Wicewojewoda wielkopolski Marlena Maląg uczestniczyła w wideokonferencji wojewodów z udziałem premier Beaty Szydło oraz ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Błaszczaka w sprawie podsumowania działań służb oraz strat po przejściu orkanu Grzegorz.
Wideokonferencję poprzedziło posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w siedzibie komendy wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej.
- Osoby, które ucierpiały i zostały poszkodowane muszą otrzymać pomoc i pełne zabezpieczenie – mówiła premier Beata Szydło.
Wspólnie z ministrem Błaszczakiem podziękowała strażakom oraz ratownikom za zaangażowanie w niesieniu pomocy poszkodowanym.
W Wielkopolsce nikt nie odniósł obrażeń po przejściu nawałnicy. Straż pożarna w miniony weekend odnotowała 532 interwencje. Wiatr uszkodził 78 budynków mieszkalnych, 19 gospodarczych. Orkan zerwał dachy na 4 budynkach mieszkalnych i 5 gospodarczych. Strażacy najczęściej interweniowali przy usuwaniu wiatrołomów.
- Orkan Grzegorz największe starty spowodował w powiatach: poznańskim, ostrowskim, szamotulskim, nowotomyskim, leszczyńskim i czarnkowsko-trzcianeckim. W powiecie śremskim, w miejscowości Błociszewo, wiatr uszkodził szczyt budynku oraz pokrycie dachu. Budynek nie nadaje się do dalszej eksploatacji. Osoby zamieszkujące dom zostały ewakuowane i rozlokowane u swoich rodzin – informuje Tomasz Stube z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu.
W Wielkopolsce około 70 tysięcy odbiorców prądu obsługiwanych przez Enea Operator nie miało w szczytowym momencie zasilania. Służby energetyczne przywróciły je przywróciły.
Wielkopolskie samorządy mogą szacować straty.
– Przypomnieliśmy o zasadach udzielania pomocy finansowej. Po zebraniu informacji o ich wysokości będziemy mogli niezwłocznie występować do ministerstwa spraw wewnętrznych i administracji o środki finansowe na pomoc poszkodowanym – poinformowała wicewojewoda Marlena Maląg.
Jak było w powiecie gostyńskim? KLIKNIJ i przeczytaj.