Mamy kandydatury do przyznania najwyższej nagrody gminy Gostyń, pod nazwą „Laur Gostynia”. Nominację otrzymała Ewa Kuśnierek, prowadząca szkolny chór „Zaczarowana Melodia”. Zgłoszono też grupę wolontariuszy „Tęczowa Armia”. Wnioski opatrzone stosownym uzasadnieniem, w wyznaczonym terminie złożyły dwie grupy radnych.
16 kwietnia zebrała się komisja, w skład której weszli przewodniczący oraz wiceprzewodniczący rady miejskiej, przewodniczący komisji stałych, aby przeanalizować kandydatury. O przyznanie nagrody w kategorii indywidualnej dla pani Ewy Kuśnierek lobbował klub radnych „Razem dla Mieszkańców”. Wniosek spełnił wszystkie wymogi formalne. Uznano, że działalność nauczycielki z gostyńskiej „Piątki” godna jest przyznania najwyższego wyróżnienia gminy Gostyń.
- Występy chóru „Zaczarowana Melodia” kierowanego przez panią Ewę Kuśnierek podczas wielu wydarzeń kulturalnych poza gminą Gostyń, stanowią potwierdzenie realizacji działalności kulturalnej oraz promowania Gostynia w skali kraju. Komisja postanowiła wystąpić do Rady Miejskiej o przyznanie nagrody „Laur Gostynia 2019” w kategorii indywidualnej pani Ewie Kuśnierek - napisano w uzasadnieniu uchwały.
Dyrygentka chóru była już wcześniej nominowana do tego wyróżnienia, ale jej praca nie została wówczas doceniona przez radnych.
Kilku radnych: Maciej Czajka, Krzysztof Wojtkowiak, Karol Stefaniak i Paweł Stachowiak podpisało się pod wnioskiem o przyznanie wyróżnienia Laur Gostynia 2019 nieformalnej grupie wolontariuszy „Tęczowa Armia”. Fundament organizacji stanowią: Beata Kruk, Aldona Majchrzak, Dominika Ziółkowska i Longina Jędryczka. Początkowo głównym celem wolontariuszy była pomoc Oskarowi z Daleszyna, chorującemu na nowotwór złośliwy-neuroblastomię. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu członków komitetu ostatecznie udało się zebrać ponad 600 tys. złotych, a zbiórka ta była największą charytatywną akcją, jaka była wówczas przeprowadzona w Gostyniu. - „Tęczowa Armia”, oprócz samych założycieli, to także kilkudziesięcioosobowa grupa młodych wolontariuszy, bezinteresownie pomagających podczas wielu imprez. Ostatecznie misja rozpoczęta w kwietniu 2016 roku zakończyła się sukcesem, a chłopiec z Daleszyna dostał szansę na przeszczep szpiku i dalsze leczenie w Niemczech - czytamy w uzasadnieniu wniosku.
Zgłaszający kandydaturę podkreślają, że grupie niezwykłych osób udało się również zrealizować marzenia wielu innych niepełnosprawnych dzieci. Dzięki przeprowadzonym akcjom zakupiono dla nich wózki inwalidzkie, pionizery, zapewniono rehabilitację. - Efekty działalności „Tęczowej Armii” świadczą o dużym zaangażowaniu, ogromnej wrażliwości na drugiego człowieka, przy jednoczesnym wpływaniu na pobudzanie w innych empatii i pogłębianie integracji społecznej. Uważamy, że przyznanie nagrody Laur Gostynia dla „Tęczowej Armii” stanowiłoby z pewnością ogromne wyróżnienie dla ich działalności - wnioskowali czterej radni.
Członkowie komisji pozytywnie rozpatrzyli wnioski i jednogłośnie zdecydowali, że nagrody przyznane będą w kategorii indywidualnej oraz w zespołowej. Uzasadnienie podjętej decyzji wpisane zostało do dwóch projektów uchwał, które czekają na akceptację radcy prawnego. Ostatecznie o przyznaniu nagród zadecyduje gostyńska rada miejska podczas sesji 25 kwietnia. Wręczenie znaku pamiątkowego oraz dyplomu „Laur Gostynia”, zgodnie z regulaminem, odbywa się w formie i miejscu zapewniającym uroczysty charakter tego wydarzenia (chodzi o posiedzenie rady, obchody Dni Gostynia lub inne ważne uroczystości dla gminy Gostyń).
„Laur Gostynia” to najwyższa nagroda przyznawana przez radę za wybitne osiągnięcia w zakresie działalności kulturalnej, sportowej, badań regionalnych, przedsiębiorczości, promowania Gostynia w kraju i za granicą, realizacji idei wolontariatu i pracy społecznej na rzecz mieszkańców gminy Gostyń. Nagroda może być przyznana w kategorii indywidualnej lub zespołowej. Prawo zgłaszania kandydatur do wyróżnienia przysługuje komisjom branżowym rady miejskiej, organizacjom i stowarzyszeniom działającym na terenie gminy, burmistrzowi, radom sołeckim i osiedlowym, grupie 4 radnych oraz grupie przynajmniej 15 mieszkańców. Do wniosku należy dołączyć pisemną zgodę kandydata.