reklama

Rowerowe przejażdżki po powiecie gostyńskim. Idealny plan na majówkę

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: adobe stock

Rowerowe przejażdżki po powiecie gostyńskim. Idealny plan na majówkę - Zdjęcie główne

foto adobe stock

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościMajowy weekend spędzamy na różne sposoby - niektórzy wyjeżdżają, niektórzy planują odpocząć, a jeszcze inni majówkę chcą spędzić aktywnie. Idealnym sposobem na aktywne spędzenie zbliżającego się długiego weekendu będzie wycieczka rowerowa po trasach powiatu gostyńskiego.
reklama

Powiat gostyński na swojej stronie przygotowanych ma 11 tras rowerowych o różnych długościach i w różnych częściach powiatu. 

W sumie trasy i ścieżki w Powiecie Gostyńskim tworzą sieć o długości ponad 200 km. Dzięki nim mieszkańcy oraz goście mogą nie tylko aktywnie i przyjemnie spędzić czas wolny, ale również pożytecznie, gdyż na wielu trasach umieszczone są tablice edukacyjne, informujące o miejscach wartych zobaczenia ze względów historycznych lub przyrodniczych - czytamy na stronie powiatu. 

Najkrótsza trasa ma 3 kilometry - najdłuższe mają po 40 kilometrów. 

 

 

Trasy rowerowe w powiecie gostyńskim

Pierwsza powiatowa trasa rowerowa (35 km)

W tym przypadku powiat podaje dwa warianty tej trasy:

reklama

  1. Piaski - Osówiec - Wroniny - Liż - Stawiszyn (zapora na Pogonie) - Jeżewo - Jawory - Wycisłowo - Koszkowo - Grodnica - Osówiec - Piaski
  2. Borek Wlkp. - Jeżewo - Stawiszyn - Liż - Wroniny - Osówiec - Grodnica - Koszkowo - Wycisłowo - Jeżewo - Borek Wlkp.
Trasa oznakowana jest żółtymi opaskami oraz znakami na pniach drzew. 

Rowerzyści jadący ścieżką mogą podziwiać mnóstwo przepięknych widoków. Teren trasy urozmaicony jest niewielkimi wzgórzami morenowymi, usadowionymi w kompleksie leśnym. Atrakcję turystyczną stanowią małe, urokliwe miejscowości przez które wiedzie trasa, a także ciekawe widoki krajobrazowe.

Ścieżka rowerowa im. Kaspra Miaskowskiego (19 km)

Pod koniec lat dziewięćdziesiątych samorząd gminy Piaski oraz Nadleśnictwo Piaski zorganizowały ścieżkę rowerową, nadając jej imię Kaspra Miaskowskiego. Ścieżka liczy 19 km i przebiega w kompleksie leśnym pomiędzy Gostyniem i Piaskami oraz zahacza o wsie Drzęczewo i Smogorzewo.

reklama

Ma charakter dydaktyczny (na trasie umieszczone są tablice informacyjne), a po drodze można skorzystać z przystanku rekreacyjnego na parkingu leśnym.

Wiejska dróżka (8 km)

Ścieżka rowerowa „Wiejska dróżka” znajduje się na terenie gminy Pępowo i na długość ok. 8 kilometrów. Początek wyznaczono przy wiatraku w Pępowie. Odcinek Gębice-Pępowo posiada nawierzchnię asfaltową. Pozostała część trasy prowadzi w większości przez teren zalesiony, park, las. Na całej długości znajdują się dwa miejsca odpoczynku z drewnianymi stołami i ławkami.

Turyści, odwiedzający gminę Pępowo, korzystając ze ścieżki, mogą poznać również najciekawsze miejsca w okolicy:

  • pałac w Gębicach, zbudowany w XIX wieku i otoczony przepięknym parkiem, dziś mieści się tutaj hotel i restauracja, organizowane są różne imprezy o charakterze integracyjnym: ogniska, kuligi, dyskoteki, przejażdżki bryczkami, czy konno;
  • kościół parafialny pod wezwaniem św. Jadwigi z 1625 roku, zbudowany w stylu gotyckim i neogotyckim, wnętrze kościoła utrzymane jest natomiast w stylu barokowym;
  • pałac w Pępowie, wybudowany pod koniec XVIII w. i otoczony 20-hektarowym parkiem.
Na trasie ścieżki można również odwiedzić bażanciarnię.

reklama

 

 

Szlak Czartoryskich (25,5 km)

  1. Poniec - Dzięczyna - Karzec - Sarbinowo - Włostki - Karzec - Rokosowo - Drzewce - Śmiłowo - Poniec
Trasa prowadzi przez tereny stanowiące niegdyś własność rodu Czartoryskich. Szczegółowy opis trasy TUTAJ.

Szlak Powstańców Wielkopolskich (18,5 km)

  1. Poniec - Miechcin - Janiszewo - Waszkowo - Zawada - Gościejewice - Wydartowo - Sowiny - Poniec
Trasa wycieczki pokrywa się z linią frontu w okresie Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. Na niej turysta znajdzie wiele miejsc Pamięci Narodowej związanych z tym jedynym zwycięskim w dziejach Polski powstaniem. Szczegółowy opis trasy TUTAJ.

reklama

Szlak Mickiewiczowski (24,5 km)

  1. Poniec - Śmiłowo - Lubonia - Oporówko - Oporowo - Łęka Wielka - Łęka Mała - Czarkowo - Drzewce - Śmiłowo - Poniec
Trasa prowadzi przez miejscowości związane z pobytem na tym terenie Adama Mickiewicza w roku 1831. Poznając miejsca, w których przebywał nasz wielki wieszcz, pokonujemy prawie 25 km. Szczegółowy opis trasy TUTAJ.

