Reklama

Sołtys przegrał z „budowlańcem”. Wiemy, kto uzupełni wakat w Radzie Miejskiej w Borku Wlkp.

Opublikowano: 13 czerwca 2021 20:50
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Wybory uzupełniające do rady miejskiej odbywały się dziś w 3 gminach: w Krobi, Pogorzeli i Borku Wlkp. Najmniej zainteresowani uzupełnieniem wakatu w radzie miejskiej byli mieszkańcy, którzy oddawali swój głos w lokalu wyborczym w kinie w Krobi - tam frekwencja okazała się najniższa. W Wycisłowie do urn przyszło ponad 23% uprawnionych do głosowania.

Reklama

Wybory uzupełniające do Rady Miejskiej Borku Wielkopolskiego odbywały się w okręgu wyborczym nr 12. Uprawnieni do głosowania z miejscowości: Wycisłowo, Wroniny oraz Jawory mogli wybierać radnego spośród dwóch kandydatów, zarejestrowanych na listach wyborczych KWW Ziemi Boreckiej i KW Forum Demokratyczne. Zdecydowanie większe poparcie uzyskał młody przedsiębiorca Marcin Jakubiak. Sołtys Wycisłowa otrzymał tylko kilka głosów. 

 

Radni z gminy Borek pracowali w osłabionym składzie od początku 2021 r. W styczniu zmarła Róża Jędrosz, aktywna radna z Wycisłowa, reprezentująca Forum Demokratyczne. W tej sytuacji, w okręgu wyborczym nr 12, konieczne było ogłoszenie uzupełniających wyborów samorządowych.  Kandydatem KW Forum Demokratyczne był obecny sołtys Wycisłowa - 56-letni Mirosław Gorwa. Jego rywalem okazał się Marcin Jakubiak, 35-letni przedsiębiorca, właściciel firmy budowlanej - również z Wycisłowa.

 

Wybory uzupełniające do Rady Miejskiej Borku Wielkopolskiego

- Marcin wygra! To jest pewne, inaczej by nie startował, bo by się ośmieszył - mówili w trakcie kampanii wyborczej mieszkańcy Wycisłowa i okolic. 

Ich oczekiwania się sprawdziły. Po zamknięciu lokalu wyborczego o godz. 21.00 i policzeniu kart do głosowania okazało się, że Marcina Jakubiaka zaufaniem obdarzyło zdecydowanie więcej mieszkańców z okręgu wyborczego nr 12. Nieoficjalnie wiemy, że poparło go 67 osób, natomiast kontrkandydat - obecny sołtys - otrzymał 7 głosów.

 

Wybory uzupełniające do Rady Miejskiej Borku Wielkopolskiego

Frekwencja w lokalu wyborczym w Wycisłowie nie była zbyt wysoka. Czynne prawo wyborcze w okręgu nr 12 ma 338 osób, przygotowano 341 kart do głosowania. Głosować przyszło 78 osób, 4 głosy były nieważne, zatem frekwencja wyniosła nieco ponad 23%.

- To wynik przekładania terminów wyborczych. Gdyby odbyły się tego dnia, kiedy pierwszy raz zostały wyznaczone, „na gorąco”, to od urn poszłoby więcej ludzi. Zrobiłem sobie kampanię wyborczą, chodziłem od domu do domu, przedstawiałem się mieszkańcom Jaworów i Wycisłowa. Teraz wiele osób o tym wydarzeniu zapomniało - komentuje Marcin Jakubiak. 

 

Wybory uzupełniające do Rady Miejskiej Borku Wielkopolskiego

Zwycięzca i przyszły radny przyznał, że na wyniki wyborów uzupełniających czekał niecierpliwie od rana. Zastanawiał się, czy rozmawiając z mieszkańcami wiosek, wchodzących w skład okręgu wyborczego, zyskał ich zaufanie, czy nie. Teraz przygotowuje się do nowego etapu w swoim życiu, związanego z pracą w radzie miejskiej. - Jako samorządowiec będę w części odpowiedzialny za to, co będzie się działo w gminie i w naszych wioskach. Będę starał się słuchać mieszkańców i spełniać ich oczekiwania - powiedział.

 

Wybory uzupełniające do Rady Miejskiej Borku Wielkopolskiego

Dlaczego Marcin Jakubiak zdecydował się wystartować w wyborach uzupełniających? Już kilka lat temu proponowano mu udział w wyborach sołeckich - miał być kandydatem na sołtysa Wycisłowa. Zrezygnował.

- Brakowało mi czasu. Prowadzę firmę budowlaną, często wyjeżdżałem w delegacje. Nie spełniłbym się w roli gospodarza wioski, bo ten musi być na miejscu, a ja często byłem nieobecny. Nie spełniłbym oczekiwań mieszkańców, nie byliby zadowoleni. teraz w delegacje nie wyjeżdżam, jestem na miejscu. Mam więcej czasu i zdecydowałem, że spróbuję jak to jest być radnym. Trochę obserwuję ich pracę - powiedział.

Zamierza dopilnować, aby wyremontowane zostały gminne drogi w okolicy Wycisłowa - szczególnie ta, która prowadzi do wsi Jawory. Chciałby, żeby w Wycisłowie zostało przebudowane feralne skrzyżowanie. Mieszkańcom Jaworów obiecał interwencję w sprawie przeniesienia miejscowego placu zabaw.

- Będę starał się współpracować z pozostałymi radnymi, słuchać wyborców. Ważny jest dobry kontakt z mieszkańcami. To dla mnie nowa sytuacja. Te dwa lata w samorządzie, do końca kadencji potraktuję jak sprawdzian, czy nadaję się do pracy w radzie miejskiej. Muszę poświęcić trochę czasu na „oswojenie się”, zapoznanie i wdrożenie się w pracę radnego - zdradził podekscytowany i zadowolony zwycięzca wyborów uzupełniających.

 

Wybory uzupełniające do Rady Miejskiej Borku Wielkopolskiego - oficjalne wyniki: 

 • Przygotowano 341 kart do głosowania
 • Marcin Jakubiak - 67 głosów
 • Mirosław Gorwa - 7 głosów
 • Razem oddano: 74 głosy ważne
 • Głosów nieważnych: 4
 • Frekwencja wyborcza: 23,08%

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (5)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 2 miesiące temu | ocena +4 / -0

  Xxx

  Gratulacje, najważniejsze być blisko mieszkańców i ich wysłuchać a tego Marcinowi chyba nie brakuje, powodzenia!

 • 2 miesiące temu | ocena +0 / -1

  Mieszkaniec

  Przeniesieniem placu zabaw zajmuje się obecny sołtys wioski Jawory i wszystko jest już ustalone. Droga nie jest gminna tylko powiatowa jak i skrzyżowanie.

  • 2 miesiące temu | ocena +0 / -2

   Mateusz

   Także nowy radny za dużo nie wie

  • 2 miesiące temu | ocena +3 / -0

   Ranek

   Macie chyba jakies drogi gminne... czy tylko powiatowe. Bo u nas w gminie są też gminne

 • 2 miesiące temu | ocena +0 / -0

  ..

  Podane dane są niezgodne z protokołem Komisji.