Reklama

Szczepienia powszechne w Gostyniu ruszą z opóźnieniem. Zniecierpliwieni dopytują w sekretariacie szkoły

Opublikowano: 26 kwietnia 2021 12:00
Autor: | Zdjęcie: Beata Kruk

Szczepienia powszechne w Gostyniu ruszą z opóźnieniem. Zniecierpliwieni dopytują w sekretariacie szkoły - Zdjęcie główne

Zniecierpliwieni mieszkańcy, szukając punktu szczepień, zaglądali już do sekretariatu ZSO w Gostyniu | foto Beata Kruk

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Możliwa jest już rejestracja na szczepienie za pomocą dotychczas dostępnych form (pacjent.gov.pl oraz ogólnopolska infolinia 989). Starostwo Powiatowe w Gostyniu wraz z Samodzielnym Publicznym Zespołem Opieki Zdrowotnej uruchomiły dodatkowe numery dedykowane wyłącznie dla tego punktu - numery na końcu artykułu.

Reklama

- Szkoła nie prowadzi szczepień. I nie udziela informacji dotyczących szczepień - taka informacja pojawiła się dziś na głównych drzwiach wejściowych do Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Gostyniu.  Powód? Od dziś miały ruszyć masowe szczepienia w powiecie gostyńskim, a na lokalizację dla punktu szczepień powszechnych w naszym powiecie wybrano halę ZSO. Punkt wciąż jest zamknięty, ale mieszkańcy przychodzili do sekretariatu pytać o rozpoczęcie akcji. 

Przypomnijmy - po konsultacjach między lokalnymi samorządowcami, urzędnikami starostwa powiatowego oraz dyrekcją i personelem szpitala, na lokalizację dla punktu szczepień przeciwko Covid-19 wybrano pomieszczenia Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Gostyniu. Wymagane prace organizacyjne związane z przygotowaniem punktu szczepień powszechnych na terenie powiatu gostyńskiego zakończyły się w terminie. Hala została skontrolowana przez inspektorów z sanepidu, była też wizytacja Narodowego Funduszu Zdrowia. Wszystko było gotowe w ubiegłym tygodniu, gdyż masowe szczepienia w naszym powiecie miały ruszyć od poniedziałku, 26 kwietnia. Jednak punkt szczepień zostanie otwarty dopiero w czwartek. Dlaczego z opóźnieniem? Bo dopiero w środę dotrą do powiatu gostyńskiego pierwsze partie szczepionek.

- Ta sytuacja tak dynamiczna i niezależna od nas tak naprawdę. To wszystko zależy od dostawy szczepionek - mówi Adam Ratajczak, koordynator ds. szczepień masowych w powiecie gostyńskim.

Wolniejsze uruchamianie punktów szczepień powszechnych ma związek z informacjami, jakie przekazał na konferencji prasowej w sobotę, 24 kwietnia Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

- W najbliższym tygodniu do Polski przyjedzie o 1,1 mln mniej szczepionek - mówił. Szef KPRM dodał, że będzie to miało wpływ na funkcjonowanie punktów szczepień.

- Może to się odbić na całym procesie w taki sposób, że pacjenci umówieni na konkretny termin, będą informowani o zmianie terminu – podkreślił.

Opóźnienia w dostawach będą miały swoje konsekwencje na dwóch płaszczyznach. Po pierwsze wpłynie to na już funkcjonujące ponad siedem tysięcy punktów szczepień, w których one są realizowane. W krajowych magazynach RARS-u szczepionek praktycznie nie ma, punkty realizują na bieżąco dostawy. Drugim skutkiem ma być wolniejsze uruchamianie punktów szczepień powszechnych.

Dziś wiemy, że powiat gostyński otrzymał gwarancję dostaw szczepionek, które mają dojechać do Gostynia w  środę 28 kwietnia po południu.

- Od czwartku rozpoczną się szczepienia - zapewnił Adam Ratajczak.

Na początku tygodnia zakończono ostatnie prace organizacyjne związane z oznakowaniem zewnętrznym punktu szczepień. 

Punkt w hali przy ZSO w Gostyniu ma działać minimum 3 dni w tygodniu, od rana do wieczora. Może być czynny częściej, wszystko zależy od rodzaju szczepionek i dostaw. Jeden z tych dni przypadać będzie na dzień wolny od pracy.

- Planujemy szczepić między 400 a 500 osób dziennie. Na ten moment przewidujemy pracę dwóch zespołów szczepiących i trzy zespoły kwalifikujące do szczepień - mówił Adam Ratajczak. 

Obsługą medyczną zajmie się personel gostyńskiego szpitala, natomiast wsparcia przy obsłudze administracyjno-logistycznej udzielą pracownicy m.in. szkół ponadpodstawowych z terenu powiatu gostyńskiego. Do Punktu Szczepień Powszechnych w hali liceum,  można się zarejestrować przez internet, profil zaufany pacjent.gov.pl oraz za pomocą dedykowanych numerów telefonów.

 

W hali ZSO w Gostyniu 29 kwietnia ruszają szczepienia w punkcie szczepień powszechnych. Możliwa jest już rejestracja na szczepienie za pomocą dotychczas dostępnych form (pacjent.gov.pl oraz ogólnopolska infolinia 989). Starostwo Powiatowe w Gostyniu wraz z Samodzielnym Publicznym Zespołem Opieki Zdrowotnej uruchomiły dodatkowe numery dedykowane wyłącznie dla tego punktu:

  • tel. 667 487 782
  • tel. 667 488 176
  • tel. 782 609 048

Rejestrować można się telefonicznie od poniedziałku do soboty w godzinach 8.00-15.00. 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.