Reklama

Nowy Środowiskowy Dom Samopomocy w Gostyniu powitał uczestników przestronnymi salami

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Nowy obiekt Środowiskowego Domu Samopomocy w Gostyniu dostał swoje życia. Od wczoraj w pięknych, przestronnych pomieszczeniach, przystosowanych dla osób z niepełnosprawnością odbywają się zajęcia.

Reklama

- W tym domu: doceniamy siebie, śmiejemy się głośno, kochamy, świętujemy chwile, cieszymy się tym, co już mamy (...) - to motto działania załogi pracowników oraz podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy w Gostyniu. Nowy obiekt już stoi, a 24 stycznia po raz pierwszy cała załoga środowiskowego domu przyszła do pracy, do budynku przy ul. M. Reja. 

25 stycznia odbyła się wizytacja przedstawicieli WUW w Poznaniu. Dokonano oględzin obiektu nowej siedziby ŚDS w Gostyniu w zakresie spełniania standardów określonych w rozporządzeniu z 2010 r. w sprawie środowiskowych domów samopomocy. Obiekt pozytywnie oceniono pod każdym względem i przeznaczono na działalność od 1 lutego 2022 r. Wyposażenie siedziby z ul. Willowej zostało już przewiezione do nowej instytucji. Obecnie trwają prace montażowe oraz organizacyjne. W tym tygodniu rozpoczną się zajęcia.

- W najbliższych dniach zaprezentujemy nowy ŚDS rodzicom i opiekunom naszych uczestników, aby wraz z nami mogli się cieszyć nową rzeczywistością. To dla nich również oczekiwany i ważny moment - mówi Violetta Skorupska, kierowniczka ŚDS w Gostyniu.

Obecnie przygotowano 31 miejsc pobytowych, w tym 17 z niepełnosprawnościami sprzężonymi. Został również złożony wniosek o zwiększenie do 50 miejsc oraz na rozszerzenie działalności  z typu A i B o typ D.

- Obecnie są to osoby powyżej 18 roku życia, po zakończonej edukacji w szkole specjalnej. Nie ma limitu wiekowego. Zajęcia są dostosowane indywidualnie do potrzeb i umiejętności uczestników o różnym zakresie terapeutycznym - informuje Violetta Skorupska.

Cały obiekt ma powierzchnię użytkową 841 m, jest dostępny dla osób z trudnościami z samodzielnym poruszaniem się. Pierwsze uderzające wrażenie to duża przestrzeń i swoboda. Komfort pracy terapeutów i opiekunów przekłada się na nowe możliwości zajęć i terapii. Pomieszczenia zapewniają komfort pracy zarówno pracownikom, jak i uczestnikom. 

Nowy Środowiskowy Dom Samopomocy w Gostyniu posiada 7 pracowni terapeutycznych oraz pomieszczenia do prowadzenia treningów umiejętności praktycznych, społecznych oraz poradnictwa, w tym: pracownię komputerową, plastyczną, muzyczno-teatralną, ogólnoużytkową, kulinarną, biblioterapię i kompetencje społeczne, a także pokój do rehabilitacji ruchowej. Ponadto powstał pokój medyczny, wyciszeń, poradnictwa indywidualnego, sala ogólna, jadalnia, szatnia, pomieszczenia administracji, pokój socjalny, łazienki.

- Otoczenie i rozłożenie pracy na dużej przestrzeni pozwoli na zniwelowanie napięć i negatywnych emocji uczestników zajęć. Wyeliminowanie barier zlikwiduje ograniczenia aktywności. Będziemy mogli wesprzeć większą ilość rodzin dzięki poprawie warunków architektonicznych i lokalowych - wyjaśnia kierowniczka ŚDS w Gostyniu.

Nowoczesny obiekt spełnia wszystkie standardy i wymagania dla funkcjonowania w nim osób z niepełnosprawnościami. ŚDS to liczne pomieszczenia, znajdujące się na parterze. Obiekt nie posiada schodów, progów. Szerokość korytarza jest dostosowana do swobodnej komunikacji wózków inwalidzkich. W wyposażeniu znajdują się wózki inwalidzkie oraz chodziki i pionizatory, a  w obrębie korytarza znajduje się wydzielone dla urządzeń miejsce. W budynku korytarze i łazienki zostały zaopatrzone w uchwyty, a także poręcze przyścienne. Zostały obniżone kontakty i włączniki. Zainstalowano stacjonarną pętlę indukcyjną oraz mobilną. Budynek posiada też podjazdy dla wózków inwalidzkich oraz zewnętrzne poręcze. Obok znajduje się duży parking. Powierzchnia podłóg wyłożona jest wykładziną antypoślizgową i wyciszającą. Kolorystyka drzwi i okien jest kontrastowa i odróżnia się od ścian. Oznakowania pomieszczeń i szafek uczestników zamieszczono w kolorach zgodnych z wymogami ustawy o dostępności.

- Zastosowano piktogramy. Domofon został dostosowany do wysokości osób na wózkach inwalidzkich. W pomieszczeniach łazienek znajdują się przyciski przywołujące. Budynek posiada tarasy zewnętrzne oraz teren rekreacyjny. Możemy czuć się bezpiecznie ponieważ budynek ma zamontowany alarm antywłamaniowy oraz zewnętrzny i wewnętrzny monitoring - informuje Violetta Skorupska.

Osoby korzystające z zajęć ŚDS w Gostyniu powinny się tam dobrze czuć i w pełni korzystać z rozwiązań i wyposażenia, jakie im nowa siedziba gwarantuje. Jak mówi motto uczestników i prowadzących zajęcia ŚDS: wybaczamy sobie i innym, słuchamy swoich potrzeb, staramy się być dobrymi ludźmi.

- Prowadzenie Środowiskowego Domu Samopomocy jest zadaniem zleconym gminie i w związku z tym budowa była w części sfinansowana ze środków rządowych programu „Za Życiem”. Pozostałe pieniądze zapewnili radni podejmując stosowną uchwałę. Słowa podziękowania i uznania należą się też firmie Raf-Mal Zakład Usługowo Remontowy Pana Rafała Piotrowskiego, który podjął się tego przedsięwzięcia wiedząc, że ma na to tylko 5 miesięcy, czas na budowę wręcz niewyobrażalny - mówi Renata Ignasiak, sekretarz gminy Gostyń.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy