Reklama

Problem ze ścieżką dla pieszych w Borku Wlkp. Zwiększenie dozwolonej prędkości do 70 km/h pomoże?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Problem ze ścieżką dla pieszych w Borku Wlkp. Zwiększenie dozwolonej prędkości do 70 km/h pomoże? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości - Załóżmy, że wszystko będzie dobrze, że dojdzie do przebudowy drogi, wtedy ustawimy nowe oznakowanie za jednym ciągiem. Znaki już mamy zamówione, będą czekały - mówił burmistrz Marek Rożek na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Borku Wlkp. Chodzi o znaki ograniczenia prędkości do 70 km/h i tabliczki informujące o ścieżce dopuszczonej dla rowerzystów.

Reklama

Czy w Borku Wlkp. przy ul. Powstańców Wlkp. stanie znak, który umożliwia poruszanie się pojazdów z prędkością do 70 km/h, a nie 50 km/h, która - zgodnie z przepisami - obowiązuje w terenie zabudowanym? Część gminnych radnych, a także mieszkańców widziałaby takie rozwiązanie przy szosie, która prowadzi z obwodnicy DK12, do centrum miasta.

Ograniczenie, a jednak zwiększenie prędkości w terenie zabudowanym?

Boreccy samorządowcy - zwolennicy postawienia przy ul. Powstańców Wlkp. znaku ograniczenia prędkości do 70 km/h - wystąpili do komisji ds. bezpieczeństwa ruchu na drogach powiatu gostyńskiego o pozwolenie na zwiększenie prędkości aut do 70 km/h, w obszarze zabudowanym w Borku Wlkp.. Takie rozwiązanie miałoby być wprowadzone na odcinku ul. Powstańców Wlkp. - od zjazdu z obwodnicy, do skrzyżowania z ul. Marii Konopnickiej.

Pozytywna opinia komisji ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego w powiecie gostyńskim

Komisja ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego wniosek zaopiniowała pozytywnie, a to oznacza, że przy ul. Powstańców Wlkp., przy zjeździe z DK 12, można postawić znak, nakazujący kierowcom ograniczyć prędkość do 70 km/h. Poza tym ta sama komisja zaproponowała, by dodatkowo - przy istniejącym tam chodniku - wprowadzić oznakowanie informujące o ścieżce dla pieszych, z tabliczką „dopuszczono do ruchu rowerowego”.

- Chodzi tylko o usankcjonowanie prawne - żeby sytuacja była jasna, że po biegnącym tam chodniku mogą poruszać się zarówno rowerzyści, jak i piesi, że jest to ścieżka pieszo-rowerowa - mówił Marek Rożek, burmistrz Borku Wlkp.

Można jechać rowerem po chodniku przy ul. Powstańców Wlkp. w Borku Wlkp.?

Temat pojawił się, kiedy policja kilka razy zatrzymała w Borku Wlkp. osoby, które po chodniku poruszały się rowerem. Jadąc od centrum miasta do skrzyżowania z ul. M. Konopnickiej, po lewej stronie zauważamy ścieżkę pieszo-rowerową.

- Wyznaczona jest do skrzyżowania z ul. Marii Konopnickiej, a ciągnący się dalej chodnik już nie pełni funkcji ścieżki rowerowej. I aż do obwodnicy takiej ścieżki nie ma. Zawnioskowano o rozwiązanie problemu - wyjaśnia Marek Rożek, burmistrz Borku Wlkp..

Gmina ma 2 możliwości - postawi znak ograniczenia prędkości do 70 km/h i wtedy automatycznie rowerzyści będą mogli jeździć po chodniku.

- Jest drugie wyjście - zostawić ograniczenie do 50 km/h dla samochodów, jakie obowiązuje w terenie zabudowanym i wprowadzić znaki, informujące o ścieżce dla pieszych, z dopuszczalnym ruchem rowerów - tłumaczy borecki włodarz.

Istnieje jeszcze inna możliwość - wprowadzić znak ograniczenia prędkości pojazdów do 70 km/h - a o to we wnioskach prosili kierowcy i niektórzy radni - i oprócz  tego postawić znaki informacyjne o ścieżce dla pieszych, dla pełnej jasności, że jest to ścieżka pieszo-rowerowa. 

Co na to radni z gminy Borek Wlkp.?

-  Żadna z tych kilku opcji nie została zatwierdzona chociażby przez radnych. Nie ma decyzji, co tam zrobimy. Dotychczas mamy tylko opinię komisji powiatowej ds. bezpieczeństwa - powiedział Marek Rożek dziennikarzowi portalu gostynska.pl. - To są tylko koncepcje, według tego, czego mieszkańcy sobie życzą. Która koncepcja zwycięży, jakie rozwiązanie amostatecznie wprowadzimy? Czas pokaze - dodał.

Mimo tego burmistrz znaki zamówił - zarówno ten ograniczający prędkość do 70 km/h, jak i informujące o początku i końcu ścieżki dla pieszych, z dopuszczeniem do ruchu rowerowego. Burmistrz nie ukrywa, że bez względu na decyzję radnych: czy pozostawią rozwiązanie obowiązujące obecnie - z ograniczeniem prędkości do 50 km/h - czy dopuszczą prędkość do 70 km/h, zleci zamontowanie znaków wyjaśniających jaką funkcję pełni chodnik.

Dlaczego znaków przy ul. Powstańców Wlkp. w Borku Wlkp. nie można zamontować już teraz?

Gmina ogłosiła przetarg na modernizację fragmenu tzw. małej obwodnicy Borku Wlkp. - od poniemieckiego cmentarza, aż do obwodnicy. Dopiero po przebudowie szosy boreccy radni ostatecznie podejmą decyzję, co zrobić?

- Po przebudowie tej drogi wszystko zostanie uwzględnione. Wiele zależy od tego, czy w ogóle dojdzie do inwestycji, na którą mamy dofinansowanie 1.520.000 zł? Jak rozstrzygnie się przetarg? Ceny poszybowały w górę. Załóżmy, że wszystko będzie dobrze, że dojdzie do przebudowy, wtedy ustawimy nowe oznakowanie za jednym ciągiem - mówi Marek Rożek.

Marek Rożek, burmistrz Borku Wlkp.: "Jakoś nie widzę tego jako kierowca"

Co burmistrz, jako kierowca sądzi o postawieniu znaku ograniczenia prędkości do 70 km/h w terenie zabudowanym? Po pierwsze zwraca uwagę, że z chodnika korzysta niewielu pieszych - ewentualnie zwolennicy marszu z kijkami, ruch rowerowy również jest niewielki.

Nie ma żadnego utrudnienia i nie było nigdy żadnej kolizji, więc nie ma potrzeby przebudowy i poszerzania chodnika, ktory ma obecnie szerokość 2 metrów. Taki wystarczy - wyjaśnia borecki włodarz.

Po drugie, Marek Rożek jako użytkownik drogi podkreśla, że o ile od obwodnicy DK 12 dla Borku Wlkp, do przejazdu kolejowego rozwinięcie prędkości do 70 km/h jak najbardziej byłoby możliwe, to po przekroczeniu przejazdu kolejowego, jazda w kierunku centrum z tą prędkością nie jest możliwa.

Oczywiście, jeśli znajdzie się jakiś pirat drogowy, to wszytsko może zrobić. Ale rozsądny kierowca po przekroczneiu torów nie jest w stanie rozwinąć tej prędkosci na odcinku 50 m, po to by za chwilę hamować przed przejściem dla pieszych, a później skrzyżowaniem. Jakoś nie widzę tego, zakładając normalną jazdę samochodem - wyjaśnił  burmistrz Marek Rożek.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy