Mieszkańcy 19 gmin, będących członkami KZGRL, są dobrze przygotowani do zmian związanych z obowiązkową segregacją odpadów tekstylnych (od stycznia 2025 r.), ponieważ już od 2020 r. mogą je oddawać w Punktach Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK), które znajdują się w każdej gminie będącej członkiem związku. Te punkty są podstawową formą segregacji tekstyliów, a od stycznia 2025 roku ich rola zyskuje na znaczeniu.
Mieszkańcy, jako potencjalni producenci odpadów komunalnych, już od lat mają możliwość odpowiedzialnego pozbywania się odzieży, pościeli, ręczników, zasłon i innych tekstyliów z gospodarstw domowych. Śmieci mogą trafić do recyklingu. Warto przypomnieć, że w ramach tego systemu, odpady tekstylne zbierane są w specjalnych pojemnikach, a mieszkańcy nie muszą wprowadzać nowych pojemników do swoich domów.
Jeśli nie będziemy segregować odzieży i tekstyliów, to...
Ważne jest przestrzeganie zasad segregacji tekstyliów. W przypadku, gdy odpady tekstylne nie zostaną oddane do specjalnych punktów PSZOK, a trafią do odpadów zmieszanych i firma odbierająca odpady poinformuje Związek o nieprawidłowościach, wtedy KZGRL będzie zmuszony nałożyć wyższe opłaty na mieszkańców. Za niewłaściwą segregację w naszym regionie, mieszkańcy są zobowiązani do poniesienia wyższej opłaty za gospodarowanie odpadami – aż 70 zł od osoby.
Są jeszcze inne możliwości pozbycia się tekstyliów z domu...
Dobra wiadomość jest taka, że KZGRL w trosce o wygodę i lepszą segregację odpadów, wprowadził możliwość odbioru odzieży, tekstyliów i obuwia podczas objazdowych zbiórek odpadów wielkogabarytowych.W związku z licznymi pytaniami, związanymi ze zbiórką odzieży, obuwia i tekstyliów Związek ma kilka istotnych informacji:
- Worki do zbiórki – każdy zapewnia sobie worki na zbiórkę we własnym zakresie.
- Worek przejrzysty – nie musi być całkowicie bezbarwny, ale powinien być wystarczająco transparentny, aby pracownicy odbierający odpady mogli zobaczyć, co znajduje się w środku bez konieczności rozwiązywania worka.
- Terminy odbioru – odzież, tekstylia oraz obuwie będą odbierane jednocześnie z odpadami wielkogabarytowymi oraz zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym.
KZGRL wyjaśnia, że nie jest to dodatkowa zbiórka – to jedynie dodatkowa frakcja podczas zbiórki objazdowej, odbywającej się dwa razy w roku, którą już znamy.
Najczęściej zadawane pytania:
1. Czy nowe zasady segregacji odpadów tekstyliów oznaczają nowe worki czy pojemniki na śmieci w gospodarstwie domowym?NIE – selektywna zbiórka odzieży i tekstyliów prowadzona jest w Punktach Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych.
2. Co z pojemnikami na zużytą odzież, która zbierana jest dla potrzebujących?
KZGRL nie ogranicza tej formy – każde działanie, które przyczynia się do ograniczania powstawania odpadów jest istotne. Nadal można przekazywać odzież dla potrzebujących czy na inne cele charytatywne.
3. Czy zużyte ścierki i bieliznę (zanieczyszczone/zabrudzone) również należy oddawać do PSZOK?
W przypadku zwykłych zabrudzeń (np. plamy po jedzeniu, napojach) te przedmioty można przekazać do PSZOK, jeżeli wykorzystujemy te ścierki i bieliznę np. jako ścierki do czyszczenia szyb kominkowych i są zabrudzone sadzą lub zanieczyszczone np. fekaliami wrzucamy je do odpadów zmieszanych (resztkowych).
4. Czy można do PSZOK-u przywieźć wszystkie odpady typu: odzież, tekstylia i obuwie w jednym worku czy muszę je jakoś podzielić?
Obsługa PSZOK poinstruuje osoby przywożące odpady do których kontenerów/ pojemników należy je wyrzucić. Aby zaoszczędzić czas w PSZOK-u, można już w domu rozdzielić sobie odpady tak, by móc wyrzucić oddzielnie obuwie, oddzielnie galanterię skórzaną typu paski/portfele/torebki i oddzielnie odzież i osobno tekstylia.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.