Na początek mieszkańcy boreckiej gminy fundują miłe zaskoczenie
Druhny i druhowie z Karolewa ruszyli z akcją w sobotę, 18 maja 2024 roku, chociaż informowano o niej już wcześniej. Przez kilka godzin szeroko otwarta była remiza strażaków-ochotników z Karolewa, gdzie można było dostarczać odpady - elektrośmieci, tekstylia, a także złom. Druhowie z jednostki jeździli też do osób, które wcześniej telefonicznie poinformowały, że zgromadziły tego rodzaju śmieci, zużyty sprzęt RTV i AGD czy ubrania, ale nie mają transportu, żeby dowieźć je do remizy. Wystawiano bezużyteczne już pralki, lodówki, telewizory, tekstylia. Sporo mieszkańców chce się pozbyć także złomu. I tutaj ochotnicy są pozytywnie zaskoczeni. Do kontenera wystawionego przed remizą przez cały dzień trafiały metalowe odpadki, przedmioty, elementy pojazdów i najróżniejszego sprzętu, przeznaczone do recyklingu.
- Wywozimy właśnie czwarty kontener złomu, w ciągu kilku godzin. Tekstylia też mamy zebrane w 10 dużych workach. Przywiozła je jedna rodzina właściwie. Za tydzień, 25 maja, też będzie zbiórka. To chyba dobra wiadomość dla tych mieszkańców, którzy pytali nas o to i deklarowali, że wystawią śmieci - informują druhowie jednostki OSP w Karolewie.
Wsparcie i pomoc od lokalnych przedsiębiorców
Przy organizowaniu zbiórki na terenie boreckiej gminy, prowadzonej w ramach akcji „OSP na straży środowiska”, strażaków wspierają lokalne firmy.
- Bardzo pomogła nam firma Drewtak z zakładu usług leśnych Jana Ptaka z Siedmiorogowa oraz firma Rom-Złom Romana Malickiego. Poza tym druhowie jeździli swoimi busami. Wszyscy byli zaangażowani. Jeździliśmy po całej gminie Borek, zaglądaliśmy do każdej posesji, skąd otrzymaliśmy zgłoszenie - mówili druhowie.
O zbiórce kilkanaście dni wcześniej strażacy z OSP w Karolewie powiadomili społeczność gminy Borek, wywieszając plakaty. Jednostka OSP informowała o akcji również na portalu społecznościowym, jednak nie wszyscy mieszkańcy wiedzieli, że odbywa się taka akcja. Nie spodziewali się strażaków. Przejeżdżający przez wieś strażacy, którzy odbierali odpady, zmotywowali pozostałych właścicieli posesji, którzy nie byli świadomi, jaką akcję organizuje OSP w Karolewie, do porządków, by odpady przekazać druhom za tydzień.
- Plakaty o zbiórce wisiały od dawna, ale za tydzień zbieramy ponownie. Druhowie będą jeździć, dopóki będą śmieci - informują ochotnicy.
OSP Karolew zamierza ponownie zbierać odpady 25 maja i 1 czerwca. Jednostka jest gotowa nawet przedłużyć termin. Mieszkańcy gminy Borek mogą zatem robić porządki i wystawiać odpady, lub przywozić je własnym transportem na plac przy remizie w Karolewie.
“OSP na straży środowiska” - co to za akcja?
To pierwsze, ogólnopolskie działanie jednostek OSP, które polega na zbieraniu zużytych urządzeń elektrycznych i elektronicznych oraz tekstyliów. Natomiast w zamian uczestnicząca w projekcie jednostka otrzymuje dodatkowe fundusze - można otrzymać środki finansowe za każdą tonę oddanych elektrycznych śmieci i tekstyliów.To nie tylko okazja do pozyskania pieniędzy na cele strażackie (np. hełmy czy innego rodzaju wyposażenie), ale także szansa na poprawę stanu środowiska – sprzęt (odbiór z jednostek OSP gwarantuje organizator akcji) trafi do jednego z profesjonalnych zakładów przetwarzania.
W akcji bierze udział już ponad 980 jednostek OSP z całej Polski. W tej grupie jest między innymi OSP w Karolewie.
Druhowie zorganizowali zbiórki różnego rodzaju odpadów i śmieci, nie tylko na terenie gminy Borek Wlkp. Mieszkańcy mają okazję pozbyć się:
- elektrośmieci,
- niepotrzebnej odzieży, tkanin (tekstyliów)
- złomu
- Każda jednostka, która bierze udział w akcji “OSP na straży środowiska” sama decyduje, na co przeznacza zarobione pieniądze. Może wydać je na organizację zawodów sportowo-pożarniczych, na wyposażenie lub remont remizy. My potrzebujemy nowego wozu. Całej kwoty za zakup samochodu na pewno nie uzbieramy, ale zawsze finansowy wkład własny jest dobrze widziany. Dziś trudno jeszcze mówić, na jaką kwotę możemy liczyć, ale mieszkańcy dali nam odczuć, że nas wspierają, za co bardzo dziękujemy - tłumaczy Dawid Bonawenturczyk, naczelnik OSP w Karolewie.
Jeśli chodzi o tekstylia, druhowie zbierają wyłącznie suchą i czystą odzież oraz inne tekstylia, takie jak:
- ubrania: damskie, męskie, dziecięce
- firany, obrusy, pościel
- obuwie
- galanteria i zabawki
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.