Niemal w każdym domu rodziny korzystają z większej lub mniejszej apteczki. Bardzo często zdarza się, że możemy w niej znaleźć przeterminowane lub niepotrzebne już leki. Co wtedy zrobić?
Niepotrzebne i przeterminowane leki to odpady niebezpieczne. Wymagają selektywnej zbiórki w specjalnie do tego przeznaczonych pojemnikach, gdyż mogą stanowić zagrożenie dla środowiska naturalnego. Ponadto, po upływie terminu ich przydatności są niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia ludzi.
Jak postępować z przeterminowanymi lekami?
Na terenie każdej gminy należącej do Komunalnego Związku Gmin Regionu Leszczyńskiego znajdują się apteki, które zostały wyposażone w specjalne pojemniki służące do zbierania przeterminowanych leków.Wszyscy mieszkańcy mogą w takich punktach pozostawić przeterminowane leki, które następnie - w wyznaczonym terminie - zostaną odebrane przez wyspecjalizowaną firmę i dostarczone do spalarni.
W Gostyniu mieszkańcy przynoszą lekarstwa
Z rozmowy z farmaceutami z kilku aptek w mieście wynika, że mieszkańcy przynoszą przeterminowane lekarstwa. Rzeczywiście, pojemniki są pełne, a to dobry znak - mentalność ludzi się zmieniła i być może edukacja o segregowaniu odpadów zbiera „dobre owoce”. Jeszcze kilka lat temu często zdarzało się, że pojemniki na przeterminowane leki klienci traktowali, jak kosze na śmmieci.W gminie Gostyń pojemniki na przeterminowane leki znajdują się w 8 miejscach:
- Apteka Salus ul. ks. Olejniczaka 7a Gostyń;
- Apteka Romfarm ul. Łokietka 2 Gostyń;
- Apteki - Anna Kalisoras ul. Witosa 13 Gostyń;
- Apteka Nasza, ul. Graniczna 4 Gostyń;
- Apteka Zdrowie, ul. Kolejowa 12 Gostyń;
- Apteka Promed, ul. Przy Dworcu 4a Gostyń;
- Apteka Starogostyńska, ul. Starogostyńska 9 Gostyń;
- Apteka Niezapominajka, ul. Kolejowa 33 Gostyń.
Leki niepotrzebne musi odebrać każda apteka
Przeterminowane leki powinna odebrać od klientów każda apteka, nawet ta, która nie posiada pojemnika. Taki jest obowiązek. Następnie ten niebezpieczny towar apteki muszą zutylizować na własną rękę.
- Mieszkańcy przynoszą do naszej apteki tego typu odpady. Nie zostawimy takiego klienta z lekami sam na sam, nie można. Czasami wskazujemy, w której aptece jest taki pojemnik. Wcześniej mieliśmy taki pojemnik i był wykorzystywany, ale w czasie pandemii to wszystko ustało. Leki musimy przyjąć, traktujemy te odpady, jako własne i kierujemy dalej do utylizacji - mówi farmaceutka z apteki przy ul. Kolejowej w Gostyniu.
Medykamenty, z których już nie korzystamy można także oddawać w każdym Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych na terenie KZGRL.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.