Reklama

Powiat zapłaci za odśnieżanie

Opublikowano:
Autor:

Powiat zapłaci za odśnieżanie - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

 Z sześcioma gminami, po raz kolejny, samorząd powiatu gostyńskiego podpisał porozumienie w sprawie zimowego utrzymania dróg.

 

Kwota umów to w sumie ponad 226 000 złotych na usuwanie skutków zimy na terenie gmin: Borek Wlkp., Poniec, Pępowo, Piaski, Pogorzela i Krobia. Koszty te będzie pokrywał powiat gostyński. O drogi zadba ponownie Przedsiębiorstwo Drogowe „DROGBUD”. Umowa z wykonawcą obowiązuje na trzy lata: od 2015 -2018 roku.

Zadaniem powiatu w okresie zimowym jest utrzymanie możliwie w wysokim stopniu przejezdności dróg, w tym zwalczanie gołoledzi i zaśnieżenia na jezdni.

Do IV standardu (łącznie 144,951 km) zostały zaliczone odcinki łączące siedziby gmin oraz stanowiące dojazd do stolicy powiatu. W tym przypadku jezdnia powinna być odśnieżona na całej szerokości oraz posypana w najważniejszych miejscach.

V i VI (odpowiednio: 241,841 km oraz 64,071 km) standard obowiązuje w przypadku pozostałych dróg, ważnych dla sprawnego działania komunikacji autobusowej, po których odbywa się dowóz dzieci do szkół, a pracowników do pracy. W V standardzie jezdnia powinna zostać odśnieżona przynajmniej na jednym pasie ruchu z możliwością mijanek oraz w miejscach zasp, a także posypana na kluczowych odcinkach.

Na drogach w VI standardzie natomiast prowadzi się interwencyjne odśnieżanie w zależności od potrzeb oraz posypywanie w wyznaczonych miejscach.

Firma „DROGBUD” dysponuje sprzętem do posypywania jezdni – w przypadku dróg IV kategorii w gotowości muszą być 3 solarki samochodowe, na odcinkach V kategorii – 2 piaskarki lub solarki, zaś VI kategorii – 1 piaskarka bądź solarka. W sytuacji zawiei śnieżnych na drogi wyjeżdża 6 samochodów ciężarowych z pługiem lekkim lub średnim, 3 z pługiem ciężkim, 5 ciągników powyżej 100KM z pługiem średnim lub ciężkim, sprzęt do odśnieżania chodników z pługiem o szer. ok. 1 m, 3 koparko – ładowarki, ciągnik z ładowaczem, fadroma, dźwig do 6Mg oraz zestaw niskopodwoziowy.

Akcja zimowego utrzymania dróg obejmuje odśnieżenie jezdni na całej jej szerokości, zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie standardami. Zgodnie z porozumieniem w gminach, prowadzone będą dyżury, a w gotowości utrzymany zostanie sprzęt i maszyny przewidziane do prac zimowych. Dzięki temu akcja odśnieżania na ważnych dla mieszkańców powiatu gostyńskiego drogach będzie przebiegała szybciej i sprawniej.

Co ważne, w przypadkach skrajnie niekorzystnych i nieustabilizowanych warunków atmosferycznych i pogodowych, takich jak: zawieje i zamiecie śnieżne, długotrwałe burze śnieżne niweczące efekty odśnieżania drogi, osiągnięcie i utrzymanie na drodze standardu docelowego może być niewykonalne. Organizację pracy należy wtedy dostosować do aktualnych, zmieniających się warunków na drodze i przyjmować niekonwencjonalne rozwiązanie, np. odśnieżanie tylko jednego pasa ruchu i prowadzenie pojazdów konwojami organizowanymi przy udziale policji.

Sprzęt potrzebny do odśnieżania i posypywania powinien być przygotowany w takim stopniu, aby mógł być gotowy do użycia w ciągu 1,5 godziny od chwili wezwania przez Wydział Komunikacji i Dróg Referat ds. dróg, a w sytuacjach wyjątkowych – niezwłocznie.

ponad 226 000 złotych przeznaczył powiat na usuwanie skutków zimy na drogach powiatowych 6 gmin

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE