Reklama

Teraz wiadomo, ile dostają radni

Opublikowano: ndz, 10 lis 2019 14:57
Autor:

Teraz wiadomo, ile dostają radni - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

- Nie ma żadnej podwyżki diet radnych. Mówię to po to, aby żadne pogłoski nie poszły w świat. Jest to uporządkowanie, usankcjonowanie kwotowo, a nie jak było dotychczas według diet przysługujących z tytułu podróży służbowej - zastrzegł burmistrz Borku Marek Rożek zanim gminni radni rozpoczęli głosowanie nad uchwałą.

Chodziło o ustalenie wysokości oraz zasad wypłacania diet boreckim radnym. Teraz wiadomo „czarno na białym”, jakiej wysokości wynagrodzenia za pracę pobierają rajcy oraz sołtysi. Nie uległy one podwyższeniu w stosunku do wcześniej pobieranych. Na sesji rady miejskiej, która odbyła się 30 października zmieniono uchwały dotyczące ustalenia wysokości oraz zasady wypłacania diet radnym i sołtysom. Dotychczas naliczano diety na podstawie uchwały z 2002 r., gdzie podstawą była pełna dieta przysługująca samorządowcom z tytułu podróży służbowej. Rosła wysokość takiej diety, automatycznie rosło też wynagrodzenie wypłacane radnym. Nie było konieczności podejmowania uchwały.

Samorządowcy mogli też zwiększać krotność wypłacania diety, ale wtedy musieli przegłosować stosowną uchwałę. Okazało się, że dokument, a właściwie sposób, na podstawie którego do tej pory naliczano diety był niezgodny z obowiązującymi przepisami, dlatego samorządowcy musieli go uregulować. Boreccy radni ustalili wysokość zryczałtowanych diet miesięcznych. Po podjęciu uchwały ustalono następujące stawki:
1050 zł - przewodniczący rady miejskiej

750 zł - wiceprzewodniczący rady miejskiej

750 zł - przewodniczący komisji rewizyjnej

660 zł - członkowie komisji rewizyjnej

660 zł - dla przewodniczących komisji stałych

600 zł - dla pozostałych radnych

Określone stawki mogą ulec obniżeniu o 20% za każdą nieobecność na sesji oraz posiedzeniach komisji. Szczegółowo będą sprawdzane listy obecności na sesjach czy posiedzeniach komisji stałych rady miejskiej. Podobna sytuacja była z sołtysami w gminie Borek. Do naliczania ich diety również podstawą była pełna dieta przysługująca samorządowcom z tytułu podróży służbowej. Po usankcjonowaniu zasad naliczania ani diety radnych, ani sołtysów nie będą rosły automatycznie. Przy każdej zmianie będzie potrzebna uchwała.


Sołtysi oraz przewodniczący Osiedla Borek Wlkp. będą otrzymywać miesięczną dietę 300 zł. Kiedy sołtys lub przewodniczący rady osiedla nie może czasowo wykonywać swoich obowiązków, dietę wypłaca się w wysokości proporcjonalnej do liczby dni pełnienia przez sołtysa obowiązków

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE