Reklama

Budowa ścieżek do Żychlewa i Kuczyny czeka na decyzję wojewody

Opublikowano: 20 czerwca 2021 12:30
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Właściwie tylko na decyzję wojewody czeka postępowanie związane z powstaniem ścieżek pieszo-rowerowych Żychlewo – Krobia i Krobia – Kuczyna. Gmina ma przygotowaną dokumentację techniczną przedsięwzięcia i jest zabezpieczona finansowa na wydatki związane z inwestycjami. Jeżeli wszystko pójdzie po myśli miejscowych samorządowców, to w niedługiej perspektywie (być może już w 2022 roku) amatorzy spacerów i rowerów będą mogli korzystać z ponad 2,2 kilometra nowych ścieżek. A przynajmniej ich części.

Reklama

Będą wypłacane odszkodowania za grunty zabrane pod budowę ścieżek pieszo-rowerowych do Żychlewa i Kuczyny

W związku z tym, że planowane ścieżki przebiegają przy drodze wojewódzkiej nr 434 cała dokumentacja jest weryfikowana przez samorząd województwa wielkopolskiego. Procedura wydawania decyzji o zezwoleniu na realizacje inwestycji drogowej (tzw. ZRID) przedłuża się, gdyż część przebiegającej w tym rejonie infrastruktury, mowa konkretnie o światłowodach, musi zostać zabezpieczona przed rozpoczęciem inwestycji. Być może wymusi to zmiany w dotychczasowym projekcie.

- Wydanie decyzji oznaczać będzie zatwierdzenie projektu budowlanego, a tym samym możliwość rozpoczęcia prac na terenach znajdujących się w linii planowanej ścieżki pieszo-rowerowej. Poprzez wydanie decyzji nastąpi również przejęcie przez zarządcę drogi nieruchomości, za które naliczane będzie, w odrębnym postępowaniu, odszkodowanie na rzecz dotychczasowych właścicieli - wyjaśnia Łukasz Kubiak, burmistrz Krobi.

Do budowy ścieżek pieszo-rowerowych do Żychlewa i Kuczyny dołoży się powiat

Gmina jest przygotowana finansowo i mogłaby praktycznie już teraz rozpocząć budowanie ciągów pieszo-rowerowych (oczywiście tylko w teorii, gdyż zarządcą drogi nr 434 jest województwo i prawdopopodobnie to Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Poznaniu rozpisze przetarg).

Inwestycja obejmuje odcinki: od Żychlewa do zjazdu z obwodnicy Krobi przy ul. Poznańskiej oraz od przejścia kolejowego na ul. Powstańców Wlkp. do pierwszego wjazdu w Kuczynie (dalej biegnie już chodnik wykonany przy okazji remontu drogi wojewódzkiej). Ponadto prace przy tej drugiej ścieżce ułatwia fakt utwardzenia przez PKP terenu przy przejeździe, gdy ostatnio przebudowywano tamtejszą infrastrukturę kolejową.

Dodatkowo, wsparcie finansowe na ten cel zadeklarował ostatnio powiat gostyński. Uchwała o pomocy finansowej zakłada przekazanie gminie: 200 000 złotych w tym oraz 400 000 złotych w przyszłym roku.

- Szacunkowy koszt budowy ścieżek wynosi około 3 mln zł. Podkreślić jednak należy, że chociażby ostatnie wzrosty cen m.in. materiałów budowlanych mogą mieć wpływ na ostateczny koszt realizacji zadania. Kwestia sfinansowania budowy jest natomiast przedmiotem dyskusji pomiędzy samorządami - podaje burmistrz Krobi. 

Ścieżki pieszo-rowerowe do Żychlewa i Kuczyny powstaną jednocześnie?

Zbyt wcześnie, by mówić jeszcze o szczegółowym harmonogramie przedsięwzięcia. Ponieważ, jak widać po przedstawionych cyfrach, cała inwestycja będzie zadaniem kapitałochłonnym krobscy samorządowcy zakładają, że raczej będzie realizowana etapowo. Osobnym etapem byłaby budowa ścieżki do Żychlewa i osobnym do Kuczyny.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (1)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

  • miesiąc temu | ocena +1 / -0

    HAPYY

    CZEKAMY głównie ta sciezka do Kuczyny !!!!!!!!!