Reklama

Polska gospodarka zyskuje - pozytywne efekty nowelizacji ustawy hazardowej

Opublikowano:
Autor:

Polska gospodarka zyskuje - pozytywne efekty nowelizacji ustawy hazardowej - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Wpływy podatkowe pochodzące od legalnych bukmacherów w roku 2017 były niemal dwukrotnie wyższe niż w roku 2016. To zasługa znowelizowanego prawa, które przyniosło również dodatkowe korzyści.

Prawo uchwalane jest po to, aby unormować pewne procesy społeczne, polityczne i ekonomiczne. Na jego twórcach ciąży więc ogromna odpowiedzialność. Złe prawodawstwo prędzej czy później zawsze negatywnie odbija się na kondycji państwa. Jednak zmiany w dobrym kierunku mogą dać pozytywny bodziec chociażby gospodarce. Z dokładnie takim scenariuszem mamy do czynienia po znowelizowaniu ustawy hazardowej, która weszła w życie 1 kwietnia 2017 roku.

Ochrona interesów polskich przedsiębiorców

To bardzo ważna korzyść, której istnienie potwierdzi każdy legalny bukmacher. Nowa ustawa hazardowa z 2009 roku była pod tym względem zupełnie nieskuteczna, a wręcz szkodliwa. Dość napisać, że aż do marca 2017 roku nawet 90% polskiego rynku zakładów bukmacherskich było w rękach zagranicznych podmiotów, które nie opłacały w naszym kraju podatków (nie miały polskiej licencji). Rywalizowanie z takimi firmami przez uczciwych, krajowych bukmacherów, przypominało walkę z wiatrakami. Legalni bukmacherzy nie mieli szans w tym starciu, ponieważ nie byli w stanie zaoferować porównywalnych warunków swoim klientom (choćby z powodu obciążeń fiskalnych). To się zmieniło wraz z nowelizacją ustawy. Z Polski „od ręki” zniknęli najwięksi zagraniczni gracze, a ci, którzy zostali, musieli zejść do „podziemia”, ale ich oferta nie jest już tak atrakcyjna dla graczy, choćby z powodu ograniczonego dostępu do form płatności i nakładania blokad na strony internetowe. Gracze muszą zdawać sobie także sprawę, że za obstawianie zakładów w takich firmach (nie mających polskiej licencji) grożą im wysokie kary, ponieważ jest to proceder nielegalny.

Warto nadmienić, że o zezwolenie mogą ubiegać się także firmy zagraniczne, a więc posiadające siedzibę poza terytorium Polski. Zagraniczne firmy też mogą być więc w Polsce legalnymi bukmacherami, ale pod warunkiem uzyskania zezwolenia wydanego w Polsce. Jeśli chcesz dowiedzieć się jakie firmy (polskie i zagraniczne) już uzyskały polskie zezwolenie to kliknij tutaj.

Zmniejszenie bezrobocia

Skoro polskie, legalne firmy bukmacherskie nareszcie mogły skutecznie zabiegać o klientów, automatycznie rosły (i nadal rosną) ich dochody. To z kolei umożliwia dalsze inwestowanie w rozwój biznesu. Jest to nierozerwalnie związane z koniecznością zatrudniania nowych ludzi, a więc ma bardzo pozytywny wpływ na sytuację polskiego rynku pracy. 

Licencjonowani bukmacherzy stale potrzebują rąk do pracy. Przede wszystkim wykwalifikowanych inżynierów IT, ale także osób do bieżącej obsługi klientów czy nadzorowania finansów. Oczywiście nadal nie jest to znaczący sektor gospodarki, ale pamiętajmy, że polskie PKB w głównej mierze opiera się na mikro, małych i średnich przedsiębiorstwach. 

Wyższe wpływy do budżetu państwa

Jak możemy przeczytać w tym artykule, już w 2017 roku obroty legalnych bukmacherów wyniosły aż 3,3 mld zł, co stanowi niemal dwukrotny wzrost w porównaniu z rokiem 2016! Miało to bezpośrednie przełożenie na wpływy do budżetu państwa. 
W 2017 roku licencjonowane firmy bukmacherskie zapłaciły podatki o równowartości blisko 400 mln zł, w stosunku do zaledwie ok. 200 mln zł rok wcześniej. Tak gigantyczny skok jest efektem znacznej poprawy kondycji tych bukmacherów, co było możliwe dzięki „zrobieniu miejsca” na rynku dla podmiotów uczciwie rozliczających się z fiskusem. Zagraniczne firmy bukmacherskie nie płaciły w Polsce podatków, a czerpały ogromne zyski z zakładów zawieranych przez klientów mieszkających w Polsce. To niekorzystne zjawisko zostało w znacznym stopniu ukrócone. 

Wsparcie polskiego sportu 

Jednym z najbardziej dokuczliwych gospodarczo efektów wprowadzenia ustawy hazardowej z 2009 roku było drastyczne przecięcie nici współpracy między zawodowym sportem a firmami bukmacherskimi. Podczas gdy kluby i zawodnicy na całym świecie pełnymi garściami czerpali z hojności firm bukmacherskich, polski sport mógł im tylko pozazdrościć, choć w niewielkim stopniu takie współprace też były zawierane.
Na szczęście nowelizacja naprawiła ten poważny błąd z przeszłości. Legalni bukmacherzy znów chętnie sponsorują kluby, rozgrywki czy indywidualnych zawodników, na czym wszyscy zyskują. Polski sport zawodowy ma dostęp do pokaźnych funduszy, kibice mogą się cieszyć coraz wyższym poziomem spotkań, a bukmacherzy zyskali bardzo skuteczne narzędzie do własnej promocji.
Dziesiątki milionów złotych pompowane przez bukmacherów w kluby sportowe przekładają się na dalszą profesjonalizację rodzimych rozgrywek. W takich warunkach łatwiej jest wypromować zdolnych piłkarzy, które w przyszłości będą rozsławiać nasz kraj na arenie międzynarodowej.

Mniej bankructw prywatnych 

Nowelizacja ustawy hazardowej położyła bardzo duży nacisk na ochronę graczy przed ryzykiem uzależnienia. Bukmacherzy, którzy chcą uzyskać licencję Ministerstwa Finansów, muszą wdrożyć mechanizmy zapobiegające m.in. typowaniu przez osoby niepełnoletnie, graniu na kredyt czy poświęcaniu zbyt dużej ilości czasu na obstawanie wyników. 
Tym samym ustawa pośrednio bardzo pozytywnie wpłynęła na sytuację materialną tysięcy Polaków, którzy być może dzięki tym rozwiązaniom unikną uzależnia się od hazardu, choć nie oszukujmy się, ryzyko wystąpienia takiego uzależnienia i tak nadal jest bardzo duże, dlatego należy grać rozważnie i zachowywać umiar w grze.

Widzimy zatem, jak przemyślane prawodawstwo przyniosło bardzo pozytywne skutki dla gospodarki. Skoro nie brakuje osób chcących próbować szczęścia w typowaniu, to należy znormalizować branżę i stworzyć w niej takie warunki, aby korzyści z jej rozwoju mogli czerpać wszyscy zainteresowani: legalni przedsiębiorcy, ich klienci, a także budżet państwa.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE