Reklama

Radny gminy Gostyń nie chce szaleć ze świetlicami. Przewiduje ich zamknięcie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Agata Fajczyk

Radny gminy Gostyń nie chce szaleć ze świetlicami. Przewiduje ich zamknięcie - Zdjęcie główne

foto Agata Fajczyk

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości - Przestańmy szaleć z tymi świetlicami - zaapelował radny Andrzej Rogala, kiedy dowiedział się, że ma być remontowany kolejny tego typu obiekt.

 Gostyńscy radni, podejmując uchwałę dotyczącą zmian w budżecie gminy, przeznaczyli 30 tys. zł na remont świetlicy w Czajkowie. 

Zadanie ma być wykonywane stopniowo, przez kilka lat. Na początek zaplanowano prace związane z modernizacją dachu świetlicy. Wykonanie I etapu remontu ma nastąpić jeszcze w 2022 r.

- Prace najprawdopodobniej, z tego co wiadomo już dziś, zaczniemy od wymiany dachu. Gmina ma projekt na całą inwestycję, na całość przebudowy świetlicy w Czajkowie. Koszty to ponad 200 tysięcy złotych - wyjaśniała Marzena Paluszkiewicz, naczelnik wydziału gospodarki komunalnej i ochrony środowiska w gostyńskim magistracie.

Pani naczelnik opowiedziała też o planach gminy, wobec tej świetlicy.

- Założenie jest takie, że będziemy realizować zadanie etapami, jak w przypadku świetlicy w Starym Gostyniu - co roku sołectwo da jakąś część swojego funduszu sołeckiego. Z budżetu gminy będziemy dokładać w miarę możliwości - mówiła Marzena Paluszkiewicz.

W 2022 roku sołectwo Czajkowo planuje  wyłożyć kilkanaście tysięcy, gmina dołoży wspomniane 30 tys. zł.

Te plany skomentował radny Andrzej Rogala.

- Przestańmy szaleć z tymi świetlicami, ponieważ my je zimą zamkniemy ze względu na brak środków na ogrzewanie. Będą stały nieużywane, tak jak podczas ostatniej zimy zrobiła gmina Piaski - powiedział.

Na razie temat zamknięcia światlic wiejskich na czas zimy nie został przez samorządowców podjęty. Żadne decyzje w tej sprawie nie zapadły. 

Jak wygląda sytuacja z gazem w gminie Gostyń?

Gmina Gostyń liczyła się ze wzrostem opłat "rachunkowych" za ogrzewnie gazowe. W budżecie na 2022 r. zabezpieczono ponad 5,4 mln złotych na zakup gazu.

Przetarg na dostawę gazu do obiektów, którymi zarządza gmina został ogłoszony w połowie kwietnia. Podzielono go na dwie części. Pierwsza dotyczy podmiotów, które mogą  skorzystać z rządowej ochrony przed wysokimi cenami (szkoły, przedszkola, żłobki, instytucje kultury). Natomiast druga część dotyczy jednostek, które nie otrzymają żadnych zniżek (obiekty OSiR, basen czy świetlice wiejskie).

Obie oferty złożyła spółka PGNiG Obrót Detaliczny. W części dotyczącej ogrzewania obiektów kulturalno-oświatowych w przetargu pojawiła się kwota 1 808 803,22 zł, a w II części za dostawę gazu spółka zażądała 3 341 993,87 zł - w sumie daje to 5 150 797,09 zł. 

To trzykrotnie więcej, niż poprzednio - po rozstrzygnięciu  przetargu w 2020 r. na zakup gazu za okres od 1 lipca 2020 r. do 30 czerwca 2022 r. gmina zapłaciła 1 716 148 zł.

Nowa umowa miałaby obowiązywać od 1 lipca 2022 do 31 grudnia 2023, wtedy kończy się termin korzystania z ulgi na zużycie gazu.

Do największych obiektów ogrzewanych gazem należą świetlice w Goli, Brzeziu, Sikorzynie, Siemowie, mniejsza jest w Czachorowie. Problem z podwyżką opłat za ogrzewanie gazowe nie dotyczy tylko świetlic wiejskich, ale też innych obiektów w gminie Gostyń (chociażby szkół). Póki co gminni samorządowcy nie rozmawiali na ten temat. Wiadomo, że stawki wzrosły, ale umowa gminy z dostawcą gazu nie została jeszcze podpisana.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy