Reklama

Reforma systemu zarządzania szkołami w gminie Gostyń? Jest pomysł

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: fotomontaż Zbigniew Pacanowski/Agata Fajczyk

Reforma systemu zarządzania szkołami w gminie Gostyń? Jest pomysł - Zdjęcie główne

Gostyń. reforma systemu administracji szkół w gminie Gostyń | foto fotomontaż Zbigniew Pacanowski/Agata Fajczyk

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Gmina Gostyń poważnie myśli o utworzeniu Centrum Usług Edukacyjnych dla sieci szkół podstawowych. Chodzi o połączenie administracji tych placówek w jeden podmiot. - Podobnie od lat funkcjonują przedszkola - w jednym z nich działa zespół, skupiający w całości chociażby dział kadr i księgowości - powiedział Grzegorz Skorupski, zastępca burmistrza gminy Gostyń.

Rozmowy na ten temat toczyły się na posiedzeniu komisji branżowych Rady Miejskiej w Gostyniu, 12 lipca 2022 r. Przy omawianiu wykonania budżetu na 2021 rok, radny Andrzej Rogala dopytywał o różnice w zatrudnieniu pracowników w poszczególnych szkołach, porównując pod tym względem Szkołę Podstawową nr 1 i Szkołę Podstawową nr 5 w Gostyniu. 

- Do „jedynki” uczęszcza 523 dzieci, do „piątki” 569. Nauczycieli w tej pierwszej placówce mamy zatrudnionych na 61,8 etatu w drugiej - 42,34 etaty. Jeśli chodzi o dział administracji i obsługi - w "jedynce" mamy 17,66 etatów, w piątce - 10,67. Zdaję sobie sprawę, że zatrudnienie w szkole nr 1 musi być większe, gdyż są tam klasy integracyjne. Ale ta różnica, jeśli chodzi o ilość dzieci i zatrudnienie, dla mnie jest zbyt duża. Nie wiem z czego to wynika? - dopytywał rajca. 

Otrzymał odpowiedź, że różnica w ilości etatów, a co za tym idzie w ilości zatrudnionych osób może wizać się z oddziałem przedszkolnym, jaki funkcjonuje przy SP nr 1  w Gostyniu.

- Trzeba wziąć  też pod uwagę kwestię zatrudnienia osób przeprowadzających dzieci. Może być tak, że skoro „jedynka” położona jest w centrum miasta, potrzebuje takich osób więcej. Trzeba spojrzeć na te dane, pochylić się i sprawdzić to u dyrektorów. Nie jestem w stanie w tej chwili odpowiedzieć dokładnie - powiedział Grzegorz Skorupski, zastępca burmistrza Gostynia.   

Przy okazji, kiedy dyskutowano o zatrudnieniu w placówkach oświatowych, wiceburmistrz zdradził najbliższe plany magistratu, dotyczące zarządzania siecią szkół w gostyńskiej gminie. 

Myślę, że radni komisji branżowych rady miejskiej powinni to wiedzieć, rozpoczęliśmy działania związane z utworzeniem czegoś w rodzaju Centrum Usług Edukacyjnych. Administracja szkolna miałaby funkcjonować podobnie, jak dziś to jest w przedszkolach -  zdradził burmistrz Skorupski. 

Przyznał, że gmina planuje uruchomić taki zespół od przyszłego roku szkolnego (2023/2024).

- Chcemy przygotować się naprawdę dobrze, by ruszyć ze zmianami od września 2023 roku, gdyby się udało - przyznał wiceburmistrz. 

Kiedy radni dopytywali o szczegóły, Grzegorz Skorupski zdradził, że do utworzenia siedziby CUE miałby zostać wykorzystany  budynek Szkoły Podstawowej nr 1 w Gostyniu, gdyż jest największy.

- Nie byłoby problemów ze znalezieniem pomieszczeń, a  z drugiej strony w innych szkołach przydadzą się sale, w momencie kiedy się zwolnią, szczególnie w „dwójce” i w „piątce”. Tym musimy się teraz zająć. Wtedy pod uwagę weźmiemy kwestię funkcjonowania w chmurze, wtedy dyrektorzy podpisy składają w formie autoryzowanych kart itd. Powołanie CUE to kwestia organizacji, przygotowań, opracowań logistycznych. Trochę czasu musimy na to poświęcić - powiedział Grzegorz Skorupski. 

Zaznaczył, że nowy zespół usług edukacyjnych w gminie Gostyń miałby ruszyć w 2023 roku, raczej od 1 września.

- Nie zamierzamy robić zamieszania, chaosu w ciągu trwania roku szkolnego, chcemy  zyskać trochę czasu, by organizacyjnie zapiąć wszystko na ostatni guzik - kontynuował wiceburmistrz. 

Radny Maciej Czajka dociekał skąd pomysł z powołaniem nowego podmiotu do zarządzania siecią szkół gminy Gostyń. Pytał, jakie gmina może wypracować oszczędności wprowadzając w życie te plany. Wiceburmistrz poinformował, że coraz więcej samorządów i miast wprowadza w życie CUE.

- Jeśli chodzi o oszczędności - nie jestem w stanie powiedzieć obecnie, jakie będą. Dopiero to liczymy. Na pewno będzie to dużo łatwiejsze i bardziej oszczędne zarządzanie jeżeli chodzi o kwestię skompletowania kadry. Docierają do nas często sygnały, że szkoły - szczególnie wiejskie - mają problemy ze znalezieniem kadry - wyjaśniał wiceburmistrz. 

Tłumaczył radnym, że trudno obecnie znaleźć księgową na pół etatu, podobne jak kadrową. 

- Tutaj są problemy. Zawsze zatrudnienie dwóch osób na pół etatu będzie dla budżetu gminy droższe niż jeden pracownik zatrudniony na pełen etat. Stąd chociażby będą takie oszczędności. To jest później kwestia zarządzania w sposób ogólny - jeśli z jednej strony jedna osoba przygotowuje dajmy na to usługi kominiarskie dla całej sieci, dla ponad 10 jednostek, a z drugiej są pojedyncze osoby - można mówić o zupełnie innych kwotach - wyjaśniał Grzegorz Skorupski. Poza tym przygotowując budżety szkoły widzimy, że są pewne kwoty różnie wydatkowane (...) Po uruchomieniu centrum będzie można to ujednolicić - przekonywał wiceburmistrz.

Po raz kolejny zapewnił radnych, że gmina nie zamierza wprowadzać zmian w szkolnej administracji i zarządzaniu oświatą w formie rewolucji. 

Wydatki gminy Gostyń na oświatę w liczbach

Utrzymanie szkół:

w 2021 r. do utrzymania szkół gmina Gostyń dopłaciła z własnego budżetu 8,8 mln zł:

  • wydatki na funkcjonowanie szkół 30,2 mln zł,
  • subwencja oświatowa, jaką otrzymała gmina - 21,4 mln zł
Utrzymanie sieci przedszkoli:

na podstawie danych z 2021 r. do utrzymania przedszkoli gmina Gostyń dokłada z własnego budżetu 15,7 mln zł:

  • wydatki na działalność przedszkoli to kwota ponad 17 mln zł,
  • dotacja wynosi 1,5 ml zł (również dla przedszkoli niepublicznych) 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy