Reklama

Reklama

Problemy z dostawami szczepionek. Ozdrowieńcy dostaną po jednej

Opublikowano: wt, 9 mar 2021 09:31
Autor: | Zdjęcie: Źródło: Twitter KPRM/Adam Guz

Problemy z dostawami szczepionek. Ozdrowieńcy dostaną po jednej - Zdjęcie główne

Według założeń rządu do końca marca zaszczepionych w Polsce ma być około 3 mln osób | foto Źródło: Twitter KPRM/Adam Guz

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W minioną niedzielę zakończyły się szczepienia przeciwko COVID-19 dla nauczycieli i pracowników oświaty (ostatecznie wszyscy powinni być wyszczepieni do 14 marca), natomiast od poniedziałku, 8 marca rozpoczęły się dodatkowe szczepienia dla osób z tzw. grupy „0” czyli lekarzy i pracowników placówek medycznych (planowane wyszczepienie do 21 marca). Następni w kolejce w terminarzu szczepień są: osoby w wieku od 65 lat, pacjenci z chorobami przewlekłymi oraz służby mundurowe.

Reklama

Najważniejsza z ostatnio podanych jest jednak taka, że wydłuża się czas między podaniem pierwszej dawki szczepionki a drugiej. Jest to oczywiście wszystko spowodowane niepewnością, co do dostaw leków przez firmy farmaceutyczne.

– Chcemy wydłużyć czas pomiędzy podawaniem pierwszej a drugiej dawki szczepionki. Oczywiście jest to wszystko zgodnie z zaleceniami producenta. Aktualne wyniki badań wskazują, że tego rodzaju działanie można przeprowadzić bez żadnej szkody dla skuteczności działania szczepionek, a będzie można dzięki temu przyspieszyć liczbę prowadzonych szczepień – wyjaśniał podczas czwartkowej konferencji prasowej pełnomocnik rządu ds. szczepień na COVID-19, minister Michał Dworczyk. 

Ozdrowieńcy dostaną po jednej

Obecnie w Polsce mamy dostępne preparaty firm Pfizer, Moderna i AstraZeneca. Działająca przy premierze rada medyczna stwierdziła, iż nie ma przeciwwskazań, aby druga dawka szczepionki AstraZeneca mogła być podana w okresie 12 tygodni po otrzymaniu przez pacjenta pierwszej dawki. W przypadku szczepionek Pfizer okres ten ulega wydłużeniu do 42 dni po pierwszym zastrzyku. Zmiany w programie szczepień dotyczyć będą także osób, które przeszły COVID-19. Ozdrowieńcy mają być szczepione po sześciu miesiącach od zakażenia i otrzymają jedną dawką leku. 

Seniorzy w mniejszych grupach

W najbliższy czwartek, 11 marca ma zostać uruchomiona rejestracja na szczepienia dla osób z wieku od 65 do 69 lat. Ponieważ uprawnionych do szczepień w tej grupie wiekowej są ponad 3 miliony osób, wprowadzono szczegółowy harmonogram rejestracji (patrz u dołu strony). Zgodnie z zapowiedziami rządu pierwszeństwo w rejestracji otrzymały osoby najstarsze, co nie znaczy, że jeśli miną podane terminy, seniorzy z danej grupy wiekowej nie będą mogli zapisać się później.

– Jeśli ktoś nie zapisze się we wskazanym czasie, będzie mógł to zrobić później. Podawane terminy to czas dedykowany tylko dla określonych roczników. (...) Podzieliliśmy na mniejsze grupy naszych seniorów. Chcemy zmniejszyć liczbę osób, które w danym czasie zgłaszają się do zapisów po to, żeby nie generować kolejek, żeby te zapisy były jak najłatwiejsze i trzeba było długo czekać na swoją kolej – mówi minister Dworczyk.

W pierwszej kolejności chorzy na raka i po przeszczepach

Kolejna grupa, którą władze skierowały do wyszczepienia w marcu to osoby przewlekle chore. Akcja szczepienia ruszy w połowie miesiąca. Na początku szczepionkę będą mogli przyjąć pacjenci m.in. z niewydolnością nerek, chorobą nowotworową, po przeszczepach komórek, tkanek i narządów oraz podawani wentylacji mechanicznej. Specjaliści sugerują, aby do tej listy dołączyć także osoby ze zdiagnozowanymi chorobami onkologicznymi, ale jeszcze nieleczonych leczenia oraz zakwalifikowanych do przeszczepów. Skierowania dla tej grupy wystawione będą automatycznie. Szczegółowe informacje przeznaczone dla pacjentów przewlekle chorych można znaleźć w specjalnej zakładce na stronie gov.pl/szczepimysie.

W ostatnich dniach marca szczepionkę będą mogli przyjąć przedstawiciele służb mundurowych.

Jak się zarejestrować?

Poprzez formularz zgłoszeniowy: na stronie www.gov. Wszyscy uprawnieni do szczepień w grupie wiekowej powyżej 65 lat mogą zarejestrować się na szczepienie także poprzez infolinię 989, e-Rejestrację lub wysyłając SMS o treści: SzczepimySie. Do tej pory SMS można było wysłać pod numer 664 908 556. Dodatkowy numer do wyboru to: 880 333 333. 

Marzec to otwarcie rejestracji i szczepień dla kolejnych grup z etapu I Narodowego Programu Szczepień. Ważne daty w tym miesiącu to:

7 marca – zakończenie szczepień nauczycieli;

8 marca – rozpoczęcie dodatkowych szczepień z grupy 0;

10 marca – otwarcie rejestracji dla pacjentów chorych przewlekle;

15 marca – rozpoczęcie szczepień pacjentów chorych przewlekle;

22 marca – rozpoczęcie szczepień pacjentów w wieku 69 lat;

29 marca – rozpoczęcie szczepień służb mundurowych.

 

Rejestracja osób w wieku od 65 – 69 lat

Rocznik 1952 - 11 marca - 13 marca

Rocznik 1952 - 1954 - 18 marca - 20 marca

Rocznik 1952 - 1956 - 22 marca - 24 marca

Grupa 70+ - 25 marca - 27 marca

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (4)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 7 miesięcy temu | ocena +0 / -0

  pulsar

  Daleki jestem od wprowadzania do mojego organizmu substancji, której producent na mocy prawnej nie bierze żadnej odpowiedzialności za skutki negatywne. Wiem, że niektóre osoby głównie starsze po pierwszym szczepieniu mają temperaturę w okolicach 40 stopni. Medycy mówią im, iż taki objaw jest normalny u niektórych osób. Normalny kur*)#$!?. Organizm broni się przed tym czymś i tak reaguje. Osoby, które przyjęły szczepionkę mogą odczuć jej negatywne skutki w niesprecyzowanym czasie (tydzień, miesiąc, rok, kilka lat). Kto chce niech się szczepi. Na szczęście nie kwalifikuje się do pierwszych grup szczepiennych.

 • 7 miesięcy temu | ocena +1 / -0

  czytelnik

  Jest błąd w pierwszym zdaniu artykułu. Jestem pracownikiem szkoły (nie nauczycielem) i nikt z nas (chyba, że gdzieś dyrektor był kreatywny) nie został zaszczepiony. Pisiory wycofały się z propozycji szczepień pozostałych pracowników oświaty. Zresztą czego oni w tym chaosie nie obiecali.

  • 7 miesięcy temu | ocena +0 / -0

   Redakcja

   Dziękujemy bardzo za ten sygnał. Czy mógł Pan/Pani podać, jaka to placówka?

 • 7 miesięcy temu | ocena +1 / -0

  co

  Co z bzdury, jak szczepionki dotrą to do końca marca uda się zaszczepić grupę seniorów 80+