Reklama

Udostępniając i rozsyłając fałszywe informacje możemy stać się ofiarami kradzieży danych osobowych

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Źródło: Facebook

 Udostępniając i rozsyłając fałszywe informacje możemy stać się ofiarami kradzieży danych osobowych - Zdjęcie główne

Rzekomy artykuł na temat porwania chłopca ze szkoły w Gostyniu jest fikcyjną informację. Klikanie w link może skończyć się przykrymi konsekwencjami dla użytkowników mediów społecznościowych i nie mówimy tutaj tylko o konieczności usunięcia konta, ale możliwości zostania ofiarą kradzieży danych osobowych | foto Źródło: Facebook

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Po sieci krąży informacja o porwaniu dziecka z jednej ze szkół w Gostyniu. Jest to fake news, po kliknięciu w którego infekujemy swoje konto na portalu społecznościowym Facebook i możemy stać się ofiarami kradzieży danych osobowych. Co więcej udostępniając i rozsyłając fałszywe informacje narażamy na podobne konsekwencje innych internautów. - Raz na jakiś czas pojawiają się takie fake newsy i to jest jeden z nich - mówi aspirant sztabowy Monika Curyk, rzecznik prasowa Komendy Powiatowej Policji w Gostyniu.

Od anonimowego użytkownika otrzymaliśmy dziś zrzut ekranu pokazujący rzekomo prawdziwą informację o porwaniu, do jakiego miało dojść na terenie jednej z gostyńskich szkół.

 "Porwanie chłopca ze szkoły w Gostyniu ! Policja opublikowała nagranie!" - głosi tytuł "artykułu" zamieszczonego na "portalu" wp.opinia-eu.

Jak widać w tytule autorzy powołuj się na źródła policyjne, aby uwiarygodnić rozpowszechnianą informację, jednakże jest to FAKE NEWS. Ale nie tylko.

Do żadnego podobnego zdarzenia nie doszło w Gostyniu ani w żadnej innej miejscowości na terenie naszego powiatu, a fikcyjny artykuł ma tylko na celu zainfekowanie wirusem komputerowym kont facebookowych osób, które w niego klikają, bądź udostępniają i rozsyłają wiadomość innym użytkownikom mediów społecznościowych. 

Internauto, zastanów się, co klikasz, gdyż może Cię to drogo kosztować. Konieczność usunięcie konta na Facebooku może być niczym w porównaniu do strat finansowych, jakie możemy ponieść, jeżeli nie będziemy uważać w sieci i wchodzić na artykuły nieznanego pochodzenia.

- Są to strony, których celem jest najczęściej wyłudzanie albo kradzież naszych danych personalnych. Nieświadomie możemy sobie zainstalować na naszych telefonach czy też urządzeniach, z których korzystamy aplikację, która powoduje, że skanowane jest wszystko, co się w nich dzieje, więc trzeba naprawdę uważać. Sprawdzajmy wiarygodność wyświetlanych przez nas źródłe, a co istotniejsze zwracajmy uwagę na sam adres strony internetowej, z której korzystamy. Jeżeli jest to jakaś podejrzana witryna, to po prostu tego nie otwierajmy, nie wchodźmy, nie klikajmy, gdyż może to rodzić konsekwencje dla nas i dla naszego bezpieczeństwa. Dzisiaj z poziomu telefony komórkowego robimy większość rzeczy: płacimy rachunki, często logujemy się na stronę banku, na konta w social media - te dane mogą zostać skradzione - mówi aspirant sztabowy Monika Curyk, rzecznik prasowa Komendy Powiatowej Policji w Gostyniu. 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy