- Gostyńscy strażnicy miejscy mają pełne ręce roboty od rozpoczęcia sezonu grzewczego. Funkcjonariusze wykonują regularne kontrole palenisk domowych, zwłaszcza w budynkach, w których wydostający się dym z kominów może wskazywać na spalanie szkodliwych odpadów - zakomunikował Maciej Czajka, zastępca burmistrza Gostynia, odpowiedzialny za bezpieczeństwo gminy, który nadzoruje właśnie działalność straży miejskiej.
Na początku stycznia spotkał się z komendantem Dominikiem Gorynią, żeby omówić zakres kontroli palenisk. Rozmawiano też o prowadzeniu działalności edukacyjnej przez strażników na temat konieczności wymiany starych, pozaklasowych pieców na nowocześniejsze urządzenia grzewcze oraz o możliwości uzyskania dofinansowania tego rodzaju inwestycji w tym także przez gminę Gostyń.
Funkcjonariusze straży miejskiej regularnie sprawdzają kotłownie, zwłaszcza w budynkach, w których wydostający się z kominów dym może wskazywać na niewłaściwe lub nielegalne postępowanie ze szkodliwymi odpadami komunalnymi.
- Funkcjonariusze mogą wejść na teren posesji, by zweryfikować, czym właściciel nieruchomości pali w piecu. W ramach prowadzonych czynności kontrolnych strażnicy mogą również pobierać próbki odpadów paleniskowych, które będą wysyłane do analiz laboratoryjnych - wyjaśnia Dominik Gorynia, komendant Straży Miejskiej w Gostyniu.
Celem tego rodzaju działalności jest ustalenie, czy nie doszło do popełnienia wykroczenia z art. 191 Ustawy o odpadach. W ciągu kilku miesięcy (październik, listopad, grudzień 2024 r. oraz styczeń 2025 r.) pracownicy komendy Straży Miejskiej w Gostyniu przeprowadzili 102 kontrole, podczas których nałożono 9 mandatów karnych kredytowanych na łączną kwotę 1600 zł oraz 5 pouczeń (art. 191. ustawy o odpadach mówi, że kto wbrew przepisom atermicznie przekształca odpady poza spalarnią odpadów lub współspalarnią odpadów podlega karze aresztu albo grzywny).
Kilka dni temu mundurowi straży miejskiej mieli również do czynienia z pożarem sadzy w kominie. 9 stycznia 2025 r. w godzinach popołudniowych strażnik odebrał zgłoszenie od zaniepokojonego mieszkańca Osiedla Tysiąclecia w Gostyniu. Właściciel posesji alarmował o intensywnym zadymieniu, wydobywającym się z komina.
Funkcjonariusze straży miejskiej niezwłocznie udali się we wskazane miejsce. Stwierdzili, iż piec centralnego ogrzewania na węgiel i drzewo jest wygaszony, jednak dały się słyszeć dziwne odgłosy, świst w kominie. Funkcjonariusze domniemali, że może to być zaczątek tlenia się sadzy w kominie.
- Podejrzenia strażników miejskich okazały się słuszne. Ujawnili, że prawdopodobnie doszło do zapalenia sadzy w przewodzie kominowym. Zamknęli dopływ powietrza do komina od dołu, nic więcej nie mogli zrobić. Straż miejska nie ma na wyposażeniu kamery termowizyjnej. Powiadomiono dyżurnego Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Gostyniu - wyjaśnia komendant Dominik Gorynia.
Po przybyciu na miejsce zastępów JRG w Gostyniu z komina zaczęły spadać cegły, co świadczyło o pożarze w przewodzie kominowym, który zaczął się rozniecać. Straż pożarna zapobiegła eskalacji ognia, ugasiła go od strony wylotu przewodu kominowego, który jest zlokalizowany na dachu budynku.
- Szybka reakcja służb zapobiegła zagrożeniu życia i zdrowia oraz strat materialnych mieszkańców - mówi z przekonaniem komendant Straży Miejskiej w Gostyniu.
Funkcjonariusze straży miejskiej podpowiadają, jak można rozpoznać pożar sadzy w kominie?
- Bardzo głośny szum lub dudnienie w kominie spowodowane gwałtowną reakcją spalania.
- Widoczne intensywne zadymienie, snopy iskier a nawet płomienie wydostające się z komina.
- Rysy i pęknięcia na ścianach budynku w miejscach gdzie jest zlokalizowany komin.
- Zwiększenie temperatury przewodu kominowego, który robi się gorący nawet do 1000 st. C
- Widzisz? Reaguj! Zadzwoń! - to apel straży miejskiej.
Im szybciej dojedzie pomoc (straż pożarna czy straż miejska) tym większe są szanse na opanowanie zagrożenia.
Po pomoc do KP PSP w Gostyniu można dzwonić pod nr tel. 998 lub 47 77 17 310
Komenda Straży Miejskiej w Gostyniu: 507 154 706
Numer alarmowy: 112
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.