Reklama

Przywieźli dwa wyróżnienia. Certyfikat Znak Jakości „Przyjazny Urząd” i Srebrny Laur dla PCPR w Gostyniu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: PCPR w Gostyniu

Przywieźli dwa wyróżnienia. Certyfikat Znak Jakości  „Przyjazny Urząd”  i Srebrny Laur dla PCPR w Gostyniu - Zdjęcie główne

Przedstawiciele PCPR w Gostyniu odbierają nagrody | foto PCPR w Gostyniu

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Podsumowano siódmą edycję Ogólnopolskiego Konkursu „Przyjazny Urząd”, którego organizatorem jest Quality Institute. 23 kwietnia 2022r. w Pałacu Radziwiłłów w Krakowie-Balicach odbyła się jego gala finałowa. Na uroczystość zaproszono reprezentacje 30 urzędów z całej Polski, nagrodzonych w tegorocznej edycji konkursu za wdrażanie rozwiązań usprawniających obsługę klientów i poprawiających jakość pracy administracji publicznej.

PCPR w Gostyniu laureatem konkursu "Przyjazny Urząd"

Wśród liderów w dziedzinie administracji publicznej znalazło się Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu. W imieniu PCPR w Gostyniu Certyfikat Znak Jakości  „Przyjazny Urząd” odebrali: Lucyna Nowak - wicedyrektor gostyńskiego PCPR i jednocześnie psycholog oraz Mirosław Sobkowiak – dyrektor placówki. Instytucja z Gostynia otrzymała też Wyróżnienie Nadzwyczajne „Innowacyjny Urząd” za „wdrożenie nowoczesnej kultury organizacyjnej z wykorzystaniem innowacji technologicznych i procesowych, które w sposób bezpośredni wpływają na jakość obsługi Klienta oraz efektywność i skuteczność świadczonych usług publicznych”. 

W Krakowie przedstawiciele PCPR w Gostyniu odebrali też Wyróżnienie Srebrny Laur Konkursu „Przyjazny Urząd”. Jest ono przyznawane instytucjom administracji publicznej, które po raz czwarty uzyskują Znak Jakości „Przyjazny Urząd”. 

Mirosław Sobkowiak, dyrektor PCPR w Gostyniu komentując ocenę kapituły podkreśla, że  nagroda to wyjątkowe wyróżnienie za codzienną pracę całego zespołu gostyńskiej instytucji.

- Za co wszystkim moim koleżankom serdecznie dziękuję - mówi.

Podkreśla, że zdobycie Znaku Jakości „Przyjazny Urząd” to docenienie przez zewnętrznych ekspertów codziennej pracy zespołu specjalistów oraz urzędników pracujących w PCPR w Gostyniu, dla których służba dla osób korzystających ze wsparcia i pomocy instytucji jest misją, realizowaną od zawsze z profesjonalizmem i pełnym poświęceniem. 

- Jest to szczególnie trudne, gdyż PCPR realizuje zadania w wielu obszarach, w tym w zakresie wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej, w pomocy społecznej, w obszarze przeciwdziałania przemocy w rodzinie, w rehabilitacji społecznej osób niepełnosprawnych, w zakresie ochrony zdrowia psychicznego, w obszarze poradnictwa obywatelskiego czy działalności pożytku publicznego - dodaje Mirosław Sobkowiak. 

Dyrektor zaznacza, że praca w PCPR wymaga wszechstronności, gdyż łączy działalność administracyjną ze specjalistyczną, wieloobszarową działalnością niosącą pomoc i wsparcie mieszkańcom powiatu. Obejmuje też koordynowanie powiatowym systemem pomocy społecznej i wsparcia rodziny.

- Działalność zawodowa pracowników powiatowego centrum pomocy rodzinie to praca dla drugiego człowieka, często niestandardowa, wielozadaniowa, zawsze wymagająca pełnego poświęcenia i obciążona ogromną odpowiedzialnością - podkreśla Mirosław Sobkowiak.

"Przyjazny Urząd" jest konkursem jakości

Kapituła konkursu złożona była z profesorów i pracowników naukowych czołowych polskich uczelni administracyjnych, specjalizujących się w problematyce administracji publicznej i zarządzania jakością oraz certyfikowanych audytorów jakości i zarządzania publicznego. Już po raz siódmy oceniała ona jednostki szeroko rozumianego sektora publicznego, które przystąpiły do konkursu „Przyjazny Urząd”. Były to urzędy miast, starostwa powiatowe, urzędy pracy, instytucje pomocy społecznej, urzędy skarbowe, izby celne, urzędy centralne, urzędy wojewódzkie oraz marszałkowskie.

Inne instytucje nagrodzone w tegorocznej edycji konkursu to m.in. Zakład Usług Społecznych, Urząd Lotnictwa Cywilnego, Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie, Lubuski Urząd Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. oraz starostwa powiatowe, urzędy miast i gmin, powiatowe urzędy pracy, powiatowe centra pomocy rodzinie i ośrodki pomocy społecznej.

„Przyjazny Urząd” jest konkursem jakości, w którym dokonujemy oceny instytucji administracji publicznej i ich jednostek organizacyjnych. Konkurs służy promocji urzędów administracji publicznej, zarówno rządowej, jak i samorządowej, które wyróżniają się wysoką jakością obsługi klienta, profesjonalizmem w działaniu oraz wysokim poziomem kompetencji fachowych zatrudnionych kadr” - tłumaczy Kamila Przeniosło, dyrektor konkursu. 

I dodaje: 

- Ideą naszego projektu jest nie tylko nagradzanie uczestników, ale przede wszystkim obiektywna i rzetelna ocena wprowadzonych w urzędach rozwiązań organizacyjnych w celu ich doskonalenia. 

PCPR w Gostyniu dostał rekomendacje i zalecenia

Konkurs pomaga budować nowoczesną markę wyróżnionych w nim placówek jako placówek otwartych na potrzeby klientów (interesantów), solidnych i kompetentnych. Służy też dalszemu podnoszeniu jakości obsługi klienta, zgodnie ze standardami określonymi w regulaminie konkursu. Kapituła "Przyjaznego Urzędu" przekazuje jego uczestnikom rekomendacje i zalecenia, które mają przyczyniać się do poprawiania jakości obsługi interesanta. A najwyżej ocenione urzędy, w których gronie znalazł się w tym roku PCPR w Gostyniu, otrzymują certyfikaty Znaku Jakości „Przyjazny Urząd”. 

Piotr Celej, prezes zarządu Quality Institute podkreślał w wystąpieniu podczas gali finałowej, że analizując aplikacje, jakie napłynęły do konkursu „Przyjazny Urząd”, nie miał wątpliwości, za jakim modelem administracji opowiadają się tegoroczni laureaci. 

- To instytucje administracji publicznej, w których ponad biurokracją stoi człowiek, a od procedur i standardów ważniejsza jest innowacyjność, kreatywność, życzliwość, dialog, szacunek wobec potrzeb obywatela. To też instytucje, co wykazała ocena, obdarzone zaufaniem klientów i partnerów zewnętrznych - mówił. 

W trakcie gali finałowej dokonano oficjalnego ogłoszenia wyników konkursu i wręczenia Znaków Jakości „Przyjazny Urząd” wszystkim wyróżnionym jednostkom, czyli  „najlepszym z najlepszych”, jak podkreślał Piotr Celej. Podczas gali goście wysłuchali recitalu słynnych arii Giuseppe Verdiego.    

Patronat nad konkursem objęły: Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Politechnika Śląska, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Uniwersytet Wrocławski, Politechnika Wrocławska, Klub Menedżerów Jakości.

Za co był oceniany PCPR w Gostyniu?

Zgodnie z Regulaminem Konkursu „Przyjazny Urząd”, ocena merytoryczna aplikacji każdego urzędu przebiegała trzyetapowo. Pierwszy etap miał charakter formalny, pozostałe merytoryczny. W ramach etapu drugiego (aplikacyjnego) uczestnika konkursu oceniało niezależnie od siebie 2 członków kapituły: ekspert wewnętrzny oraz ekspert zewnętrzny. Do etapu trzeciego oceny merytorycznej dopuszczeni zostali wyłącznie uczestnicy konkursu, którzy w ramach etapu drugiego uzyskali łącznie co najmniej 40 punktów. Następnie, w ramach etapu trzeciego (weryfikacyjnego) każdego uczestnika poddano dodatkowej, wnikliwej uzupełniającej ocenie, której dokonali eksperci kapituły.

Celem oceny weryfikacyjnej było uzupełnienie i sprawdzenie informacji przedstawionych w bardzo szczegółowo badającym różne obszary funkcjonowania jednostki kwestionariuszu konkursowym. Zbierano informacje z ministerstw, m.in. z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji i ministerstw właściwych dla sektora reprezentowanego przez uczestnika oraz z innych urzędów centralnych, np. z Głównego Urzędu Statystycznego. Przeprowadzono też wyrywkowe badania wśród interesantów ocenianych urzędów. Wykorzystano też metodę „tajemniczych klientów”, którzy pojawiali się w urzędzie i badali jakość usługi. Oceniający - naukowcy oraz praktycy zarządzania publicznego sprawdzali i oceniali m.in.:

  • standardy obsługi  interesanta/klienta (np. rozwiązania usprawniające obsługę klienta, załatwianie spraw itp.),
  • standardy w zakresie polityki jakości, rzetelność w działaniu,
  • kompetencje i profesjonalizm kadr odpowiedzialnych za obsługę interesanta,
  • stosowane przez jednostkę mechanizmy komunikacji z otoczeniem wewnętrznym i zewnętrznym,
  • stosowane metody (strategie) zarządzania,
  • nowoczesne rozwiązania w zakresie kultury pracy.
 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy