Reklama

Powstała książka, upamiętniająca pępowskich proboszczów

Opublikowano: 17 marca 2021 08:44
Autor: Anna Twardowska | Zdjęcie: J. Śląski/A. Twardowska/fotomontaż M. Mostowy

Pępowo. Książka „Anieli! W niebo nieście mnie śmiało” | foto J. Śląski/A. Twardowska/fotomontaż M. Mostowy

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Specjalna książka, poświęcona pamięci zmarłych przed czterema miesiącami księży, powstała w gminie Pępowo. - Nie ukrywam, że to był bardzo trudny czas. Myślę, że jeden z dramatyczniejszych momentów życia naszej parafii i gminy. Wszyscy byliśmy w traumie – wspomina Mirosława Bigaj, autorka.

Reklama

„Anieli! W niebo nieście mnie śmiało” to publikacja poświęcona śp. Kazimierzowi Małkowi i śp. Henrykowi Szwarcowi.

- Po śmierci księdza Półrolniczaka [ks. Zenon Półrolniczak był proboszczem pępowskiej parafii w latach 1986-2005 – przyp. red.] dyrektor szkoły podstawowej pani Cyryla Krajka zainicjowała powstanie okolicznościowej publikacji, którą wielu mieszkańców naszej gminy ma w domach. Na początku grudnia, miesiąc po śmierci pępowskich kapłanów podeszła do mnie pani Zofia Sieńska z Babkowic i powiedziała wprost, że trzeba napisać kolejną książkę. Początkowo byłam zaskoczona, ale pomyślałam, że ma rację – relacjonuje Mirosława Bigaj.

Pomysł skonsultowała z Jackiem Śląskim, przez którego ręce przechodziły wszystkie dotychczasowe publikacje oraz z wójtem Grzegorzem Matuszakiem. Wyrazili swoją aprobatę. W zebraniu materiałów do książki pomógł także miejscowy ośrodek kultury. W publikacji znajdziemy nie tylko biogramy, kalendaria i zdjęcia, ale także wspomnienia parafian.

- Obu księży znałem i z nimi współpracowałem. Obu ceniłem za poglądy, styl pracy i poczynania. Różnili się od siebie znacznie, ale ich służba dawała porównywalne jakościowo rezultaty. Bardzo jestem rad, że miałem okazję przygotować tę publikację do druku, dziękując w ten sposób obu kapłanom za to, co wnieśli w życie parafii i gminy – mówi Jacek Śląski. 

W ustaleniu wielu faktów pomogli członkowie rodzin obu księży i osoby związane z nimi przed laty. Ten kontakt zaowocował chociażby zdjęciami z dzieciństwa kapłanów.

- To nie jest tak, że ja tę książkę sama napisałam. To praca całego zespołu ludzi, którzy zgodzili się podzielić refleksjami. W książce znajdziemy wiele zdjęć i relacji, z których wyłania się obraz naszych zmarłych kapłanów – mówi Mirosława Bigaj. 

Intensywna praca nad zebraniem i opracowaniem materiałów trwała ponad dwa miesiące. Udało się wydrukować 400 egzemplarzy, które będą do kupienia w pępowskim GOK oraz saloniku prasowym, za symboliczne 10 zł. W parafii oficjalna promocja książki „Anieli! W niebo nieście mnie śmiało” będzie miała miejsce w niedzielę (21 marca) na mszy św. o godz. 11.30.

Fragment wstępu książki:

Wielkie charaktery, jak latarnie morskie, świecą daleko w ciemności - sentencja Karola Irzykowskiego może stać się mottem książki o dwóch niezwykłych kapłanach pełniących posługę proboszczowską w pępowskiej parafii. Kiedy zbierałam myśli i okruchy wspomnień o księdzu proboszczu Kazimierzu Małku i księdzu kanoniku Henryku Szwarcu, zdałam sobie sprawę, że w powszechnym odczuciu mieszkańców naszej gminy mieliśmy szczęście, iż u steru naszej zwykłej wiejskiej parafii kolejno stawali kapłani tak wielkiego formatu. Wiele ich różniło, ale obaj, każdy w swoim stylu, byli wielcy w swym głęboko przeżywanym kapłaństwie i ofiarnej służbie bliźnim.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.