reklama

Powstał wspólny front samorządów przeciwko kopalni

Opublikowano:
Autor:

Powstał wspólny front samorządów przeciwko kopalni - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Powiaty: gostyński, rawicki i leszczyński oraz kilkanaście gmin z tych terenów wyraziło wolę przystąpienia do Stowarzyszenia na rzecz zrównoważonego rozwoju, którego głównym celem, choć nie jedynym jest zapobieżenie powstaniu kopalni węgla brunatnego.

– Lista członków stowarzyszenia nie jest zamknięta – mówił wybrany na przewodniczącego stowarzyszenia wicestarosta gostyński Czesław Kołak, po spotkaniu konstytuującym jego władze.

Zgodnie z tym, co powiedział Cz. Kołak lokalne „samorządy wyczerpały wszelkie możliwości administracyjne i prawne” w sferze walki z koncepcją eksploatacji węgla brunatnego w naszym regionie. Dlatego podjęto decyzję o założeniu stowarzyszenia, którego celem jest m.in. przeciwstawienie się wciągnięciu na listę kopalni strategicznych złoża Oczkowice i Gostyń. 

W spotkaniu, które odbyło się w gostyńskim starostwie powiatowym udział wzięli przedstawiciele gmin i powiatów: gostyńskiego i rawickiego. Oprócz wspomnianego Czesława Kołaka obecni byli: starosta rawicki Adam Sperzyński, burmistrz Miejskiej Górki Karol Skrzypczak oraz burmistrz Pogorzeli Piotr Curyk.

– Nasz interes jest taki, aby tutaj nigdy nie doszło do tematu „kopalnia odkrywkowa węgla brunatnego” – stwierdził Adam Sperzyński i dodał: – Dzisiaj walka toczy się o to, aby tych terenów nie obejmować planem zagospodarowanie przestrzennego. Jeżeli ten teren zostanie objęty ochroną będziemy mieli duży problem z rozwojem naszego regionu. To są w tej chwili myślę, nasze główne argumenty i tak naprawdę na tym stowarzyszenia też w jakiś sposób będzie skupiało swoją uwagę w najbliższym czasie.

W podobnym tonie wypowiadał się również uczestniczący w briefingu prasowym Marek Bryl, dyrektor Wielkopolskiego Biura Planowania Przestrzennego w Poznaniu.

– Konsekwencją (...) decyzji o ochronie złóż byłby nie tylko zakaz rozwoju i inwestowania, ale przede wszystkim ograniczenie środków, które byłby dostępne dla tego obszaru, zarówno krajowych, jak i europejskich – powiedział dyrektor.

Teraz władze samorządów, które powołały do życia stowarzyszenie i widzą w nim większą siłę nacisku w rozmowach z władzami centralnymi czeka rejestracja w sądzie.

Do tej pory wolę przystąpienia do stowarzyszenia wyraziły: powiaty gostyński, rawicki i leszczyński, samorządy gminy Krobia, Pępowo, Pogorzela, Piaski, Poniec, Borek Wlkp., Bojanowo, Miejska Górka, Rawicz, Kościan, Kobylin

Skład Zarządu Stowarzyszenia samorządów południowo-zachodniej Wielkopolski „Stowarzyszenia na rzecz zrównoważonego rozwoju”

Przewodniczący: Czesław Kołak (wicestarosta gostyński)

Zastępcy: Sebastian Czwojda (burmistrz Krobi), Adam Sperzyński (starosta rawicki), Karol Skrzypczak (burmistrz Miejskiej Górki)

Sekretarz: Jacek Widyński (burmistrz Ponieca)

Skarbnik: Piotr Curyk (burmistrz Pogorzeli)

Członek zarządu: Jarosław Wawrzyniak (starosta leszczyński)

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE