla osób pełnoletnich będzie podana szczepionka marki Pfizer, bez względu na to, jaką szczepionkę wcześniej ktoś otrzymał. Zainteresowani mogą się zgłaszać po 6 miesiącach od pełnego zaszczepienia.

Powszechny punkt szczepień znajduje się w gostyńskim szpitalu - chętni mogą wchodzić wejściem B, od strony parkingu przy ul. Przy Dworcu, przez podwórze. Droga jest oznaczona. Jeśli chodzi o rejestrację na szczepienie - jak dotychczas pod nr tel.: 667 487 782 lub 667 488 176. Poza tym do punktu szczepień powszechnych w Gostyniu można się rejestrować przez pocztę e-mailową, a także przez internetowe konto pacjenta lub za pomocą ogólnopolskiej infolinii 989 (konsultant zadzwoni z numeru + 48 22 165 51 55).

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy