Reklama

Rekord w Zespole Szkół Zawodowych w Gostyniu. Uczniowie swoją wiedzą „rozwalili olimpijski system” [aktualizacja]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: fotomontaż Maciej Mostowy

Rekord w Zespole Szkół Zawodowych w Gostyniu. Uczniowie swoją wiedzą „rozwalili olimpijski system” [aktualizacja] - Zdjęcie główne

Gostyń. Dyrektor ZSZ w Gostyniu Maciej Marcinkowski jest dumny z uczniów , którzy zakwalifikowali się do finału Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej | foto fotomontaż Maciej Mostowy

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Duża grupa uczniów Zespołu Szkół Zawodowych w Gostyniu zakwalifikowała się do finału Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej, organizowanej przez Wyższą Szkołę Logistyki w Poznaniu. - Logistycy z ZSZ biją rekordy! Znaleźli się wśród 57 najlepszych Logistyków z całej Polski! - cieszą się uczniowie z Gostynia na portalu społecznościowym.

Ogólnopolska Olimpiada Logistyczna skierowana jest do uczniów szkół średnich i policealnych uczących się zawodów: technik spedytor i technik logistyk. Wyższa Szkoła Logistyki w Poznaniu organizuje ją już od kilkunastu lat. Przygotowania i udział w olimpiadzie mają rozbudzić wśród młodych ludzi zainteresowanie tematyką logistyczną, ale z drugiej strony olimpiada jest też sprawdzianem, czy program nauczania jest w szkołach średnich i policealnych dobrze przygotowany i dobrze wykładany. Dla uczniów jest największą i najważniejszą olimpiadą w Polsce - walczą w niej o uznanie pracodawców i zwolnienie z egzaminów zawodowych. 

Sytuacja, kiedy to 20 osób z jednej szkoły zostaje finalistami Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej organizowanej przez Wyższą Szkołę Logistyki w Poznaniu, ma miejsce po raz pierwszy w historii. Możemy pogratulować "naszym", gdyż ten rekord ustanowili uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych w Gostyniu.

Znaleźli się wśród 57 najlepszych logistyków z całej Polski i mają zapewnione zwolnienie z części teoretycznej egzaminu zawodowego - czyli w wynikach już mają wisane 100%.

Jak komentują to nauczyciele i dyrekcja? 

Nauczaniem logistyki, tak samo, jak każdego przedmiotu zawodowego w ZSZ w Gostyniu zajmuje się kilku nauczycieli. Przygotowanie do olimpiady koordynowała Izabela Dypczyńska, poza tym wspierali ją Jerzy Pszeniczka i Monika Michalska-Szpurka. Dyrektor Maciej Marcinkowski nie ukrywa, że jest dumny.

- Jestem zadowolony z tego, że mam takich uczniów i nauczycieli, którzy ich znakomicie przygotowywali do olimpiady. To zawsze tak działa, że obie strony muszą się starać, muszą chcieć. Tu spotkały się osoby, które zamierzają coś osiągnąć - komentuje dyrektor ZSZ w Gostyniu.

Z tego rodzaju sukcesów dyrekcja cieszy się nie pierwszy raz.

- Nasi logistycy nie od dzisiaj biorą udział w olimpiadach. Może nie w tak licznym gronie, jak obecnie, ale w poprzednich latach również rywalizowali w finałach. To pokazuje, że nauczanie w naszej placówce jest dobre, a nawet bardzo dobre, natomiast uczniowie mogą z tego korzystać i jeśli tylko chcą, jeśli taka jest ich wola, to osiągają takie właśnie sukcesy, co - jako dyrektora szkoły - bardzo mnie cieszy - mówi Maciej Marcinkowski.

Izabela Dypczyńska również nie ukrywa radości z sukcesu grupy młodzieży, która do ogólnopolskiej olimpiady przygotowywała się pod jej okiem.

- Nigdy wcześniej nie było w finale 20 osób z jednej szkoły, a z ZSZ w Gostyniu w ogóle. Jakby tego było mało, dwa najwyższe wyniki w Polsce na tym etapie olimpiady zdobyli również nasi uczniowie – mówi koordynatorka przygotowań do olimpiady.

W ogólnopolskiej olimpiadzie udział wzięli wszyscy uczniowie klasy  III i kilku z kl. IV technikum kształcącego w zawodzie technik-logistyk. Jak się dowiedzieliśmy, tradycją w gostyńskiej „zawodówce” jest to, że w tego rodzaju konkursie wiedzy młodzież startuje „grupowo”, czyli całą klasą. Nie jest regułą, że do finału dostają się najlepsi. Uczniowie, którzy zgłosili się do udziału w olimpiadzie może trochę marudzili podczas przygotowań, ale już wiedzą, że na sukces trzeba sobie zapracować. Jak przebiegały przygotowania?

- Olimpiada zakresem tematycznym obejmuje zagadnienia z podstawy programowej, która jest realizowana w szkole średniej i jak widać w naszej placówce, z dobrym skutkiem – mówi Izabela Dypczyńska. - Na lekcjach korzystamy z książek, których autorami są wykładowcy poznańskiej uczelni. Z nich uczniowie czerpią wiedzę. Tak naprawdę te miejsca w finale to rezultaty pracy na lekcji. Można śmiało powiedzieć, że uczniowie na olimpiadę idą prosto z lekcji. Tym bardziej nas, jako nauczycieli cieszy ten sukces, bo to oznacza, że poziom nauczania musi być wysoki, skoro mamy tylu uczniów w finale olimpiady. Większość wiedzy wykorzystanej na testach zdobyli na lekcji. 

Poza zajęciami w szkole młodzież przygotowywała się do testów samodzielnie na podstawie pojęć i materiałów wskazanych przez nauczyciela. O miejsca na podium uczniowie będą walczyć w finale olimpiady, który odbędzie się 10 marca.Teraz czeka ich kolejny etap nauki, trudniejsze testy i zadania, które już wykraczają poza materiał z lekcji. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy