Reklama

Skuteczna autoprezentacja kluczem do sukcesu

Opublikowano:
Autor:

Skuteczna autoprezentacja kluczem do sukcesu  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Zostałeś zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną? To jedyna szansa, by jak najlepiej zaprezentować się przed przyszłym pracodawcą. Jeżeli w trakcie pierwszego spotkanie wywrzesz pozytywne wrażenie, na pewno wydasz się bardziej kompetentnym i atrakcyjnym kandydatem. Jak to zrobić? Autoprezentacja to podstawa.
Przygotowując się do spotkanie z przyszłym pracodawcą, warto pamiętać o kilku zasadach. Od rozmowy kwalifikacyjnej zależy nie tylko to, czy znajdziesz pracę, ale również to, w jakich warunkach będziesz pracował. Bezpośredni kontakt jest nie tylko możliwością sprawdzenia informacji zawartych w aplikacji, ale także okazją do poznania oczekiwań pracownika, związanych z wysokością wynagrodzenia, preferowanym sposobem organizacji pracy czy planów na przyszłość. Nie można udać się na spotkanie z przyszłym pracodawcą nieprzygotowanym, należy nie tylko umieć jak najlepiej zaprezentować swoją osobę, ale również wiedzieć jak najwięcej na temat firmy, w której posadę chcemy uzyskać.

Jak cię widzą ...
Mówi się: „nie szata zdobi człowieka”. Są jednak takie sytuacje, gdy schludny wygląd i dopasowany do sytuacji ubiór to już połowa sukcesu. Przygotowując się do spotkanie z przyszłym pracodawcą warto pomyśleć o własnym wizerunku. Wybór odpowiedniego ubrania zależy od tego, o jakie stanowisko się ubiegamy. Jeśli zależy nam na stanowisku kierowniczym lub jakimkolwiek wymagającym kontaktów z klientami, bezwzględnie obowiązuje klasyczna elegancja stroju (marynarka, garsonka, odpowiednia kolorystka). Jeśli jednak ubiegamy się o objęcie niższego stanowiska, na przykład opiekunki czy pomocy domowej, można wystąpić w bardziej swobodnym i mniej oficjalnym stroju. W dobieraniu ubrania warto pamiętać również o standardach przyjętych w firmie, a także upodobaniach przyszłego pracodawcy. Nie zaszkodzi przed rozmową kwalifikacyjną udać się na krótką „inspekcję” i sprawdzić, jakie standardy panują w firmie, by w trakcie spotkania nie popełnić „ubraniowego nietaktu”.

Jak mówić?
Interesująco i na temat, ale również wykorzystując posiadane warunki głosowe: siłę, skalę, barwę i intonację głosu. Moduluj głos, zwłaszcza przy przekazywaniu trudniejszych treści. Mów językiem zrozumiałym, spójnie i poprawnie, nie nudź. Unikaj wyrażeń kolokwialnych, potocyzmów i słownictwa specjalistycznego. Kilka pierwszych minut decyduje o powstaniu pierwszego wrażenia, które zatrzeć lub zmienić bardzo trudno. Nie tylko ubiór, ale i układ ciała, postawa, mimika twarzy świadczą o kandydacie. Postawa ciała wiele mówi rozmówcy o osobie, z którą się spotyka. Kontakt wzrokowy jest oznaką grzeczności, szacunku i uwagi, pozwala również zauważyć sygnały niewerbalne wysyłane przez przyszłego pracodawcę, a odpowiednie odczytywanie ich działa na twoją korzyść.

Wyjdź pięć minut wcześniej
Niedopuszczalne jest spóźnienie się na zaplanowane spotkanie. To dyskwalifikuje nas w oczach pracodawcy. Lepiej przyjść za wcześnie, niż spóźnić się choćby o minutę. Wszyscy wymagają bowiem dyspozycyjności, obowiązkowości i punktualności.

Nie daj się zaskoczyć
Pracodawca może sprawdzić nie tylko twoje kompetencje, ale także umiejętność pracy w zespole i pomysłowość. Chcąc dobrze wypaść, musisz znać odpowiedź na wszystkie pytania. Przyszły pracodawca pytać będzie nie tylko o twoje kwalifikacje, bo to znajdzie w CV, znacznie ważniejsze będzie dla niego to, jak zachowasz się w sztucznie stworzonej na potrzeby rozmowy kwalifikacyjnej sytuacji problemowej i czy sprawdzisz się na stanowisku, o które się starasz.

Ważnym elementem spotkania jest możliwość zadawania pytań pracodawcy. Nie zadawaj jednak pytań, które mogłyby cię skompromitować w oczach pracodawcy. Pytaj o specyfikę pracy, zagadnienia związane z działalnością pracodawcy czy możliwości rozwoju kariery. Pozwala to nie tylko uzyskać odpowiedzi na nurtujące cię pytania, ale również pokazać pracodawcy, jak bardzo zależy ci na oferowanym stanowisku.

Negocjacje płacowe
Rozmowa o pieniądzach jest jednym z najtrudniejszych elementów spotkania. Chcesz zarabiać jak najwięcej, ale nie jesteś jedynym kandydatem na proponowane stanowisko. Inni mogą zgodzić się na pracę za mniejszą pensję. Jeśli istnieje jednak pole do negocjacji, trzeba z tej możliwości skorzystać. Pomocne mogą okazać się listy płac, fora internetowe poświęcone pracy, znajomi. Walcząc o swoją pensję, należy używać konkretnych argumentów, które przekonają pracodawcę, że warto zapłacić ci więcej.

(ms)

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE