Reklama

Problemy z zimowym utrzymaniem dróg w gminie Gostyń. Nie ma chętnych do wykonania zadania

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Czytelnik

Problemy z zimowym utrzymaniem dróg w gminie Gostyń. Nie ma chętnych do wykonania zadania - Zdjęcie główne

Gostyń. Pracownicy ZGKiM posypywali piaskiem śliską nawierzchnię ulicy w mieście | foto Czytelnik

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Zimowe utrzymanie dróg to dość uciążliwe zajęcie, dlatego co roku - przy tak łagodnych zimach - mamy problem ze znalezieniem wykonawcy - wyjaśnia Marzena Paluszkiewicz, naczelnik wydziału gospodarki komunalnej w gostyńskim magistracie. Znalezienie podmiotu zajmującego się odśnieżaniem i posypywaniem śliskich nawierzchni to nie tylko problem gminy Gostyń. Samorząd ma pewien pomysł na jego rozwiązanie.

Żadna oferta nie została złożona w gminie Gostyń

We wrześniu 2022 r. w gminie Gostyń został ogłoszony przetarg na zimowe utrzymanie dróg, Zamówienie zostało podzielone na 4 części. W momencie pogorszenia się pogody, a co za tym idzie powstania niekomfortowych warunków poruszania się po drogach, osobno mają być odśnieżane czy posypywane piaskiem drogi w mieście. Jeśli chodzi o tereny wiejskie, w kwestii utrzymania dróg podzielono je na 3 obszary:

  1. Ostrowo, Kunowo, Dalabuszki, Tworzymirki-Gaj, Szczodrochowo, Stężyca, Dusina, Daleszyn
  2. Huby Pijanowskie, Sikorzyn, Czachorowo, Krajewice, Ziółkowo
  3. Stankowo, Stary Gostyń, Siemowo, Kosowo, Gola, Witoldowo, Bronisławki
- Niestety w ogłoszonym przetargu nie wpłynęła żadna oferta - przyznaje naczelnik Marzena Paluszkiewicz. 

Sezon zimowy 2022/2023 „na drogach” zabezpieczony

W związku z zaistniałą sytuacją w gminie Gostyń zastosowano procedurę zamówienia z wolnej ręki i zaproszono do złożenia ofert 4 wykonawców.

- Po podjęciu rozmów, w wyniku analizy złożonych ofert oraz przedstawionych dokumentów gmina podpisała umowy z trzema wykonawcami. Jeden z nich został zobowiązany do zimowego utrzymania dróg w 2 strefach - części miejskiej oraz obszar 1. z podziału wiosek - Ostrowo, Kunowo, Dalabuszki, Tworzymirki-Gaj, Szczodrochowo, Stężyca, Dusina, Daleszyn. Umowy zostały zawarte na sezon zimowy od 1 listopada 2022 roku do 31 marca 2023 r.

Gmina Gostyn płaci nawet za „gotowość” do wyjazdu

W ramach usługi gmina płaci wykonawcom stałe dzienne wynagrodzenie za pełniony dyżur (bez wyjazdów) - jest to kwota od 150-250 zł (jeśli firma wyjedzie np. odsnieżać drogi, gmina płaci już za usługę), w zależności od strefy, którą powinien utrzymywać zimą. 

- Jaka będzie końcowa wartość za dyżur będziemy mogli policzyć po zakończeniu umowy, ponieważ jeżeli wykonawca wykonuje usługę, to wtedy nie płacimy za dyżur. W poprzedniej umowie płaciliśmy za miesiąc „z góry" czy świadczył fizycznie usługę czy tylko „czekał" , teraz udało się to inaczej rozwiązać - wyjaśnia Marzena Paluszkiewicz. 

Uciążliwe i nielubiane zajęcie w gminach

Łącznie wydatki na zimowe utrzymanie dróg w gminie Gostyń oszacowano na poziomie 300 tys. zł

- To dość uciążliwe zajęcie, dlatego każdego roku – przy tak łagodnych zimach - mamy w gminie problemy ze znalezieniem wykonawcy zadania - mówi naczelnik wydziału gospodarki komunalnej.

Na terenach wiejskich najczęściej odśnieżaniem zajmuje się gospodarz posiadający odpowiednie maszyny. To z nim gmina podpisuje umowę. 

Samorządowcy gostyńscy mają pomysł

Aaktualnie rozważana jest możliwość wykonywania usługi zimą przez ZGKiM w Gostyniu. 

- Jeżeli rada miejska przeznaczy odpowiednie środki na zakup sprzętu oraz wynagrodzenia dla pracowników zakładu gospodarki komunalnej, to chcielibyśmy w następnym sezonie już sami to robić. Wiemy jednak, że 2023 r. będzie trudny dla finansów gminy, więc jest to temat otwarty - wyjaśnia naczelnik Marzena Paluszkiewicz.

O planach związanych z utrzymaniem dróg zimą w obecności gostyńskich radnych

O tych planach radni gminy Gostyń usłyszeli podczas posiedzenia stałych komisji rady miejskiej. Niestety, dziś wiadomo, że gminny zakład komunalny nie jest wyposażony w odpowiedni sprzęt, by świadczyć taką usługę, a pieniędzy na zakup maszyn nie zarezerwowano w projekcie budżetu na 2023 r. 
Włodarze zamierzają przekonywać rajców, by wiosną przyszłego roku, gdy będą debatować nad zmianami i wprowadzaniem funduszy poprzetargowych czy innych, uwzględnili również częściowo ZGKiM w Gostyniu.

- Chcielibyśmy już w przyszłym roku wyposażyć gminny zakład komunalny w sprzęt, który umożliwi nam zimowe utrzymanie, w tym odśnieżanie dróg. Obecnie stawka, którą firmy oferują za sam dyżur, jest ogromna - mówił Grzegorz Skorupski, zastępca burmistrza Gostynia. 

Stopniowe wyposażanie ZGKiM w Gostyniu

Propozycja włodarza gminy opiera się na tym, by przez kilka lat wprowadzać w zmianach budżetu środki, na wykonanie części planów. 

- Zróbmy to stopniowo, na zasadzie, że rok po roku, na przykład przez 2 może 3 lata coraz większy obszar będzie przejmował ZGKiM w Gostyniu, który należy doposażyć w odpowiednie maszyny  - tłumaczył radnym Grzegorz Skorupski.

Oczywiste jest, że najbardziej logiczne byłoby teraz, w projekcie budżetu na 2023 r. przekazać tak dużą kwotę i temat byłby z głowy. Jednak włodarze nie chcieliby zmian wprowadzać od razu, gdyż byłyby to duże wydatki, obciążające dla budżetu.

- Kiedy w marcu 2023 roku będziemy rozmawiać o rozdysponowaniu środków określonych w budżecie, mam propozycję, by zastanowić się nad zakupem części sprzętu dla ZGKiM. To pomoże nam w kolejnym etapie zapytań ofertowych, czy przetargów zmierzających do wyłonienia firmy odśnieżającej już wyłączyć z utrzymania część miasta i przeznaczyć ją pracownikom gostyńskiej „komunalki” - wyjaśniał zastępca burmistrza Gostynia.

Przekonywał, że dla gminy korzystniejsze będzie wyłożenia w ciągu 2 lat 300 - 400 tys. zł, by doposażyć ZGKiM w sprzęt do odśnieżania. Obecnie te pieniądze uciekają z budżetu, nawet kiedy nie ma śniegu.

- Płacimy firmie za samą gotowość do wyjazdu. Gdyby nawet nie było żadnych opadów czy innych utrudnień na drogach, to zapłacimy za to w sezonie około 150 tys. zł - dodał wiceburmistrz.

Marcin Krawiec, dyrektor ZGKiM w Gostyniu tłumaczy, że zakład mógłby zająć się odśnieżaniem i utrzymaniem dróg zimą, ale do tego potrzebny jest odpowieni sprzęt, ktorego na stanie jednostka gminy nie posiada.

- Do utrzymania standardu usług, jaki jest wymagany od firm, które dotychczas wykonywały je dla gminy Gostyń, należałoby kupić co najmniej 3 ciągniki z osprzętem: pługami i piaskarkami. Na realizację tej inicjatywy potrzebowalibyśmy około 600 tys. zł. Pod względem finansowym przyszły rok zapowiada się ciężko. Gdyby udało się jednak wygospodarować pieniądze na dokupienie chociaż jednej z maszyn, w 2024 roku pewien rejon gminy moglibyśmy już obsługiwać jako gminna instytucja - mówi Marcin Krawiec.  

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy