Reklama

Pomoc dla Ukrainy trwa. Uruchomiono powiatowy telefon dyżurny

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Agata Fajczyk

Pomoc dla Ukrainy trwa. Uruchomiono powiatowy telefon dyżurny - Zdjęcie główne

Gostyń. Magazyn zbiórki najpotrzebniejszych rzeczy dla uchodźców | foto Agata Fajczyk

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W związku z konfliktem zbrojnym na Ukrainie, również w powiecie gostyńskim swoje schronienie znajdują uchodźcy zza naszej wschodniej granicy. Aby ludziom dobrej woli ułatwić udzielanie pomocy Uchodźcom, w międzygminnym punkcie zbiórki w Gostyniu uruchomiono telefon dyżurny.

Kilkanaście rodzin z dziećmi z Ukrainy, uciekając przed rosyjskimi rakietami i bombami znalazło bezpieczne schronienie w gminach na terenie powiatu gostyńskiego. W nocy z poniedziałku na wtorek przyjechały kolejne trzy matki z siódemką dzieci. Przywożą przerażonych uchodźców m.in. kierowcy firm transportowych - mieszkańcy powiatu gostyńskiego, wracający znad granicy ukraińskiej. Kierowcy informują, że w nocy mróz na granicy spada do kilku - kilkunastu stopni.

- Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu dziękuje gorąco wszystkim, którzy przyjęli i przyjmują uciekające matki z dziećmi pod swój dach. Dziękuje tym, którzy w jakikolwiek sposób udzielają pomocy i wsparcia uchodźcom i broniącej się przed zbrodniarzem Putinem Ukrainie - mówi Mirosław Sobkowiak, dyrektor PCPR w Gostyniu.

System ten koordynuje wojewoda wielkopolski. Zgodnie z jego wytycznymi, każdy obywatel Ukrainy powinien zgłosić się do właściwego urzędu gminy. Kilkanaście rodzin z dziećmi z Ukrainy, uciekając przed rosyjskimi rakietami i bombami znalazło bezpieczne schronienie w gminach na terenie powiatu gostyńskiego.

W nocy z poniedziałku na wtorek przyjechały kolejne trzy matki z siódemką dzieci. Przywożą przerażonych uchodźców m.in. kierowcy firm transportowych - mieszkańcy powiatu gostyńskiego, wracający znad granicy ukraińskiej. Kierowcy informują, że w nocy mróz na granicy spada do kilku - kilkunastu stopni.

1. Jeśli uchodźcy nie oczekują zapewnienia noclegu i wyżywienia wystarczy, że zgłoszą się w gminie i zarejestrują swój pobyt zgodnie obowiązującymi przepisami.

2. Jeśli uchodźcy potrzebują nocleg i wyżywienie, gmina kontaktuje się z WCZK lub kieruje do punktu recepcyjnego. To zadaniem wojewody jest zapewnienie schronienia wszystkim uchodźcom, którzy tego potrzebują. 

Infolinia dla uchodźców: 61 850 87 77

Ponadto we wszystkich gminach powiatu gostyńskiego uruchomiono zbiórki rzeczy potrzebnych dla uchodźców. W gminach zostały uruchomione magazyny, gdzie takie rzeczy będą przyjmowane. Poniżej przedstawiamy listę takich miejsc:

  • Gmina Borek Wielkopolski Miejsko Gminny Ośrodek Kultury ul. Powstańców 4
  • Gmina Piaski - Szkoła Podstawowa w Piaskach ul. Drzęczewska 9  (punkt czynny w dni powszednie w godz. 15.00 - 19.00)
  • Gmina Pogorzela - Urząd Miejski w Pogorzeli ul. Rynek 1, Miejsko-Gminny Ośrodek pomocy Społecznej (tel.  65 573 49 53)
  • Gmina Poniec - Gminne Centrum Kultury ul. Szkolna 3 (Budynek kina)
  • Gmina Pępowo - Remiza OSP ul. Nadstawek 1c
  • Gmina Krobia - Kino Szarotka ul. Powstańców Wielkopolskich 27
  • Gminno-powiatowy punkt w Gostyniu ul. Willowa 3a (budynek byłego ŚDS, pon.-wt. 12.00-15.00; czwartek 17.00-19.00). Telefon dyżurny punktu 782 609 048
Jednocześnie PCPR w Gostyniu – w związku z licznymi pytaniami np. osób udzielających chwilowego schronienia - przypomina o ważnej zasadzie udzielania pomocy: osoby przybywające na teren powiatu gostyńskiego powinny zgłosić się Urzędu właściwej terytorialnie gminy i zgłosić swój pobyt. Ci, którzy mają miejsca u rodziny, znajomych lub w domach dobrych ludzi zgłaszają tylko pobyt. Ci, którzy dotarli na teren gmin powiatu gostyńskiego lub docierają, a nie mają tu schronienia, lub mają tylko chwilowe, będą zgłaszane przez Urzędy Gmin do WCZK, które wskaże im bezpieczne lokum. 

Stowarzyszenie „DZIECKO” prowadzi zbiórkę na konto „SOLIDARNI Z UKRAINĄ”. Jej celem jest przede wszystkim wsparcie kobiet i dzieci, które opuściły Ukrainę i znalazły lub znajdą schronienie na terenie powiatu gostyńskiego. Matki, ratując życie dzieci i swoje przed bestialskim i zbrodniczym atakiem Putina i Rosji, muszą szukać schronienia poza granicami swojej ojczyzny. Do nich będzie kierowana ta pomoc.

Wpłat można dokonywać na uruchomione w tym celu konto Stowarzyszenia „DZIECKO”:

66 2030 0045 1110 0000 0270 9000

Tytuł przelewu: SOLIDARNI Z UKRAINĄ - Darowizna. Liczy się każda złotówka!

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy