Reklama

Policjanci z Gostynia uratowali życie mężczyźnie, leżącemu w palącej się pościeli. Otrzymali za to Kryształową Gwiazdę

Opublikowano: wt, 12 kwi 2022 22:50
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Dwaj policjanci z ogniwa patrolowo-interwencyjnego Komendy Powiatowej Policji w Gostyniu zostali odznaczeni „Kryształową Gwiazdą”. Komendant Piotr Gorynia nie ukrywa, że jest dumny.

Uroczysta gala, podczas której wręczano „Kryształowe Gwiazdy” policjantkom i policjantom z Wielkopolski odbyła się 11 kwietnia 2022r. w Trzebawiu. Do grona wcześniej odznaczonych laureatów dołączyło 44 kolejnych stróżów prawa, którzy w służbie lub poza nią uratowali ludzkie życie. Siedmiu spośród tegorocznych laureatów uratowało ludzkie życie po raz kolejny. Ci mundurowi zostali uhonorowani „Kryształową Gwiazdą ze wstęgą”.

Bohaterowie z KPP wGostyniu

Wśród funkcjonariuszy, którzy otrzymali prestiżowe wyróżnienie byli dwaj bohaterowie z KPP w Gostyniu: sierżant Karol Andrzejewski i sierżant Marcin Patelka.

Przypomnijmy, w noc sylwestrową, kiedy mieszkańcy Gostynia świętowali nadejście 2021 roku, policjanci uratowali życie niepełnosprawnemu mężczyźnie, leżącemu w palącej się pościeli.

1 stycznia sierżant Karol Andrzejewski i sierżant Marcin Patelka pełnili służbę. Patrolując ulice Gostynia zauważyli, że z jednego z domów przy ul. Nad Kanią wydobywa się dym. Funkcjonariusze bez chwili zastanowienia ruszyli na pomoc - natychmiast zatrzymali radiowóz, wezwali straż pożarną oraz podbiegli w kierunku domu. Wewnątrz budynku, w łóżku leżał półprzytomny mężczyzna, przykryty tlącą się kołdrą. Policjanci wynieśli go na zewnątrz. Okazało się, że jest on niepełnosprawny i nie porusza się o własnych siłach.

Z budynku wyprowadzili jeszcze 2 inne osoby, w tym 9-letnie dziecko. Sami wrócili do pomieszczenia i zaczęli gasić pożar. Okazało się, że ogień zajął część pościeli, w której leżał poszkodowany. W krótkim czasie na miejsce przybyła straż pożarna oraz pogotowie ratunkowe, które zabrało mężczyznę do szpitala. Miał on poparzony tułów. Pozostali mieszkańcy nie odnieśli żadnych obrażeń. Prawdopodobną przyczyną powstania pożaru było zaprószenie ognia przez niedopałek papierosa.

Piotr Gorynia, komendant KPP w Gostyniu krótko po zdarzeniu na specjalnym spotkaniu podziękował policjantom za profesjonalizm i duże zaangażowanie w służbie społeczeństwu. Do dziś jest dumny, że ma w swoich szeregach takich policjantów. 

"Kryształowa Gwiazda" - co to za wyróżnienie?

„Kryształowa Gwiazda”  to szczególne wyróżnienie dla policjantek i policjantów, którzy swoją postawą udowodnili, czym dla każdego stróża prawa są słowa roty ślubowania. Ta prestiżowa nagroda jest wręczana funkcjonariuszom z Wielkopolski od 2004 roku. Jest wyrazem uznania dla tych, którzy w służbie lub poza nią, często narażając siebie, uratowali ludzkie życie, bądź też ich działania przyniosły wyraźną poprawę losu drugiego człowieka. 

Uroczysta gala z udziałem policjantów z KPP w Gostyniu

11 kwietnia w Trzebawiu, podczas uroczystej gali, nadinsp. Piotr Mąka, komendant wojewódzki policji w Poznaniu wraz z mł. insp. Andrzejem Szarym, przewodniczącym zarządu wojewódzkiego NSZZ Policjantów województwa wielkopolskiego wręczyli „Kryształowe Gwiazdy” policjantom-bohaterom.

Laureatom w tak ważnym dniu towarzyszyli zaproszeni goście, wśród których obecni byli: Aneta Niestrawska - wicewojewoda Wielkopolski, Piotr Zalewski - członek zarządu powiatu w Poznaniu, Michał Lemański - zastępca dyrektora wydziału zarządzania kryzysowego i bezpieczeństwa Urzędu Miasta Poznania, insp. Sławomir Wocial - zastępca dowódcy Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji „Boa”, a także ks. kanonik Grzegorz Szafraniak kapelan KWP w Poznaniu oraz przełożeni wyróżnionych funkcjonariuszy.

Tegoroczne „Kryształowe Gwiazdy” otrzymało 44 policjantów i policjantek. Spośród tego grona 7 funkcjonariuszy odebrało „Kryształową Gwiazdę ze wstęgą”, co świadczy o tym, że uratowali ludzkie życie już po raz kolejny.

Od 2004 r. „Kryształowa Gwiazda” trafiła do rąk blisko tysiąca wielkopolskich stróżów prawa.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy