Reklama

Produkujemy coraz więcej odpadów. Czy mieszkańcom gmin należących do KZGRL grozi kolejna podwyżka „opłaty śmieciowej”?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Adobe Stock

Produkujemy coraz więcej odpadów. Czy mieszkańcom gmin należących do KZGRL grozi kolejna podwyżka „opłaty śmieciowej”? - Zdjęcie główne

foto Adobe Stock

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Jeden mieszkaniec regionu, należącego do Komunalnego Związku Gmin Regionu Leszczyńskiego (w tym 5 gmin z powiatu gostyńskiego) w całym 2021 roku wyprodukował 388 kg odpadów komunalnych. W sumie na terenie KZGRL w ubiegłym roku od właścicieli nieruchomości zamieszkałych odebrano 88 580,436 ton śmieci.

Według danych statystycznych GUS, w 2020 r. (brak opracowania GUS za 2021 r.) w województwie wielkopolskim wytworzono 358 kg odpadów na osobę. Jak można wyczytać z rocznej analizy stanu gospodarki odpadami komunalnymi sporządzonej przez KZGRL, w 2021 r. w 19 gminach należących do związku od właścicieli nieruchomości zamieszkałych odebrano 88 580,436 ton odpadów komunalnych (co daje 388 kg/os/rok). Na tę liczbę składają się śmieci odebrane bezpośrednio z nieruchomości zamieszkałych, masa odpadów zebrana w Punktach Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK), przeterminowane leki oraz baterie ze zbiórki organizacji odzysku BIOSYSTEM.

W 2020 r. mieszkańcy regionu KZGRL wyprodukowali w sumie 83 327,427 tony odpadów komunalnych, co na osobę dało 365 kg. Zatem w minionym roku 1 osoba statystycznie wyrzuciła o 23 kg więcej śmieci niż rok wcześniej. 

Wyliczenia powstały na podstawie danych, uzyskanych od firm odbierających śmieci oraz prowadzących PSZOKi w 2021r..

Dla porównania poniżej dane z 2020 r. (jeszcze bez bioodpadów)

 

Mieszkańcy gm. Gostyń wyrzucili w ubiegłym roku najmniej śmieci?

Z trzech największych gmin, należących do KZGRL: Rawicz, Leszno i Gostyń, najwięcej śmieci w 2021 roku wyrzucił przeciętny mieszkaniec rawickiej gminy - 419,9 kilogramów. Mieszkaniec Leszna w ubiegłym roku wyprodukował 416 kg odpadów komunalnych, a jedna osoba z gm. Gostyń odstawiła 403 kg śmieci.

Gdzie produkują najwięcej odpadów zmieszanych?

Analiza stanu gospodarki odpadami komunalnymi na terenie Związku Międzygminnego KZGRL za rok 2021 pokazuje, że masa zmieszanych odpadów komunalnych odebranych od właścicieli nieruchomości zamieszkałych wyniosła w minionym roku 41 721,131 ton.

Na podstawie danych dotyczących odebranych odpadów zmieszanych, z 5 gmin powiatu gostyńskiego należących do KZGRL, najwięcej śmieci tej frakcji wyprodukowali mieszkańcy gminy Gostyń - 4 652,790 tony. W gminie Krobia odstawiono 2 032,480 tony odpadów. Najmniej odpadów zmieszanych zebrano z gminy Pogorzela (z najmniejszą liczbą mieszkańców) - 717,640 ton.

Z trzech największych gmin, należących do KZGRL najwięcej odpadów zmieszanych w 2021 roku wyprodukowali mieszkańcy Leszna, z którego w sumie odebrano 10 660,461 ton odpadów zmieszanych, w gostyńskiej gminie wyrzucono 4 652,790 tony śmieci tej frakcji, z kolei w gm. Rawicz wystawiono 4 824,320 tony odpadów zmieszanych.

 

 

Patrząc na dane dot. śmieci segregowanych, wciąż najwięcej oddajemy tych wyprodukowanych z tworzyw sztucznych (plastiku) i metalu - w gm. Gostyń mieszkańcy uzbierali w 2021 r. 654,210 tony plastików, a śmieci z papieru było tylko 328,640 ton (masa wszystkich odpadów segregowanych w 2021 r. w gostyńskiej gminie wyniosła 1 566,110 ton).   

Wyrzucamy więcej bioodpadów?

W tym samym czasie znacząco wzrosła masa odebranych bioodpadów, która w 2021 r. wyniosła 20 915,901 ton i była wyższa o 19,03% w porównaniu z 2020r. - wtedy oddaliśmy 17 572,463 ton. 

Eugeniusz Karpiński, szef KZGRL potwierdza, że dane te świadczą o coraz większej świadomości mieszkańców dotyczącej selektywnej zbiórki bioodpadów oraz ułatwieniu pozbywania się ich przez wprowadzenie w 2020 r. bezpośredniego odbioru bioodpadów z nieruchomości.

 

Masa wszystkich odebranych odpadów komunalnych w KZGRL od właścicieli nieruchomości zamieszkałych w roku 2021 (KLIKNIJ żeby powiększyć)

 

KZGRL, opierając się na uchwale, podjętej przez zgromadzenie związku ustalił stawkę i metodę naliczania opłaty za odbieranie odpadów, a także tryb, sposób i częstotliwość jej wnoszenia. Śmieciowy podatek pobierany co miesiąc w wysokości 33 zł od osoby, płacą na rzecz związku właściciele nieruchomości, na których powstają odpady komunalne. Instytucja ta w zamian zapewnia odbieranie i zagospodarowanie odpadów.

Przychód KZGRL uzyskany z opłat za gospodarowanie odpadami, kar od firm wynikających z nieprawidłowego odbioru odpadów, a także odsetek, wyegzekwowanych należności z lat ubiegłych oraz pozostałych dochodów w 2021 roku wyniósł 72 857 158,30 zł. 

Natomiast całkowite koszty poniesione na funkcjonowanie systemu gospodarki odpadami wyniosły 73 422 706,78. Koszty zagospodarowania i odbioru odpadów to 69 057 734 zł (74,4%), z kolei na edukację ekologiczną oraz działalność administracyjną przeznaczona została kwota 4 364 972 zł (5,9%).

Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach pieniądze uzyskane z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi mogą być wykorzystane wyłącznie na cele związane z funkcjonowaniem systemu gospodarowania odpadami komunalnymi. Chodzi m.in. o odbieranie, transport, zbieranie, odzysk i unieszkodliwianie odpadów, a także tworzenie i utrzymywanie PSZOK-ów i obsługę administracyjną systemu.

Czy w związku z tym, że produkujemy coraz więcej śmieci, możemy spodziewać się podwyżki stawki miesięcznej opłaty śmieciowej?

Z bardzo dużą dozą prawdopodobieństwa, graniczącą z pewnością, mogę powiedzieć, że w 2022 roku zmiany stawki opłaty za zagospodarowanie odpadami nie będzie. Czy takowa będzie od stycznia 2023 roku? To jest duża niewiadoma - mówi Eugeniusz Karpiński, szef KZGRL. 

We wrześniu 2022 r. zarząd związku zamierza ogłosić przetarg na transport i zagospodarowanie odpadów komunalnych.

- Tak, jak zawsze: wysokość oferty za tonę odebranego odpadu będzie stanowiła koszt jednostkowy, który wpłynie oczywiście na ogólne koszty zagospodarowania odpadów komunalnych, jakie KZGRL będzie musiał ponieść w 2023 roku, a tym samym na ewentualną zmianę stawki podatku śmieciowego. Mieszkańcy sami też będą mieli na to wpływ - czynnikiem znaczącym jest przecież to, czy odpady będą wytwarzać w mniejszej, większej lub takiej samej ilości - wyjaśnia Eugeniusz Karpiński.

Zarząd KZGRL pełen optymizmu

Według spostrzeżeń szefa międzygminnego związku "powiało optymizmem" w tej kwestii. 

- Masa odpadów odebranych za pierwsze 5 miesięcy roku 2022, w porównaniu do tego samego okresu w roku 2021 nie tylko nie wzrosła, ale też zmalała o około 3% - zdradził E. Karpiński. 

Pytanie nasuwa się samo - co wpłynęło na zmniejszenie ilości wyrzucanych odpadów w ciągu pierwszych 5 miesięcy bieżącego roku?  Od początku roku gwałtownie wzrastała inflacja, ceny produktów spożywczych, paliwa, materiałów budowlanych i innych poszybowały w górę, w przeciwieństwie do przeciętnego wynagrodzenia. Polaków stać na coraz mniej. Czy ograniczyliśmy zakupy i inne przyjemności?

- Jeśli tak jest, ograniczamy konsumpcję, a tym samym zmniejszamy ilość wytwarzanych odpadów - z tym ma też związek wzrost rat zaciągniętych kredytów. Przez to dwa razy zastanowimy się, zanim kupimy nową lodówkę, pralkę, garnitur, meble i w końcu rezygnujemy. W związku z tym nie ma gabarytów - analizuje szef KZGRL.

Z drugiej strony, niebotycznie rośnie cena paliwa, co ma wpływ na inne koszty jednostkowe związane z zagospodarowaniem odpadów. Można przypuszczać, że rzadziej mieszkańcy będą odwiedzać PSZOK-i.

- Będzie to miało wpływ na pewno na wyprodukowaną masę odpadów i tym samym spadną koszty ponoszone przez KZGRL. Ale w tym roku od 1 stycznia do 31 grudnia średnia stawka za tonę odbioru i zagospodarowania odpadów bezpośrednio z nieruchomości wynosi 800 zł. W tym zawarte są znaczące koszty paliwa i wynagrodzeń. Kiedy przedsiębiorca proponował nam tę stawkę, cena paliwa za litr wynosiła niewiele ponad 5 zł. Najniższe wynagrodzenie wynosiło wtedy 3010 zł. A teraz będzie kalkulował tę ofertę na 2023 rok i weźmie pod uwagę wyższe stawki, zatem złoży nam ofertę wyższą - uprzedza E. Karpiński.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy