Reklama

Powiat gostyński może już dać kasę na mieszkania. Korzystają absolwenci i osoby z niepełnosprawnością

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: arch. PCPR

Powiat gostyński może już dać kasę na mieszkania. Korzystają absolwenci i osoby z niepełnosprawnością - Zdjęcie główne

foto arch. PCPR

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Powiat gostyński w tym roku przystąpił do dwóch nowych programów realizowanych ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach działania „Samodzielność-Aktywność-Mobilność!’’ (S-A-M). Chodzi o udostępnianie mieszkań osobom z niepełnosprawnością i absolwentom.

Reklama

„S-A-M-Dostępne mieszkanie” dla osób z niepełnosprawnością

Jeden z programów „S-A-M-Dostępne mieszkanie” ma pomóc w usamodzielnianiu osób z niepełnosprawnością. 

- Celem jest wzrost niezależności beneficjentów oraz ułatwienie im aktywności zawodowej i społecznej poprzez zapewnienie mieszkania wolnego od barier architektonicznych, jako podstawy samodzielnego realizowania planów zawodowych i społecznych - mówi Mirosław Sobkowiak, dyrektor PCPR w Gostyniu.

Program rozpoczął się w ubiegłym roku, powiat gostyński przystąpił do niego w 2023 r. Wnioski o dofinansowanie zainteresowani mogą składać do końca 2024 roku, jednak nie dłużej niż do wyczerpania budżetu programu. 

O mieszkanie może starać się osoba z niepełnosprawnością, która spełnia wyznaczone warunki. Przede wszystkim powinna posiadać orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym lub orzeczenie, które jest traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, z powodu niepełnosprawności narządu ruchu, uniemożliwiającej poruszanie się bez użycia wózka. Beneficjent w momencie składania wniosku nie może mieć skończonych 65 lat.

Dokumenty, które należy złożyć:

  • oświadczenie wraz z dokumentacją fotograficzną, o barierach architektonicznych w mieszkaniu i/lub w budynku, uniemożliwiających samodzielne wyjście na zewnątrz na poziom zero;
  • oświadczenie o dysponowaniu tytułem prawnym do lokalu na mocy prawa własności lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu;
Jeśli wniosek dotyczy osoby małoletniej lub ubezwłasnowolnionej, wniosek składa jej opiekun prawny. 

Dofinansowanie jest formą dopłaty do zakupu mieszkania pozbawionego barier architektonicznych, znajdującego się w takiej lokalizacji, która umożliwia samodzielne opuszczenie budynku, aż do poziomu zero przed budynkiem.

Wysokość dopłaty stanowi różnicę pomiędzy ceną mieszkania nabywanego i sprzedawanego, nie może być jednak większa niż równowartość iloczynu 15m2 i wartości średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych, ogłaszanej przez BGK w programie ,,Mieszkanie na Start’’ na dany kwartał, w którym nabywane jest mieszkanie oraz obowiązującej dla lokalizacji mieszkania nabywanego (obecnie dla Wielkopolski wskaźnik wynosi 5 605,50 zł).

Jak rozliczane są przyznane finanse? Należy udokumentować różnicę, o której piszemy wyżej. Dlatego konieczne jest przedstawienie umowy sprzedaży mieszkania niedostępnego oraz umowy zakupu mieszkania bez barier architektonicznych lub umowy zmiany tych mieszkań. Trzeba złożyć oświadczenie, iż nieruchomość uzyskana w wyniku transakcji, spełnia kryterium braku barier architektonicznych dla beneficjenta.

Realizacja programu "Dostępne mieszkanie" będzie się odbywać poprzez zapewnienie mieszkania wolnego od barier architektonicznych, co jest podstawą samodzielnych planów zawodowych i społecznych, a dofinansowanie obejmie koszty zmiany niedostępnego mieszkania.

Mieszkania dla absolwentów z niepełnosprawnością

Program „S-A-M Mieszkanie dla absolwenta” ma wpłynąć na wzrost niezależności osób niepełnosprawnych, które są absolwentami szkoły podstawowej, ponadpodstawowej lub szkoły wyższej. Chodzi również o ułatwienie  im aktywności zawodowej i społecznej poprzez zapewnienie samodzielnego mieszkania.
Wnioski w ogłoszonym naborze można składać do dnia 31 grudnia 2023 r. jednak nie dłużej niż do wyczerpania budżetu. 

Beneficjenci:

O mieszkanie może starać się osoba z niepełnosprawnością, (adresat programu), który:
- posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności (osoby z niepełnosprawnością narządu słuchu, także o stopniu umiarkowanym) lub orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności (osoby z niepełnosprawnością narządu słuchu również na równi z orzeczeniem o umiarkowanym);

- posiada status absolwenta szkoły podstawowej, ponadpodstawowej (wszystkich typów szkół) lub szkoły wyższej, uzyskany w okresie 36 miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku;
- posiada pełną zdolność do czynności prawnych;
- złoży oświadczenie o braku możliwości zamieszkania w miejscowości realizowania aktywności zawodowej;
- złoży oświadczenie o poszukiwaniu zatrudnienia lub o podjętym zatrudnieniu.

Dofinansowanie:

Dofinansowanie jest udzielane maksymalnie na okres 36 miesięcy i stopniowo obniża się i wynosi:
1.      od 1 do 12 miesiąca – 100% kosztów najmu, nie więcej jednak niż 100% miesięcznej wysokości maksymalnej kwoty dofinansowania dla danej lokalizacji wynajmowanego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego;
2.      od 13 do 24 miesiąca – 70% kosztów najmu, nie więcej jednak niż 70% miesięcznej wysokości maksymalnej kwoty dofinansowania dla danej lokalizacji wynajmowanego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego;
3.      od 25 do 36 miesiąca – 40% kosztów najmu, nie więcej jednak niż 40% miesięcznej wysokości maksymalnej kwoty dofinansowania dla danej lokalizacji wynajmowanego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego.

W przypadku programu "Mieszkanie dla Absolwenta" program będzie realizowany przez zapewnienie samodzielnego mieszkania spełniającego indywidualne kryterium dostępności, a przedmiotem dofinansowania będą koszty wynajęcia mieszkania, ponoszone w okresie 36 miesięcy.

Wnioski o dofinansowanie będą rejestrowane i obsługiwane wyłącznie w formie elektronicznej w ramach systemu obsługi wsparcia (SOW) - wnioskodawcy nie tracą czasu, nie muszą wychodzić z domu, bez kolejek i bez barier.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy