Obecne boisko w Krobi od dawna nie spełnia standardów
Gmina Krobia wniosek o dofinansowanie budowy nowego stadionu sportowego złożyła 11 sierpnia 2023 roku. Dokumentacja projektowo – kosztorysowa zakłada przede wszystkim budowę pełnowymiarowego boiska do gry w piłkę nożną, 100-metrowej bieżni, trybun dla 500 widzów, oświetlenia, parkingów oraz dwukondygnacyjnego budynku socjalno-szatniowego.
- Budowa stadionu przeznaczonego przede wszystkim do gry w piłkę nożną jest jedną z najbardziej oczekiwanych inwestycji w ostatnich kilkudziesięciu latach. Obecnie boisko do gry w piłkę nożną ulokowane jest w centrum miasta, a jego rozmiary nie spełniają norm zezwalających w pełni do uprawiania tejże dyscypliny. Ze względu na jego lokalizację nie ma możliwości jego rozbudowy. Przy obecnym boisku sportowym brak także odpowiedniej liczby trybun i właściwego oświetlenia. Na czas organizacji rozgrywek sportowych konieczne jest także zamykanie dróg publicznych celem zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa. Wszystko to powoduje, iż mecze drużyn seniorskich dopuszczane są warunkowo, a w wielu przypadkach zachodzi nawet konieczność rozgrywania zawodów w innych miejscowościach. To z kolei mocno ogranicza możliwość rozwoju kultury fizycznej i sportu - czytamy we wniosku złożonym do Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.
DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU POD GRAFIKĄ - KLIKNIJ ZDJĘCIE, żeby ZOBACZYĆ
"Stadion stanie się bez wątpienia miejscem integracji..."
W złożonym wniosku krobskie władze zaznaczyły, że oprócz rozwoju piłki nożnej i zapewnienia odpowiedniej bazy infrastrukturalnej dla klubów i organizacji sportowych, budowa stadionu pozwoliłaby na upowszechnienie sportu wśród dzieci i młodzieży oraz przyczyniłaby się do poprawy warunków nauczania na lekcjach wychowania fizycznego.
- Ze względu na bezpośrednie sąsiedztwo dwóch największych szkół w gminie Krobia: Szkoły Podstawowej imienia profesora Józefa Zwierzyckiego oraz Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych imienia Ziemi Krobskiej w Krobi obiekt służyłby bowiem do przeprowadzania lekcji wychowania fizycznego dla ok. 1,5 tysiąca uczniów, w tym w części z terenów innych gmin uczęszczających do szkoły średniej. Obecnie uczniowie tych szkół, w dużej mierze, korzystają ze zniszczonej kilkudziesięcioletniej infrastruktury sportowej, która niejednokrotnie stwarza dla nich niebezpieczeństwo i jest często przedmiotem kontroli wielu służb. Nie bez znaczenia jest tu również bliskie sąsiedztwo przedszkola, z którego dzieci bezpiecznie i radośnie spędzałyby czas na obiekcie. Stadion stanie się bez wątpienia miejscem integracji, w szczególności poprzez organizację turniejów gminnych, międzygminnych, a nawet międzynarodowych - czytamy dalej w piśmie.
Nowy stadion sportowy w Krobi ma też mieć szczególne znaczenie dla rozwoju, powołanej kilka lat temu Gminnej Akademii Sportu skupiającej dzieci i młodzież uprawiającą różne dyscypliny sportu. Obiekt ma zapewnić również odpowiednią bazę infrastrukturalną dla miejscowego klubu sportowego LZS Pinsel-Peter Krobianka Krobia. Może stać się też areną wielu imprez o charakterze nie tylko sportowym.
Realizacja inwestycji byłaby też kolejnym etapem zmian infrastrukturalnych na tym obszarze, bowiem planowany stadion zlokalizowany jest przy drodze stanowiącej obecnie główny ciąg komunikacyjny - łącznik, który powstał w roku 2022 dzięki wsparciu finansowemu Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg oraz Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.
DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU POD GRAFIKĄ - KLIKNIJ ZDJĘCIE, żeby ZOBACZYĆ
Dofinansowanie nie pokryje wszystkich kosztów. Skąd reszta?
Gmina Krobia pozyskała w ostatnim rozdaniu Polskiego Ładu prawie 8 milionów złotych (7 996 000 zł) na budowę stadionu sportowego w Krobi.
- Obecnie samorząd gminny opracowuje dokumentację projektową, w tym kosztorys inwestorski zadania. Już dzisiaj wiadomo, że środki pozyskane z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład, a także zaplanowane w ramach tak zwanego wkładu własnego, nie pokryją całościowych kosztów zadania. Dlatego samorząd starał się będzie pozyskać kolejne fundusze ze źródeł zewnętrznych - mówi burmistrz Łukasz Kubiak.
Zgodnie z zasadami naboru samorząd gminny będzie miał 9 miesięcy od dnia otrzymania promesy na ogłoszenie procedury przetargowej.
Według optymistycznych założeń budowa nowego stadionu mogłaby rozpocząć się w 2024, a zakończyć w 2025 roku.
Warto również wspomnieć, że w ramach ósmej edycji Polskiego Ładu krobski samorząd złożył w sumie 3 wnioski. Oprócz budowy stadionu był to również wniosek na modernizację gminnych obiektów użyteczności publicznej, w szczególności z zastosowaniem urządzeń chroniących środowisko naturalne, opiewający na kwotę 2 milionów złotych. A także na kwotę 30 000 0000 zł, który przewidywał modernizację dróg w gminie Krobia.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.