Reklama

Rząd nie zamierza rezygnować ze szczepionki AstraZeneca. Zachęca kolejne grupy seniorów do szczepienia

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Źródło: Twitter KPRM/Krystian Maj

Rząd nie zamierza rezygnować ze szczepionki AstraZeneca. Zachęca kolejne grupy seniorów do szczepienia - Zdjęcie główne

Minister Michał Dworczyk namawia do zdalnej formy umawiania się na szczepienia | foto Źródło: Twitter KPRM/Krystian Maj

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Tradycyjnie 6. rano wybrano na godzinę uruchomienia zapisów na szczepienia przeciw COVID-19 dla kolejnej grupy wiekowej. Tym razem akcja dotyczy 67-68 latków. Można z nich skorzystać przez internet, za pośrednictwem infolinii 989, wysyłając smsa lub bezpośrednio w punkcie szczepień. Nasze władze zalecają najbezpieczniejszą, czyli zdalną formę umawiania się na szczepienie. - Od rana nie odnotowaliśmy żadnych problemów. Na infolinię 989 można się dodzwonić bez problemów - weryfikowałem to osobiście - mówił przed kilkudziesięcioma minutami podczas konferencji prasowej minister Michał Dworczyk, pełnomocnik premiera do spraw szczepienia przeciwko COVID-19.

Reklama

Zwiększona zachęta do zapisów na szczepienia przeciwko koronawirusowi wiąże z „nieco mniejszym zainteresowaniem rejestracją na szczepienia w rocznikach (1952-1953)”, którą odnotowało Ministerstwo Zdrowia. Minister Michał Dworczyk oraz Grzegorze Ciszak, prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych wprost stwierdzili, że taka sytuacja jest bezpośrednim efektem pojawiających od kilku dni w opinii publicznej „nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie informacji o występowaniu incydentów zatorowo-zakrzepowych rzekomo powiązanych z szczepionką firmy AstraZeneca".

"W Polsce mamy 5 takich przypadków..."

Zdaniem rządzących decyzje o wstrzymaniu szczepień tym preparatem w niektórych krajach są „dyktowane prawdopodobnie emocjami, a może i paniką”.

- Tymczasem decyzje ważne dla zdrowia publicznego powinny być podejmowane z rozwagą w oparciu o sprawdzone dane, fakty. (...) Musimy podkreślić, że incydenty zatorowo-zakrzepowe wystąpiły u bardzo małej liczby zaszczepionych pacjentów. Tak jak Europejska Agencja Leków podawała w swoich komunikatach stwierdzono 30 przypadków takich incydentów na 5.000.000 zaszczepionych osób. Co należy podkreślić, ten związek przyczynowo-skutkowy nie został potwierdzony. (...) W Polsce mamy 5 takich przypadków pacjentów, w tym 1 przypadek dotyczył zgonów pacjentów. One są także weryfikowane i analizowane przez Europejską Agencję Leków - mówił doktor Grzegorz Ciszak. 

"Kohorta wiekowa" może zostać poszerzona

Zapisy na szczepienia przeciw COVID-19 dla osób w wieku 67 i 68 lat, które ruszyły dziś potrwają do 20 marca Zapisywać mogą się także seniorzy w wieku 69 lat, którzy jeszcze tego nie zrobili. Natomiast 22 marca rozpoczną się zapisy dla 65 i 66-latków. Pełnomocnik rządu nie ukrywał, że jeżeli zainteresowanie szczepieniami wśród osób w podanych grupach wiekowych będzie niewielkie, co za tym idzie będzie dużo wolnych terminów, to niewykluczone, że „poszerzymy tę „kohortę wiekową na kolejne roczniki”.

25 marca ma zostać także powtórnie uruchomiony nabór uzupełniający i rejestracja na szczepienia dla seniorów w wieku 70 plus.

- Jak już będziemy mieli potwierdzone harmonogramy dostaw na drugi kwartał, wtedy będziemy mogli za pośrednictwem punktów szczepień wystawić kalendarze i rozpocząć rejestracje. Dlatego właśnie wcześniej mogą się rejestrować osoby młodsze do szczepień szczepionką AstraZeneca, a dopiero od 25 marca seniorzy powyżej 70 roku życia. To te osoby, które w czasie styczniowej rejestracji nie zapisały się, bo nie było już terminów w związku z brakiem szczepionek, (...) będą mogły zapisywać się na kolejny kwartał, a więc na miesiące: kwiecień, maj, czerwiec (...) - podał Michał Dworczyk, przypominając, że „nasz cel kwartalny”, czyli zaszczepienie 3 mln osób, a łącznie ok. 5,5 mln szczepień pierwszą i drugą dawką został osiągnięty.

Szczepienia osób w wieku 69 lat mają rozpocząć się, według przyjętego harmonogramu, w poniedziałek 22 marca, a tydzień później – 29 marca ruszą szczepienia dla służb mundurowych. 

Źródło: Twitter KPRM

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy