reklama
reklama

Protestuje i apeluje również ZWiK w Gostyniu. Branża wodociągowo-kanalizacyjna w tragicznej sytuacji 

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: arch. Życia Gostynia

Protestuje i apeluje również ZWiK w Gostyniu. Branża wodociągowo-kanalizacyjna w tragicznej sytuacji  - Zdjęcie główne

foto arch. Życia Gostynia

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Głównie sprzeciwiamy się, żeby Państwowe Gospodarstwo Wody Polskie zatwierdzały taryfy. W tej kwestii zrobiła się polityka, to nie było podejście ekonomiczne do danych, które im przedstawialiśmy - mówi Dariusz Szymański, prezes ZWiK w Gostyniu. Chodzi o apel o podjęcie pilnych działań naprawczych dotyczących sektora wodociągowo-kanalizacyjnego, jakie organizacje samorządowe oraz stowarzyszenia branży wodociągowo-kanalizacyjnej skierowały do marszałkini Senatu oraz marszałka Sejmu.
reklama

Apel będący jednocześnie pewnego rodzaju protestem to wspólna inicjatywa Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie”, Unii Metropolii Polskich, Związku Miast Polskich, Związku Gmin Wiejskich RP, Unii Miasteczek Polskich oraz stowarzyszenia branży wodociągowo-kanalizacyjnej. Ma na celu poprawę sytuacji finansowej branży wodociągowo-kanalizacyjnej oraz wypracowanie skutecznych działań, bez których infrastrukturze krytycznej w wielu częściach kraju może grozić zapaść.

Sektor wodociągowo-kanalizacyjny znalazł się w tragicznej sytuacji, a skutki tego zagrażają ciągłości dostaw wody, co może mieć konsekwencje zarówno dla mieszkańców Polski, instytucji społecznych, jak i polskiej gospodarki. Wszelkie dane wskazują, że zachodzi pilna potrzeba naprawy regulacji i ratowania infrastruktury krytycznej w zakresie dostawy wody i odprowadzania ścieków - czytamy w treści oświadczenia, skierowanego nie tylko do marszałków Sejmu i Senatu, ale również do polskiego rządu.


Biorąc pod uwagę dramatyczną sytuację przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych strony wniosły o powrót do rozwiązań sprzed 2018 r., proponując, by kompetencje zatwierdzania taryf za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzenie ścieków wróciły do organów samorządu terytorialnego, który sprawuje nadzór właścicielski nad spółkami, kontrolując ich politykę inwestycyjną. Ze względu na dynamikę zmian gospodarczych wniesiono o skrócenie czasu obowiązywania taryfy z trzech do jednego roku zgodnie z regulacją zaproponowaną w senackim projekcie ustawy.

Zdając sobie jednak sprawę ze złożoności procesu legislacyjnego i czasu, którego wymaga zmiana przepisów prawa w tym zakresie strony zwróciły uwagę na konieczność podjęcia natychmiastowych pilnych działań naprawczych.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama