Reklama

Tam, gdzie marszałek Wielkopolski, tam są miliony. Szpital w Gostyniu też dostał

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego 30 marca 2023r. gościł w Gostyniu. Wraz z władzami powiatu gostyńskiego podpisał umowę o dofinansowanie projektu związanego z modernizacją diagnostyki obrazowej w SP ZOZ w Gostyniu. Do budżetu powiatu wpłynie ponad 3 mln zł, ale beneficjentem jest gostyński szpital.

Reklama

- Jeśli marszałek województwa wielkopolskiego przyjeżdża do powiatu gostyńskiego i podpisuje w tej sali ważne umowy, to na naszą ziemię spływa bardzo duży potencjał finansowy, spływają miliony. Ostatnio w tej sali w 2018 r. byliśmy świadkami podpisania umowy na budowę obwodnicy Gostynia, dzisiaj miliony płyną  do gostyńskiego szpitala – powitał marszałka starosta gostyński, Robert Marcinkowski, zapraszając do odwiedzania powiatu częściej. 

Bardzo ważną i dobrą wiadomość Robert Marcinkowski przekazał kilka dni wcześniej, podczas posiedzenia rady powiatu. Samorząd otrzymał 3 647 933 zł na realizację projektu pod nazwą: ,,Modernizacja diagnostyki obrazowej w SPZOZ w Gostyniu”. Całkowita wartość projektu to 4 344 330 zł. Resztę dołoży samorząd powiatowy. Dzięki dofinansowaniu z funduszy unijnych szpital powiatowy w Gostyniu zyska nowoczesny sprzęt, który służyć będzie pacjentom. 

W Gostyniu umowę na realizację zadania podpisał marszałek województwa wielkopolskiego oraz starosta Robert Marcinkowski i etatowy członek zarządu powiatu, Szymon Jakubowski.

Marszałek Wielkopolski wyjaśniając skąd pokaźna pula pieniędzy dla SP ZOZ w Gostyniu, odwołał się do czasów pandemii, której negatywne skutki odczuwamy właśnie teraz. 

- Wiele osób odeszło na zawsze (...). Ale też przyniosła szereg zjawisk w zakresie opieki zdrowotnej. (...) Nie jest wcale pewne, że wszystkie konsekwencje przejścia tej choroby zostały zdiagnozowane i wykryte. Bardzo duża grupa osób potrzebuje pomocy właśnie teraz, w zakresie powikłań covidowych – mówił Marek Woźniak.

Podkreślając, że otrzymane pieniądze mają być przeznaczone na niwelowanie skutków COVID-19, wspomniał też o tzw. długu zdrowotnym - za tym pojęciem kryje się nadmiarowa liczba zgonów, długie kolejki do lekarzy, zamiana szpitali ogólnodostępnych na covidowe, a także lęk, stres i depresja wywołana pandemią.

– Decyzje administracyjne czy samodzielne rezygnacje pacjentów z pomocy szpitalnej, z obawy przed zakażeniem, ale też trudności w dostępie do opieki zdrowotnej, diagnostyki spowodowały, że często wieloletnie lub niezdiagnozowane schorzenia nabrały tempa i dzisiaj są daleko bardziej zaawansowane, co wymaga diagnozowania i podjęcia stanowczych, skutecznych działań terapeutycznych – zaznaczył marszałek.

Sam przyznał, że w trudnej sytuacji pocovidowej jak najbardziej wskazana była „interwencja finansowa”. Powiat gostyński złożył wniosek do Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 – 2022 w ramach działania: "Wspieranie kryzysowych działań naprawczych w obszarze zdrowia (REACT-EU)". Projekt zakładał zakup nowoczesnego sprzętu, który służyć ma diagnostyce pacjentów: tomografu komputerowego, aparatu RTG kostno-płucnego, aparatu RTG z ramieniem C oraz mammografu cyfrowego. Dodatkowo zawnioskowano o refundację pieniędzy, które w 2021 roku przeznaczono na zakup zestawu endoskopowego z myjnią i wyposażeniem. Początkowo samorząd miał otrzymać niespełna 50% dofinansowania, ostatecznie jest to prawie 84%.

- Umowa gwarantuje konkretną pulę pieniędzy, która ma pozwolić na zakup sprzętu medycznego. Ma też wystarczyć na działania związane z dostosowaniem oddziałów czy też komórek szpitala do zainstalowania sprzętu, tak by dobrze służył – mówił Marek Woźniak.

Co na to szef SP ZOZ  w Gostyniu?

Dyrektor SP ZOZ w Gostyniu nie ukrywa zadowolenia. Podkreśla, że unowocześnienie i rozwój diagnostyki obrazowej to rzecz niezwykle ważna dla skutecznego leczenia pacjenta. 

- Sprzęt, który będziemy mogli kupić - mówimy o tomografie komputerowym, aparatach RTG - stacjonarnym kostno-płucnym i z ramieniem C i mammografie - mamy możliwość nowoczesnej diagnostyki. Aparatura, którą dysponujemy obecnie, niestety uległa zużyciu. To już nie jest nowoczesny sprzęt, taki na miarę 21. wieku. Dzisiaj będziemy mogli prowadzić nowoczesną diagnostykę – komentuje Zbigniew Hupało. - Sprzęt, który mamy kupić jest sprzętem podstawowym. Bez nowoczesnej i szybkiej diagnostyki skuteczne leczenie nie jest możliwe – dodaje, mówiąc o planowanym rozwoju szpitala powiatowego.

Plany są natomiast takie, żeby specjalizować się w szeroko rozumianej pediatrii (biorąc pod uwagę nowoczesny oddział z wybitymi specjalistami, jaki znajduje się w gostyńskiej lecznicy). – Myślimy też o wprowadzeniu nowych procedur w zakresie chirurgii – zdradza dyrektor SP ZOZ w Gostyniu.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy