Reklama

Przejął pałeczkę z zapałem. Gminna Rada Seniorów w Gostyniu ma nowego przewodniczącego

Opublikowano: pt, 20 sie 2021 15:35
Autor: | Zdjęcie: pryw. fb Andrzeja Czabajskiego

Przejął pałeczkę z zapałem. Gminna Rada Seniorów w Gostyniu ma nowego przewodniczącego - Zdjęcie główne

Gostyń. Gminna Rada Seniorów ma nowego przewodniczącego. Został nim Andrzej Czabajski | foto pryw. fb Andrzeja Czabajskiego

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Andrzej Czabajski został wybrany nowym przewodniczącym Gminnej Rady Seniorów. Gremium zdążyło juz przedyskutować nowe pomysły, które jak najszybciej będzie się starało wprowadzić w życie.

Reklama

Gminna Rada Seniorów w Gostyniu ma nowego przewodniczącego. Został nim Andrzej Czabajski - inicjator uruchomienia i pierwszy prezes Gostyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. - Ma doświadczenie w pracy z seniorami, był szefem UTW w Gostyniu, wie czego starszym mieszkańcom Gostynia i gminy potrzeba. Wybór jest jak najbardziej trafny. Cieszę się, że moim następcą będzie osoba, która dotychczas była blisko seniorów - komentuje Stanisław Czajka, dotychczasowy szef rady. Twierdzi, że wybór jest jak najbardziej trafny. 

 

Przypomnijmy, że opiniotwórcze, doradcze, inicjatywne i konsultacyjne gremium starszych mieszkańców gostyńskiej gminy - bo takim jest rada seniorów - od paru miesięcy funkcjonowało bez przewodniczącego. Z tego stanowiska oraz z członkowstwa w radzie w czerwcu zrezygnował Stanisław Czajka. Powodem były kłopoty zdrowotne. Parę tygodni temu burmistrz Gostynia podjął decyzję o wyborze nowego członka rady seniorów.

Do połowy lipca przedstawiciele organizacji pozarządowych działających na rzecz osób starszych oraz reprezentujący inne podmioty, zajmujące się problemami seniorów mogli zgłaszać kandydata do Rady Seniorów. Członkowie gremium, po ustąpieniu Stanisława Czajki dążyli do tego, aby uzupełnić skład rady. W wyznaczonym terminie wpłynęła jedna kandydatura, którą zaproponował Dzienny Dom „Senior+” w Gostyniu. Nie zgłoszono, jak powszechnie sądzono, osoby wiceprzewodniczącego rady Jerzego Woźniakowskiego. Propozycję objęcia funkcji szefa rady seniorów złożono Andrzejowi Czabajskiemu, który od wielu lat angażuje się w aktywizację osób w wieku emerytalnym. Był m.in. inicjatorem uruchomienia i pierwszym prezesem Gostyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

- Działa międzypokoleniowo oraz aktywnie współpracuje z organizacjami zrzeszającymi seniorów, również z Dziennym Domem „Senior+” w Gostyniu - uzasadniano kandydaturę.

Na tej podstawie burmistrz Gostynia powołał Andrzeja Czabajskiego jako członka Gminnej Rady Seniorów w Gostyniu.

 

Gminna Rada Seniorów. Postanowił spróbować

- Osoby działające w radzie seniorów zwróciły się do mnie z pytaniem, czy będę chciał wstąpić do rady seniorów. Trochę się wahałem, zastanawiałem, ale w końcu się zdecydowałem na pracę w kolektywie - przyznał Andrzej Czabajski, nowy szef Gminnej Rady Seniorów.

Zaznaczył, że z niektórymi członkami rady miał przyjemność współpracować, chociażby w Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Kiedy członkowie rady seniorów ostatecznie zdecydowali, że nowy działacz ma zostać przewodniczącym, nie uchylał się od objęcia funkcji.

- Postanowiłem spróbować - powiedział.

Zanim doszło do spotkania, na którym wybierano przewodniczącego rady seniorów, zapoznał się z działalnością gremium. Był pełen uznania dla dokonań rady seniorów.

- Moim zdaniem na rzecz osób starszych zrobiono w gminie Gostyń bardzo dużo. Na różnych polach jest ta działalność widoczna, pochwaliłem członków za wszelkie inicjatywy - powiedział Andrzej Czabajski.

 

Gminna Rada Seniorów. Są pierwsze inicjatywy

Zadeklarował, że w pierwszej kolejności będzie próbował zrealizować to, co członkowie rady seniorów już przedyskutowali.

- Mają przygotowane stanowiska. A jeśli chodzi o nowe pomysły, to muszę się wdrożyć i rozeznać - powiedział.

Nowy przewodniczący przyznał, że jest wiele inicjatyw, zaplanowanych wcześniej do realizacji. 

- Czekają na wprowadzenie w życie. Na spotkaniu wyborczym podano też nowe propozycje, z niektórymi „odświeżonymi” wnioskami będziemy występowali do rady miejskiej - zdradził plany.

Głównym pomysłem jest utworzenie w Gostyniu klubu seniora. W tej chwili seniorzy działają w porozumieniu z Domem Dziennym Senior +, a rada zauważa, że kluby seniora działają na trochę innych zasadach.

- Nie trzeba się zapisywać, każdy zainteresowany może przyjść, pograć w karty, w szachy, poczytać prasę, porozmawiać. Na ten temat zaczęliśmy już debatować zastanawiając się, gdzie w centrum Gostynia można znaleźć miejsce na taki klub. Trzeba to przemyśleć - powiedział Andrzej Czabajski. 

Kolejną inicjatywą członków rady seniora są ławki, które miałyby pojawić się przy ciągach komunikacyjnych, prowadzących do centrum miasta z gostyńskich osiedli (Pożegowa, Konstytucji 3-go Maja czy 1000-lecia). Miałyby one służyć osobom starszym, które - wybierając się na zakupy - nie korzystają z komunikacji miejskiej.

- Jak to zostanie rozwiązane, to jeszcze kwestia czasu - poinformował nowy przewodniczący rady seniorów. 

Podczas spotkania wraz z członkami rady dyskutowalł  o brakach w służbie zdrowia, szczególnie wśród lekarzy, którzy zajmują się geriatrią. Seniorzy zamierzają tym tematem zainteresować lokalnych samorządowców. 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy