Po tym, jak dotychczasowy kierownik Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Gostyniu rozpoczął pracę na stanowisku sekretarza gminy w Pogorzeli, panuje tam „bezkrólewie”. Barbara Ignaszewska – kierownik działu gospodarki nieruchomościami pełni obowiązki dyrektora. Dotychczas nie ogłoszono konkursu na to stanowisko, ponieważ od kilkunastu miesięcy trwają prace nad zmianą funkcjonowania i zwiększeniem efektywności w dziedzinie gospodarki komunalnej. Dlaczego nowa jednostka, nowa instytucja nie może rozpocząć działalności od stycznia 2025 r, jak zapowiadano na początku kadencji?
- Intensywnie pracujemy nad tym, jak miałaby wyglądać reorganizacja ZGKiM oraz jakie zmiany należy wprowadzić w funkcjonowaniu gospodarki komunalnej. Spotkałem się w Poznaniu z profesorem, który postara się przygotować dla gminy biznesplan, który pomoże nam przystąpić do realizacji. Wiemy, co chcemy osiągnąć, ale nie wiemy jeszcze, w jaki sposób to zrobić - powiedział Jerzy Kulak w rozmowie z naszym portalem. W formie zakładu budżetowego efektywność tych prac znacząco się nie zmieni z różnych powodów.
Zapowiada, że na pewno w budżecie gminy bardzo zwiększy się pula pieniędzy, przeznaczonych na sprzątanie miasta, zagospodarowanie terenów zielonych i wszystkie sprawy, związane z działalnością komunalną - mówi włodarz gminy Gostyń.
Do reorganizacji w ZGKiM i zmiany funkcjonowania gospodarki komunalnej gmina chce podejść biznesowo i powołać jednostkę, której gmina zlecałaby pewne prace porządkowe.
- W tym celu musimy zakupić sprzęt dla nowej instytucji, żeby mała możliwość wykonywać te prace na wyższym poziomie, a do tej pory nie miała takiej możliwości - wyjaśnił Jerzy Kulak.
Przyznał, że kluczowym argumentem wprowadzenia zmian w gospodarce komunalnej jest realizacja projektu pn. Zielony Ład, na co gmina otrzymała 14 mln zł.
W Gostyniu pojawi się kilka hektarów gruntów, które będziemy chcieli i musieli utrzymać w wysokim standardzie, co byłoby niemożliwe, gdybyśmy nie przeprowadzili zmian - uzupełnił burmistrz.
Reorganizacja ZGZKiM w Gostyniu miała być od 1 stycznia 2025 roku
O rewolucji w ZGKiM i innych sprawach z tym związanych włodarze gminy rozmawiali z radnymi na początku kadencji 2024-2029. wówczas bardzo wstępnie na 1 stycznia ustalono termin rozpoczęcia funkcjonowania nowej jednostki, która zajmie się częścią zadań, obecnie wykonywanych przez ZGKiM, termin zmiany modelu gospodarki komunalnej i formy finansowania, co miało przynosić konkretne efekty. Dziś okazało się to niemożliwe. Burmistrz nie chce ryzykować.
To się niestety nie wydarzy, ponieważ cały czas nie operujemy na konkretnych liczbach, a ja nie zamierzam przy podejmowaniu takich strategicznych decyzji ryzykować - mówi Jerzy Kulak.
Wiadomo jednak, że powstanie nowa instytucja, która prawdopodobnie będzie miała formę spółki - pod warunkiem, że takie rozwiązanie będzie opłacalne dla gminy. Biznesplan przygotowywany w Poznaniu ma pokazać największe zalety powołania spółki. Jednak nowa jednostka nie przejmie wszystkich zadań ZGKiM Gostyń. Pod nadzorem odpowiedniego wydziału w urzędzie (lub jednostki pobocznej - tu również nie ma decyzji) miałyby pozostać zadania związane z tzw. „mieszkaniówką”, czyli utrzymaniem kilkuset lokali mieszkaniowych i usługowych. Utrzymanie, sprzątanie oraz nadzorowanie parkingów, a także nadzorowanie funkcjonowania świetlic wiejskich również pozostanie w ramach zadań instytucji publicznej.
Nowa instytucja, nowe - wyższe - zarobki pracowników ZGKiM?
Pozostałe zadania, jak sprzątanie miasta, utrzymanie zieleni, zimowe utrzymanie dróg, miałaby nadzorować, ale też realizować nowa instytucja.Od tego zamierzamy zacząć. Chcielibyśmy, żeby ta nowa jednostka zakupiła sprzęt wartości kilku milionów złotych. Forma spółki pozwoli na zakup wyposażenia w cenach netto, a nie brutto. Więc to już byłaby tutaj duża korzyść. Musimy zwiększyć wydajność naszych pracowników, dlatego musimy po prostu stworzyć odpowiednią strukturę nadzoru. Chcemy doprowadzić do tego, żeby zatrudnieni w nowej jednostce pracownicy zarabiali więcej, co motywowałyby ich do wydajnej i efektywnej pracy - powiedział burmistrz Gostynia.
Gmina zastanawia się, w jakiej formule czy strukturze miałaby funkcjonować nowa jednostka: czy miałby to być zakład budżetowy (ten model sprawia największe ograniczenia), spółdzielnia socjalna czy jakiegoś rodzaju spółka.
Nasz model reorganizacji ma doprowadzić do tego, że w pierwszej kolejności ona rozpocznie działalność w tych tematach, o których mówiłem. Ale już zaplanujemy też w biznesplanie na za dwa, trzy lata rozwój w innych dziedzinach. Przez to instytucja, być może spółka zarobi pieniądze, czy pozyska dodatkowe fundusze nie tylko z budżetu gminnego. Zamierzamy świadczyć też usługi na zewnątrz, by zarobić na sprzątanie miasta, utrzymanie zieleni - tak burmistrz przedstawił ogólną ideę wprowadzenia zmian w ZGKiM.
Kiedy plany gminy zostaną wprowadzone w życie? Włodarz Gostynia przewidywał, że uda się to zrobić w połowie 2025 r. Jednak wszystko zależy od tego, kiedy zostanie zakończony biznesplan. - Jeszcze kilka tygodni temu myślałem, że momentem przełomowym, kiedy wystartujemy będzie połowa przyszłego roku.. Nie wiem, czy to będzie możliwe. Wszystko zależy od pracy profesora Stefańskiego. Wstępnie mówi się, że biznesplan będzie gotowy w marcu. Wtedy może byśmy wystartowali w połowie roku, ale proszę się nie przywiązywać do tych dat, bo równie dobrze to może być pierwszy wrzesień. A być może to będzie pierwszy dzień 2026 roku - zaznacza burmistrz.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.