 

 

Leśna ścieżka edukacyjna (3 km)

Leśna ścieżka edukacyjna powstała z inicjatywy nauczycieli biologii, uczących w gimnazjach na terenie gminy Poniec-Rosławy i Mariusza Kędzierskich, którzy zaprosili do współpracy przy jej tworzeniu i finansowaniu takie instytucje i firmy jak: Koło Łowieckie nr 18 „Diana” w Poniecu, Wydział Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Gostyniu, Nadleśnictwo Karczma Borowa, Gminę Poniec oraz P.P.H.U. „Grandel” w Pile.

  1. Ścieżka krótka; oznaczona kolorem niebieskim, przeznaczona jest dla młodszych dzieci (w wieku przedszkolnym i początkowych klas szkoły podstawowej) oraz dla tych którzy chcą nie tylko przyjemnie ale także pożytecznie spędzić ok. 1,5 godz. w otoczeniu lasu.
  2. Ścieżka długa; oznaczona kolorem żółtym, przeznaczona jest dla starszych dzieci (końcowych klas szkoły podstawowej), młodzieży ze szkół gimnazjalnych i ponad gimnazjalnych oraz dla tych którzy chcą nie tylko przyjemnie ale także pożytecznie spędzić ok. 2,5 godz. w otoczeniu lasu.
Leśna ścieżka edukacyjna zlokalizowana w sąsiedztwie domku myśliwskiego „Frankówka” – ok. 2 km od wsi Janiszewo, gmina Poniec, powiat Gostyń, woj. wielkopolskie. Przy drodze Poniec – Leszno znajduje się drogowskaz kierujący w polną drogę dojazdową do ścieżki i „Frankówki”.

Trasa zachodnia - Stanisława Helsztyńskiego (18 km)

  1. Gostyń - Gola - Kosowo - Klony - Stary Gostyń - Gostyń
Trasa ta przebiega przez miejscowości, z którymi związany był Stanisław Helsztyński, urodzony w Kosowie historyk literatury angielskiej i polskiej, prozaik, poeta i tłumacz. Sczegółowy opis trasy TUTAJ.

Ziemiański szlak rowerowy (40 km)

Ziemiański szlak rowerowy (ZSR) ma w swym założeniu ułatwić bezpieczny dojazd rowerem z Poznania do najważniejszych miejscowości, leżących na trasie, należą do nich: Mosina, Czempiń, Racot, Kościan, Osieczna, Leszno, Rydzyna, Rawicz, Miejska Górka, Jutrosin, Pakosław, Kobylin, Pępowo, Gostyń oraz Krzywiń. Ziemiański Szlak Rowerowy ma długość dokładnie 245 km 400 m, oznakowany jest czarnym symbolem rowerka oraz zielonym paskiem lub strzałką kierunkową na białym tle wielkości 20x20 cm. Trasa łączy wiele ciekawostek krajoznawczych, architektonicznych i przyrodniczych.

Poruszając się po Ziemiańskim Szlaku Rowerowym w Powiecie Gostyńskim czekają nas również przepiękne krajobrazy, pozostałości po lodowcu. Mijamy również hodowlę strusi we wsi Ostrowo, hodowlę koni w Bogusławach, gospodarstwa agroturystyczne, trasa często prowadzi przez las lub w szpalerze drzew. To wspaniała okazja do aktywnego odpoczynku oraz powdychania świeżego powietrza. Szczegółowy opis trasy TUTAJ.

Euro Velo 9 (40 km)

System EuroVelo to 12 europejskich turystycznych tras rowerowych. Trasy te obsługują dalekodystansową, międzynarodową turystykę rowerową, ale służą także lokalnym społecznościom i regionom. Ich odcinki przecinające poszczególne miasta mogą i powinny obsługiwać lokalny ruch rekreacyjny, umożliwiając bezpieczne weekendowe wyjazdy poza miasto, a także regionalną turystykę rowerową.

Linia nr 9, zwana Szlakiem Bursztynowym, przebiega przez Powiat Gostyński. Szlak ten biegnie od Gdańska nad Bałtykiem w Polsce przez Czechy do Austrii, dalej do Słowenii i kończy się w Puli nad Adriatykiem w Chorwacji.

Odcinek przebiegający przez Powiat Gostyński, łączący Poznań z Wrocławiem, liczy prawie 40 km. Trasa częściowo pokrywa się z Ziemiańskim Szlakiem Rowerowym.

 

 

Do trzech rezerwatów

  1. Piaski - Strzelce Wielkie - Józefowo - Łódź - Anteczków - Szelejewo
Trasa rozpoczyna się w Piaskach, od zwiedzenia poewangelickiego kościoła z XVIII wieku z zabytkową drewnianą dzwonnicą. Następnie jedziemy w kierunku Strzelec Wielkich, w których warto się zatrzymać, aby odwiedzić kościół pw. św. Marcina. Następnie trasa przebiega przez trzy rezerwaty:

  1. Bodzewko; ze skupieniem lipy drobnolistnej na naturalnym stanowisku,
  2. Pępowo; powołanego w celu zachowania fragmentu lasu mieszanego z udziałem dębu, buka, brekini i modrzewia,
  3. Czerwoną Różę; rezerwat powstał w celu zachowania lasu mieszanego z udziałem modrzewia, dębu, sosny oraz pojedynczą domieszką brekini.
Ścieżka kończy bieg w Szelejewie, w którym warto obejrzeć park pałacowy założony w XVIII wieku oraz kaplicę dworską i zespół pałacowy z XIX wieku.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo