reklama

Pół żartem, pół serio. Wyjaśniamy, o co chodzi z awarią światłowodu w Gostyniu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Adobe Stock/ fotomontaż

Pół żartem, pół serio. Wyjaśniamy, o co chodzi z awarią światłowodu w Gostyniu - Zdjęcie główne

foto Adobe Stock/ fotomontaż

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościPół żartem pół serio - w takim tonie na portalu gostynska.pl przekazaliśmy informacje o awarii światłowodu w Gostyniu. Żart dotyczył pracy techników i monterów, rzekomo zaplanowanej na 1 kwietnia. Jednak problem z uszkodzoną przez gryzonie linią rzeczywiście istnieje.
reklama

Dotychczas żaden z gostyńskich zakładów (mniejszy lub większy), ani też mieszkańcy Gostynia nie poprosili nas o interwencję w sprawie światłowodu. Jednak interweniowaliśmy u operatora  ponieważ jako redakcja portalu gostynska.pl, w 2025 roku nie jeden raz znaleźliśmy się w takiej sytuacji, bez internetu i to w dniu, kiedy trzeba było wysłać złamane strony gazety do drukarni. To, co wydawało się niezawodne - zawiodło.

Po wizycie ekipy technicznej okazało się, że światłowodowe kable przegryzły szczury. Usuwanie awarii przez techników skierowanych do Gostynia przez operatora trwało kilkanaście godzin, w drugim przypadku nawet dobę. 

Informacja, jakoby na 1 kwietnia zaplanowano kompleksową naprawę światłowodu, jest żartem.

reklama

Natomiast serwisanci szczerze ostrzegają - mamy do czynienia z nową plagą, z którą będą zmagać się nie tylko mieszkańcy Gostynia.

- Kable światłowodowe mogą być narażone na szereg niebezpiecznych warunków po zainstalowaniu. Jednym z takich zagrożeń, niezależnie od tego, czy instalacja odbywa się na zewnątrz, pod ziemią czy wewnątrz budynku lub domu, są uszkodzenia spowodowane przez gryzonie - napisał Orange w wyjaśnieniach na blogu.

Kto jest wrogiem szczurów w terenie, które świetnie radzą sobie z wyszukiwaniem dróg i kryjówek, są bardzo skuteczne w usuwaniu śmieci, komunikują się i współpracują? Okazuje się, że nie bezdomne koty, ale - zdaniem naukowców - wrony. Za to paradoksalnie bezdomne koty wzmacniają gryzonie.

reklama

Do tego swoją rękę przykłada człowiek przez nieodpowiedzialne zachowanie: marnowanie żywności, pozostawianie jej w koszach, śmiecenie, wpływanie na dzikie środowisko. I w tym przypadku trudno liczyć, by uszło nam to na sucho. Warto wspomnieć, że te gryzonie przenoszą zagrażające zdrowiu człowieka choroby. Tym bardziej skuteczna będzie deratyzacja - czyli odszczurzanie, jeśli będzie prowadzone przy ścisłej współpracy służb z mieszkańcami, którzy mają obowiązek przeprowadzania akcji na nieruchomości, której są właścicielami.

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo