Reklama

Przytulali, całowali, płakali. Takie emocje wzbudza akcja „Mikołaje 2021” w powiecie gostyńskim

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Rozwijająca się akcja Mikołaje, która w powiecie gostyńskim prowadzona jest od kilkunastu lat w 2021 roku przerosła oczekiwania pomysłodawców. Przekazywanie świątecznych darów budziło mnóstwo dobrych emocji.

Mikołaje 2021 obdarowały sporą grupę rodzin wielkimi paczkami świątecznymi dla dzieciaków, osób starszych i  osób z niepełnosprawnościami z powiatu gostyńskiego - można dowiedzieć się z platformy facebookowej Mirosława Sobkowiaka, dyrektora PCPRw Gostyniu.

Zaskoczenie, szok i łzy szczęścia 

Przy przekazywaniu świątecznych darów wolontariusze byli tuleni, całowani. - „Wy jesteście Mikołaje czy Anioły?” - pytali obdarowani.

  - „Myślałam, że cały świat o nas zapomniał, że już nic nie ma sensu, ale jak teraz widzę, jak moje dzieciaki się radośnie śmieją, to znowu chce mi się dla nich żyć! Jesteście kochani!” - można było usłyszeć od wdzięcznych rodzin. 

Zaangażowani w akcję widzieli też płaczących ze wzruszenia dorosłych. Blisko 90-letnia Pani przyklękła i, płacząc ze wzruszenia, zaczęła się modlić za Darczyńców. 

- Zaskoczenie, szok, radość i łzy szczęścia - tyle dobrych emocji obudziły prezenty od anonimowych darczyńców - mówi Mirosław Sobkowiak. 

W ramach powiatowej akcji charytatywnej pomocy świątecznej „Mikołaje” darczyńcy i wolontariusze z całego powiatu gostyńskiego przygotowali dla wielu rodzin paczki świąteczne. Trafiły one do  dzieci z najuboższych rodzin oraz dla osób starszych, samotnych, schorowanych i osób niepełnosprawnościami z powiatu gostyńskiego. W realizację projektu, realizowanego już czternasty rok z rzędu przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu i Stowarzyszenie „Dziecko”, włączyły się szkoły, przedszkola, organizacje pozarządowe, mieszkańcy powiatu. Akcję wspierają też firmy sektora gospodarczego i ich pracownicy, radni gminni, organizacje pozarządowe, a także ośrodki pomocy społecznej. Dzięki temu można było przygotować 457 dużych, a czasem wielkich prezentów świątecznych o wartości od 300 zł do 10 000 zł dla najmłodszych i najstarszych oraz osób niepełnosprawnych, które nie mogą liczyć na prezent pod choinką. 

Jak przeprowadzano akcję?

Poszczególni uczestnicy akcji obejmowali swoim patronatem konkretne rodziny z dziećmi lub seniorów czy osoby z niepełnosprawnościami i przygotowali dla nich paczki lub fundowali prezenty od obuwia, art. spożywczych,  środków czystości,  artykułów i przyborów szkolnych, gier edukacyjnych, książek, kocy, pościeli, sprzętu AGD, sprzętu komputerowego, telefonów, po mnóstwo słodyczy i maskotek oraz wielu innych ważnych dla potrzebujących rzeczy, z których wolontariusze PCPR w Gostyniu, Stowarzyszenia „DZIECKO”  oraz z Ośrodków Pomocy Społecznej składali paczki. Te następnie trafiły do podopiecznych ośrodków pomocy społecznej i powiatowego centrum pomocy rodzinie oraz Stowarzyszenia „Dziecko”, a także do osób potrzebujących wskazywanych przez samych wolontariuszy czy zgłaszanych przez mieszkańców powiatu.

- „Ważne jest to, że w przypadku dzieci paczki te otrzymali rodzice, którzy, budując swój autorytet, wręczą jako swoje, te paczki dzieciom pod choinkę w czasie Świąt Bożego Narodzenia. A to po to, by dzieci, obdarowane przez swoich rodziców, nie utrwalały obrazu swojej rodziny, jako gorszej, by nie czuły się gorzej, gdy inne dzieci chwalą się po świętach swoimi prezentami. Do osób starszych niepełnosprawnych paczki dowieźli wolontariusze z ośrodków pomocy społecznej, PCPR w Gostyniu i Stowarzyszenia „Dziecko” - zaznacza koordynatorka projektu Hanna Czwojda.

Rozwijająca się akcja w 2021 roku przerosła oczekiwania pomysłodawców. W mikołajowych prezentach były m.in.: pralki, lodówki, tona węgla, kompletne umeblowanie i wyposażenie pokoju dziecięcego dla dwójki dzieci, tapczany, łóżka dla osób z niepełnosprawnościami sterowane elektronicznie, wózek inwalidzki, mikrofalówki, przenośne radioodtwarzacze, sprzęt komputerowy, choinki… Za to pracownicy jednej z firm gostyńskich, przygotowując wielkie paki, poprosili też swoje dzieci, by te przygotowały własnoręcznie kartki świąteczne z życzeniami dla obdarowywanych. Dzieciaki przygotowały tyle bajecznych kartek, że starczyło ich do wkładania w prawie połowę paczek w ramach akcji. 

Dawka nadziei 

Ale  przede wszystkim w prezentach były wielkie serca, czyli „to, czego nie da się zobaczyć” - i to podkreślali często obdarowani. - W tych waszych paczkach jest przede wszystkim to, czego nie da się zobaczyć, można tylko to odczuć, to ogromne serce i taka dawka nadziei i wiary w ludzi, że spokojnie starczy to teraz na cały rok! Nie wiem, jak wam dziękować, ucałujcie i mocno przytulcie wszystkich dobrych ludzi, którzy się tym z nami podzielili - tak określiła akcję jedna z obdarowanych niepełnosprawnych seniorek.

Koordynatorzy serdecznie dziękują

W wigilię Bożego Narodzenia po południu do rodziny w jednej spod ponieckich miejscowości została dostarczona  ostatnia paczka w ramach tegorocznej akcji Mikołaje. Dyrektor PCPR w Gostyniu (jednocześnie prezes Stowarzyszenia Dziecko), w imieniu obdarowanych rodzin, dzieci i osób w potrzebie, serdecznie dziękuje wszystkim darczyńcom.

- To dzięki Wam - ludziom o wielkich sercach przez sześć tygodni, udało się zgromadzić wiele bardzo potrzebnych prezentów. Dziękuję też wszystkim darczyńcom i wszystkim, którzy pomagali przy powiatowej akcji charytatywnej pomocy świątecznej Mikołaje 2021  - zrobiliśmy wspólnie sporo dobra i dodaliśmy otuchy tym, którym jej na co dzień brakuje. To jest konkretna pomoc i nieopisana radość dla potrzebujących rodzin czy osób - mówi.

Akcja jest anonimowa, dziecko czy obdarowany nie poznaje danych swego darczyńcy, a osoby przygotowująca paczkę – nazwiska rodziny. Listy i paczki opatrzone są kodem i określeniem płci oraz wieku członków rodziny. Darczyńca, który decyduje się wziąć udział w akcji i przygotować dla kogoś paczkę, ma okazję wcielić się w dobrego ducha. To sam darczyńca też decyduje o tym, co może sprawić radość dziecku.

- W Powiecie Gostyńskim uszczęśliwianie rodzin, dzieci i osób będących w potrzebie jest możliwe dzięki wspaniałym mieszkańcom i niebywałej lokalnej solidarności. Okazuje się, że wystarczyło ogłosić, że rusza pomaganie, a ludzie zarażeni optymizmem poświęcili swój czas oraz podeszli do akcji z pasją, i efekt jest piękny i prawdziwie magicznie świąteczny - dodaje prezes Stowarzyszenia „Dziecko”.

Mają wyjątkowe serca

We wszystkich czternastu edycjach projektu obdarowano świątecznymi paczkami już ponad 5.200 rodzin. Do realizacji projektu pomocowego włączyły się aktywnie ośrodki pomocy społecznej z Borku Wlkp., Gostynia, Krobi, Pępowa, Piasków, Pogorzeli i Ponieca.  

Swoją aktywnością dzieci, młodzi ludzie oraz ich rodzice, nauczyciele i wychowawcy, mieszkańcy powiatu oraz pracownicy firm prywatnych, pracownicy OPS-ów i PCPR oraz wolontariusze udowadniają po raz kolejny, że są wrażliwi na problemy innych, i że mają wyjątkowe serca. Za podzielenie się radością i dobrem uczestnicy akcji otrzymali honorowe tytuły "MIKOŁAJA 2021". 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy