Liceum w Gostyniu podpisało umowę z Uniwersytetem Medycznym w Poznaniu
Uczniowie klas o profilu biologiczno-chemicznym ZSO w Gostyniu zostaną objęci patronatem cenionej uczelni medycznej. Dzięki temu młodzież będzie miała możliwość pogłębiania zainteresowań naukami biologicznymi i medycznymi. Jednak przede wszystkim, otrzyma szansę na współpracę z kadrą dydaktyczną oraz studentami wyższej uczelni.
- Kiedy prezentowałem swoje założenia i plany, dotyczące funkcjonowania gostyńskiego liceum podczas rozmowy kwalifikacyjnej w naborze, zaproponowałem współpracę z uczelniami wyższymi. Uniwersytet Medyczny w Poznaniu jest pierwszą, z którą udało mi się porozumieć. To znana i ceniona szkoła wyższa, nie tylko w Wielkopolsce, ale też w całej Polsce, tym bardziej jestem zadowolony – mówi Mikołaj Kulczak.
ZOBACZ TEŻ: Nowa lista leków refundowanych
Podkreśla, że ideą podpisanej umowy patronackiej, jest także rozpropagowanie oferty naukowo dydaktycznej poznańskiego uniwersytetu w ZSO w Gostyniu, a także promocja działalności naukowo-dydaktycznej uczelni wśród uczniów. Z drugiej strony, porozumienie to możliwość zacieśnienia współpracy pomiędzy kadrą dydaktyczną, która kształcić będzie przyszłych absolwentów liceum i poznańskiego uniwersytetu medycznego oraz studentami poznańskiej uczelni.
Wykłady kadry Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu dla uczniów LO w Gostyniu
- Co roku ma być ustalany plan współpracy z dziekanami oraz kierownikami zakładów naukowych uniwersytetu medycznego, co umożliwi uczniom klas patronackich korzystanie z oferty naukowo-dydaktycznej. Ponadto licealiści będą mogli korzystać z zaplecza uniwersytetu, zakładów naukowych, poprzez uczestnictwo w zajęciach profesorskich, wykładach, seminariach prowadzonych przez doktorantów, warsztatach, a także warsztatach tematycznych organizowanych w szkole wyższej – mówi Mikołaj Kulczak.
Porozumienie działa też w drugą stronę – kadra uczelni oraz studenci będą mogli organizować wykłady i prezentacje edukacyjne w gostyńskim liceum, w zależności od potrzeb, zgłoszonych przez dyrekcję ZSO w Gostyniu.
- Nasze zapotrzebowania będą dotyczyły chorób cywilizacyjnych. Chodzi o to, by społeczność naszej placówki wiedziała, jak można ograniczyć ich występowanie. A poza tym, młodzież, która decyduje się kształcić na profilu biologicznym-chemicznym, myśli by kontynuować edukację między innymi studiując medycynę, stąd pomysł na współpracę z uczelnią w Poznaniu – mówi Mikołaj Kulczak.
Więcej uczniów LO w Gostyinu rozpocznie studia na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu?
Dyrektor liczy, że więcej absolwentów liceum z Gostynia w przyszłości trafi na Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, tym bardziej, że pracują tam znamienite osoby z tytułami profesorów, będące absolwentami liceum ogólnokształcącego i odgrywające znaczące role na uczelni w Poznaniu.Poza tym uczniowie z klas patronackich będą mogli uczestniczyć w wykładach otwartych oraz Festiwalu Nauki i Sztuki, organizowanym przez Uniwersytet Medyczny w Poznaniu.
Obecnie funkcjonujące w LO klasy biologiczno-chemiczne (klasy II i III) można nazywać już klasami patronackimi, a współpraca z Uniwersytetem Medycznym zacieśni się podczas naboru na rok szkolny 2025/2026, od kiedy to na stałe wejdzie już nazwa „klasy patronackie”.
- Już wiosną będziemy rozmawiać o naszej współpracy, o naszych oczekiwaniach wobec poznańskiej uczelni, ale też o tym, co uniwersytet ma nam do zaoferowania - mówi Mikołaj Kulczak.
Marek Smektała, naczelnik Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych w Starostwie Powiatowym w Gostyniu, tak komentuje współpracę dotyczącą klas patronackich w gostyńskim ogólniaku:
- Informację o podpisaniu porozumienia przez dyrektora szkoły z Uniwersytetem Medycznym w Poznaniu w sprawie objęcia patronatem klas o profilu biologiczno-chemicznym traktujemy jako nową jakość edukacyjną w naszym gostyńskim liceum. Jest to ogromna szansa na wzmocnienie tego profilu, w szczególności dla uczniów, którzy rozważają w przyszłości studia medyczne. To również szansa dla tych, którzy myślą o studiach, na których biologia i chemia to główne przedmioty różnych kierunków akademickich. Niewątpliwym atutem tego porozumienia jest możliwość korzystania z zajęć prowadzonych przez wykładowców Uniwersytetu Medycznego oraz korzystania z zaplecza dydaktycznego. Oczywiście jest to znakomita perspektywa, ale należy pamiętać o najważniejszym. Dyrektor szkoły i uczelnia stwarzają warunki, ale podstawą pozostaje rzecz oczywista, uczniowie muszą chcieć z tej szansy skorzystać, a my liczymy, że biologia i chemia jako przedmioty dodatkowe osiągną wyższy poziom na egzaminie maturalnym.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.