Reklama

Spotkanie w sprawie obwodnicy DW 434 dla Gostynia z przedsiębiorcami. Wykonawca uspokaja: nie zostaniecie odcięci od świata

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Zbigniew Pacanowski

Spotkanie w sprawie obwodnicy DW 434 dla Gostynia z przedsiębiorcami. Wykonawca uspokaja: nie zostaniecie odcięci od świata - Zdjęcie główne

W rejonie budowy obwodnicy DW 434 dla Gostynia oznakowanie na drogach zmienia się dość często - zarówno pionowe, jak i poziome. Tego ostatniego kierowcy najczęściej nie przestrzegają | foto Zbigniew Pacanowski

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Coraz bardziej intensywnie przebiegają prace z związane z budową obwodnicy Gostynia w ciągu drogi wojewódzkiej nr 434. 28 czerwca w świetlicy w Grabonogu z inicjatywy gminy Piaski odbyło się spotkanie przedstawiciela firmy STRABAG Sp. z o.o. – kierownika budowy Piotra Górki z samorządowcami i przedsiębiorcami

Reklama

Zebranie dotyczyło transportu oraz organizacji ruchu po drogach publicznych i terenie budowy w trakcie trwania inwestycji. Była to okazja do przedstawienia najbliższych działań i planów wykonawcy związanych z inwestycją. 

Piotr Górka, kierownik budowy firmy STRABAG Sp. z o.o., wyjaśniał przedsiębiorcom i samorządowcom, w jaki sposób w trakcie najbliższych tygodni będzie prowadzony ruch w rejonie strefy przemysłowej gminy Piaski –  Chodziło o poinformowanie, jak zamierzamy zorganizować ruch pojazdów, żebyśmy mogli zapewnić przedsiębiorcom stały dojazd, nieprzerwany transport oraz nie powodować większych zakłóceń w pracy przedsiębiorstw znajdujących się w rejonie strefy przemysłowej – wyjaśnił.

Kierownik budowy pokazał, w jaki sposób wykonawca porusza się po budowie na całym przedmiotowym odcinku drogi, jak będzie wyglądała obwodnica, żeby przedsiębiorcy mogli sobie uzmysłowić, gdzie z kierunku Rawicza czy Poznania będą mogły do tych firm dojeżdżać samochody z transportem materiałów.

Najbardziej newralgicznym punktem na obecnym etapie budowy obwodnicy DW 434 dla Gostynia jest obecnie rejon skrzyżowania drogi powiatowej Gostyń – Grabonóg (DP4907P) z drogą gminną (DG740547P), która prowadzi do strefy przemysłowej gminy Piaski.

– Docelowo, budując obwodnicę, przetniemy drogę gminną. Dojazd do strefy od strony skrzyżowania drogi gminnej z drogą powiatową stanie się drogą ślepą. Droga gmina od wschodnie strony obwodnicy zmieni swój ślad, zostanie wybudowany nowy przebieg drogi gminnej. Opowiedzieliśmy w jaki sposób ostatecznie będzie przebiegała droga należąca do gminy Piaski i jak będzie to wyglądało podczas naszych prac – tłumaczył Piotr Górka.  

W rejonie przedmiotowego odcinka Wykonawca w I etapie robót zamierza skupić się na  budowie nowego przebiegu drogi gminnej od wschodniej strony obwodnicy, docelowej drogi dojazdowej do strefy przemysłowej 

– Obecnie trwają roboty ziemne. Zakończyliśmy wykop, przystępujemy do profilowania podłoża pod konstrukcję nawierzchni. Po wprowadzeniu tego alternatywnego rozwiązania, przystąpimy do kolejnego etapu –  zamknięcia drogi powiatowej na odcinku od skrzyżowania drogi powiatowej nr 4938P z drogą powiatową nr 4907P i drogi gminnej DG740547P do skrzyżowania z nowym przebiegiem drogi gminnej (odcinek ok. 300m) na potrzeby przebudowy istniejącej infrastruktury drogowej oraz budowy skrzyżowania na przecięciu powstającej obwodnicy z drogą powiatową 4907P typu rondo – dodał kierownik budowy.

Jeśli chodzi o strefę przemysłowa w Piaskach, przedsiębiorcy nie musza się obawiać – kierownik budowy zapewnia, że nie będzie żadnych większych utrudnień z dojazdem, gdyż droga nadal funkcjonuje. Z drobnymi utrudnieniami w ruchu mogą napotkać mieszkańcy oraz kierowcy poruszający się do wsi Grabonóg,   przez jakiś czas będą poruszać się śladem nowo budowanej drogi gminnej, żeby z powrotem wpiąć się w drogę gminną prowadzącą do skrzyżowania przy rozdzielni prądu.

Kierownik budowy zapewnia, że w momencie kiedy uruchomione dla ruchu pojazdów zostanie rondo, dojazd do wsi Grabonóg wciąż będzie możliwy, ale rozpocznie się przebudowa drogi gminnej na przecięciu obwodnicy z drogą gminną – aktualnym dojazdem do strefy przemysłowej.  Droga prowadząca do firm położonych na granicy gminy Piaski (przy gminie Gostyń) docelowo będzie miała nowy przebieg (po zakończeniu inwestycji będzie to droga gminna).

– Zamkniemy fragmenty drogi gminnej, rozbierzemy istniejącą drogę gminną w miejscu przecięcia z budowaną obwodnicą, byśmy mogli połączyć wcześniej wybudowane odcinki trasy obwodnicy oraz zakończyć budowę drogi dojazdowej w miejscu przecięcia. Droga dojazdowa  jest bardzo ważna, gdyż poprowadzi do działek na terenie gminy Piaski, po zachodniej części obwodnicy. Pracownicy i transport do  firm znajdujących się na strefie przemysłowej Piaski będą poruszali się nowym rondem, nowym przebiegiem drogi gminnej by włączyć się w stary ślad po wschodniej strony obwodnicy – tłumaczy kierownik budowy z firmy STRABAG Sp. z o.o.

Wykonawca zaplanował omawiane etapy budowy na najbliższe tygodnie, zmiany w ruchu mają nastąpić w czasie wakacji. Z końcem sierpnia miałby zostać uruchomiony objazd nową drogą o nawierzchni bitumicznej. Wtedy mogą pojawić się pierwsze utrudnienia w okolicy drogi Gostyń - Grabonóg dla lokalnych mieszkańców.

Dla przedsiębiorców utrudnień nie będzie –  podkreślił jeszcze raz kierownik budowy.

Gmina Piaski dostarczyła wykonawcy listę firm, jakie funkcjonują na strefie przemysłowej, z danymi kontaktowymi.

- Kiedy będziemy wdrażać nową organizację ruchu, w świetle przepisów będziemy informować zarządcę drogi, policję 7 dni wcześniej, a w tym przypadku przedsiębiorcy również otrzymają takie informacje o zmianie organizacji ruchu – powiedział Piotr Górka. 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy