Jak przekazuje Mieczysław Kowalonek z Powiatowej Inspekcji Weterynaryjnej w Rawiczu, próbki pobrane od stada z gospodarstwa w Golejewie zostały zbadane w środę. Wczoraj wieczorem Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach potwierdził wystąpienie ogniska ASF. Obecnie na terenie gospodarstwa trwa jego usuwanie.
Około 30 świń zostanie uśmierconych, a sprzęt i słoma zostaną zutylizowane - informuje Mieczysław Kowalonek i jak dodaje - najprawdopodobniej choroba została przywiezona ze słomą.
Wystąpienie ogniska w Golejewie drastycznie zmienia sytuację rolników w powiecie rawickim. Obszar, który do tej pory na mapach był zaznaczony na niebiesko - czyli wolny od ASF i objęty tylko pewnymi ograniczeniami, teraz znajdzie się w strefie zapowietrzonej i zagrożonej. Sytaucja jest dużo poważniejsza niz wtedy, gdy ognisko ASF stwierdzono na terenie gminy Bojanowo. Ta część powiatu rawickiego jest typowo rolnicza i funkcjonuje na niej dużo większa liczba gospodarstw trudniących się hodowlą trzody.
W strefie zapowietrzonej, czyli w promieniu 3 kilometrów od ogniska mamy 74 gospodarstwa i ponad 4 tysiące świń. W strefie zagrożonej - w promieniu 10 km - jest 525 gospodarstw i ponad 70 tys. - zaznacza Kowalonek.
Jak przekazuje weterynarz, nowe rozporządzenia nakładające na rolników określone restrykcje związane z ogniskiem w Golejewie powinny się ukazać w przyszłym tygodniu.
Ognisko ASF swierdzono także w miejscowości Niezgoda w sąsiednim powiecie milickim.
Jak sytuacja się ma w stosunku do rolników powiatu gostyńskiego? Będziemy informować. Do tematu wrócimy.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.