Rewitalizacja parku miejskiego przy ul. Strzeleckiej w Gostyniu realizowana jest w ramach kontraktu o wartości blisko 20 mln. zł, na który gmina Gostyń uzyskała dofinansowanie z rządowego programu Polski Ład, w wysokości ok. 14 mln zł.
Wykonanie projektu Zielony Ład, na podstawie którego w ciągu dwóch lat dojdzie do znaczącej poprawy wyglądu wielu miejsc w Gostyniu, rozpoczęto od rewitalizacji i przebudowy parku miejskiego - [KLIKNIJ W OBRAZEK, POZNASZ SZCZEGÓŁY dotyczące 7 zielonych enklaw w mieście]
ZOBACZ TAKŻE:
Na wejście do parku pracowników przedsiębiorstwa Chod-Dróg z Krobi, które wystartowało w przetargu z leszczyńską firmą budowlaną Progres, pozwoliły zakończone już formalności – pełna dokumentacja techniczna oraz projekt budowlany.
- To jest projekt, który uzyskał najwcześniej pozwolenie na budowę - wyjaśnił Bartosz Głowacz, projektant z Leszna, odpowiedzialny miedzy innymi za zmianę wyglądu parku miejskiego przy ul. Strzeleckiej w Gostyniu.
W parku miejskim wyeliminują "dzikie" miejsca postojowe
W związku z rewitalizacją parku miejskiego zaplanowano szeroki zakres prac związany z przebudową przestrzeni przy amfiteatrze – dotychczasowe ławki zastąpią luźno rozłożone siedziska z oparciem (w sumie 29 sztuk), umieszczone bliżej murowanej sceny. Wymienione zostaną kosze na śmieci, pojawią się stojaki na rowery. Powstanie także ogród doświadczeń, a place zabaw mieszkańcy zobaczą w innej formie, z nowymi urządzeniami do zabawy. Ścieżki w części zostaną wyremontowane, ale powstaną także nowe nawierzchnie przyjazne środowisku – mówimy o nawierzchniach mineralnych, które są przepuszczalne dla wody. Pojawią się też nowe parkingi, wyeliminowane zostaną za to "dzikie" miejsca postoju wzdłuż drogi przebiegającej przez park. Te tereny wciąż będą mogli wykorzystywać mieszkańcy odwiedzający park, ale dla wypoczynku i rekreacji.
Przebudowane zostaną parkingi położone bliżej kręgielni oraz pomiędzy Barem u Franka a tzw. strzelnicą (budynkiem PEDEK-u). Mieszkańcy muszą pogodzić się z tym, że wjazd na zielony teren parku będzie zablokowany.
- Ze względu na to, że wcześniejsze ograniczenia, w tym zakaz wjazdu na teren parku, nie były respektowane wprowadzimy inne rozwiązania, które na stałe uniemożliwią przejazd przez park – wyjaśnia Mariusz Konieczny, naczelnik wydziału inwestycji w Urzędzie Miejskim w Gostyniu.
Tężnia solankowa i ogród doświadczeń
zdjęcie poglądowe
Elementem kulminacyjnym będzie budowa tężni solankowej na drewnianej konstrukcji o wysokości 4,5 metrów, długosci 6 metrów oraz szerokości 1,30 metra, z drewnianym zadaszeniem, która powstanie za budynkiem kręgielni. W ten sposób powstanie tzw. strefa ciszy i relaksu. W odnowionym parku pojawi się zdrój uliczny w formie stożka, w którym dostępna wędzie woda pitna z gostyńskich ujęć wody.
W rewitalizowanym parku miejskim zaplanowano również tzw. ogród doświadczeń, który ma być jednym z elementów centrum edukacyjnego.
- Zapachowy układ roślin, wzbogacony będzie urządzeniami dotykowymi: peryskopem, kalejdoskopem, ksylofonem, armatą powietrzną, cymbałami, kolebką Newtona czy urządzeniem dydaktycznym typu animowany film lub tablicą złudzeń. Te wszystkie urządzenia mają służyć przygotowaniu centrum edukacyjnego - nie tylko związanego z przyrodą, ale też z fizyką, chemią, optyką – zdradził projektant.
Zaprojektowano także jedno urządzenie dydaktyczne typu kamień obrotowy - ekspozycja składa się z jednego kamienia zamocowanego na podstawie wykonanej z metalu odpornego na korozję.
Teren parku miejskiego w Gostyniu jest ogrodzony, ale z czasem obostrzeń będzie mniej
W parku pojawi się ledowe oświetlenie zewnętrzne wraz z infrastrukturą towarzysząca. Nastąpi przebudowa pełniej infrastruktury technicznej - sieci wodociągowej, kanalizacji sanitarnej oraz deszczowej.
- Będziemy starać się ogrodzone tereny sukcesywnie oddawać do użytku, aby można było z nich korzystać wcześniej. To będzie uzależnione od zakresu prac i od dyspozycji samego wykonawcy. Obostrzeń jest aktualnie znacznie więcej niż będzie w późniejszym czasie. Firma musiała zapewnić sobie zaplecze budowlane, co jest związane z tym, że miejsca parkingowe musieliśmy zagospodarować pod miejsca składu materiałów czy postoju maszyn – wyjaśnia Mariusz Konieczny.
Gmina Gostyń jako inwestor liczy, że prace w parku miejskim zakończą się do połowy 2025 r., ale to wszystko zależy od aury. Kolejnym miejscem przebudowywanym czy zmienianym w ramach "zielonej rewolucji" w mieście miałby być gostyński rynek.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.