Reklama

Polski Ład - PGR. Do powiatu gostyńskiego wpłynie ponad 20 milionów. Jakie inwestycje będą zrealizowane?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: arch. gostynska.pl

Polski Ład - PGR. Do powiatu gostyńskiego wpłynie ponad 20 milionów. Jakie inwestycje będą zrealizowane? - Zdjęcie główne

Jan Dziedziczak poseł PiS | foto arch. gostynska.pl

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Zakończony został nabór wniosków o dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych - PGR. Samorządy powiatu gostyńskiego otrzymały wsparcie w łącznej kwocie 20.740.934 zł.

Programu Inwestycji Strategicznych - PGR to bezzwrotne dofinansowanie z budżetu państwa na realizację inwestycji dla gmin, powiatów, związków międzygminnych  i związków powiatowo-gminnych, na obszarze których funkcjonowały zlikwidowane państwowe przedsiębiorstwa gospodarki rolnej.

- Ostatnie miesiące były czasem intensywnych spotkań w moim okręgu wyborczym. Wizytowałem wiele gmin, w których rozmawiałem o potrzebie realnego wsparcia dla takich inwestycji, z których korzystają mieszkańcy - powiedział Jan Dziedziczak, poseł na Sejm RP, sekretarz stanu w KPRM. - To dla mnie radość, ale i duma, że mogę przekazać informacje o kolejnym rządowym wsparciu, które trafia do regionu leszczyńskiego - dodał.

Powiat gostyński dostał najwięcej

Wartość dofinansowania, o które samorządy i związki mogły wnioskować w tej edycji wynosi maksymalnie do 98 proc. wartości inwestycji (wymagany wkład własny gminy popegeerowskiej to 2 proc.). Przyznane wsparcie finansowe z budżetu państwa dla gmin i międzygminnych związków z powiatu gostyńskiego wynosi w sumie  20.740. 934 zł. To niemała kwota w porównaniu z powiatami ościennymi:

  • Powiat leszczyński ze wsparciem: 16.060. 046 zł
  • Powiat rawicki ze wsparciem: 17.080.800 zł 
  • Powiat kościański ze wsparciem: 11.714.000 zł
 

Na rozdaniu w III edycji Polskiego Ładu - PGR skorzystają wszystkie samorządy naszego wpowiatu. Tym razem negatywna decyzja zapadła dla MZWiK w Strzelcach Wielkich. Wnioskowano o 8 mln zł na modernizację i przebudowę infrastruktry wodociągowej w gminach, które tworzą Związek, ale dofinansowanie nie zostało przyznane. 

Burmistrz Gostynia pochwalił się radnym

Przyznanym dofinansowaniem na sesji Rady Miejskiej w Gostyniu 14 lipca 2022 r. pochwalił się burmistrz Jerzy Kulak. 

Kilka minut temu otrzymałem informację, że gminie Gostyń przyznano pieniądze na budowę kanalizacji w Witoldowie. Składaliśmy taki wniosek w trzeciej edycji naboru  - program Polski ład PGR i dosłownie kilka minut przed sesją telefonicznie poinformowano mnie, że gmina dostanie 1,3 mln złotych przy wkładzie własnym rzędu 50 tysięcy złotych - mówił Jerzy Kulak.

Sprowadził radnych na ziemię, kiedy zaczęli bić brawo. 

- Spokojnie, jeszcze  przetarg i wybór wykonawcy - powiedział.

 

Jak to się ma w pozostałych gminach powiuatu gostyńskiego?

Gmina Poniec otrzymała dofinansowanie na Modernizację Stacji Uzdatniania Wody Drzewce oraz infrastruktury wodno-ściekowej na terenie Gminy Poniec - 2.940.000 zł

Cieszą się także samorządowcy z gminy Piaski, która wnioskowała o dofinansowanie na  opracowanie dokumentacji projektowej wraz z wykonaniem przebudowy i termomodernizacji świetlicy wiejskiej w Lipiu do aktywnej rekreacji mieszkańców -  2.000.000 zł.

Gmina Krobia może zabrać się za termomodernizację budynku Szkoły Podstawowej w Pudliszkach oraz budynku Przedszkola Samorządowego przy ulicy Szkolnej w Pudliszkach  - kwota dotacji wynosi 3.332.000 zł.

Samorząd powiatu gostyńskiego może wykonać przebudowę drogi powiatowej na odcinku Pogorzela-Kaczagórka i na to zadanie otrzymał dofinansowanie w wysokości  2.000.000 zł.

Międzygminny Związek Edukacyjny Gostkowo-Niepart na budowę hali sportowej wraz z zapleczem w Gostkowie dostał 3.000.000 zł.

 Z kolei gmina Pępowo na budowę sieci kanalizacji sanitarnej z przyłączami w obrębie miejscowości Babkowice - etap II  otrzymała  3.100.000 zł.

Gmina Pogorzela otrzymała dofinansowanie na przebudowę ul. Ogrodowej w Pogorzeli   520.934 zł, a samorząd w Borku Wlkp.  dostał  254.800 zł na realizację inwestycji przy boisku sportowym.

 

Miesiąc temu w Starostwie Powiatowym w Gostyniu odbyło się oficjalne przekazanie promes w ramach wsparcia z Rządowego Funduszu Polski Ład, edycja II. Na co samorządy i międzygminne związki otrzymały dofinansowanie? - ZOBACZ TUTAJ.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy